SON DAKİKA
Hava Durumu

Furkan Odabaşı; ‘’Her tespihin bir ruhu vardır’’-video haber

Çanakkale’nin genç tespih ustalarından Furkan Odabaşı ile tespihlerin yapısı, kullanılan malzemelere dair konuştuk. Tespihin yapısına dair, kullanılan malzemeler, malzemelerin nerelerden gelip elimize ulaştığına dair fikir alışverişinde bulunduk.

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2022 09:43
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 16:53
https://www.kaleninsesi.com
Furkan Odabaşı; ‘’Her tespihin bir ruhu vardır’’-video haber

Çanakkale’nin genç tespih ustalarından Odabaşı; Her bir tespihin malzemesinin çok farklı, çok ilginç yerlerden çıkıp, günümüze kadar geldikten sonra sonunda bizim elimize nasıl ulaştığını anlattı. Kaleninsesi Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada bulunan Tespih Sanatçısı Furkan Odabaşı; ‘’Rusya’nın Kaliningrad İhlali’nden çıkmış kehribarından yaptığım bir tespih. Bir diğeri Danimarka’dan geldi; kılıçbalığının namlusu. Bilirsiniz mızrak gibi bir çıkıntısı vardır ondan yaptım bu tespihi. Venezuela’dan gelen bir ağaç; purple heart, mor kalp ağacı diye geçer, toprak altından çıkmış mamut dişi fosilinden yaptığım tespih var, ardından klasik usul çalıştığım kuka var. Buzuldan çıkmış mamut dişi var. Eski bakalit baston sapından yaptığım bir tespih. Örnek olması açısından; bu tespihler 1930lardan kalma malzemelerden sentetik galalitten yaptığım eski usul çalışmalarım. Yaptığım başka bir tespih; sentetik opal işlenebilir bir taştan yaptığım bir tespih. ‘’ dedi.

‘’Tespih sikkemiz yani nişanemiz; bu benim imzamdır’’

Tespihin ana hatlarına dair bize detaylı bilgiler veren Odabaşı; ‘’Geleneksel tespih hangi parçalardan oluşuyor hem onu anlatayım, hem malzemeleri tanıtayım. Sentetik opal; tanelere tespih jargonunda habbe diyoruz, ilk beşlere takılan ara duraklarımız, imamemiz, düğümlüğümüz, sistem tanelerimiz, tespih sikkemiz yani nişanemiz; bu benim imzamdır. Hitame ve çividen oluşur tespih. Gerek tanelerde, gerek imamede, gerek tespihin tamamını yaptığımız parçalarla her usta kendini ön plana çıkartır, bunlar imzası niteliğindedir ustanın. Herhangi bilirkişiye gittiğinizde uzaktan bakması yeterli olacaktır, a ustasının b ustasının diye ayırt etmesinin. Malzemelerimiz de genellikle yüksek marka ve ithal ürünler olduğu için bilirkişiler direk ayırt edebiliyorlar. Mavi mineli, buzuldan çıktı dolayısıyla mineleri de ortamına göre çeşitli renkler alabiliyor mamutun, mamutlar tahmini 16.000 yıl öncesinde yaşamışlar, bu tespih aynı zamanda fosil bir dişten yapılmış.’’ şeklinde konuştu.

‘’Malzemenin üzerindeki farklı desenlerden anlamlar çıkartabiliyoruz’’

Bir malzemenin bu zamana kadar nasıl geldiğini, başından ne zorluklar geçtiğini; yakın incelemeler sonucunda aslında desenlerinden anlayabileceğimizi dile getiren Odabaşı; ‘’Bazen tespihlerde klasik sistemin dışında yine geleneksel el sanatlarımızdan birisi olan Kazaziye Sanatı’nı aksesuar olarak kullanıyorum. Nadir bir malzeme olan kılıçbalığı namlusu; klasik üslupla çalıştığım bir tespih. Birisi beyaz tonlarında birisi kahverengi olan mamut dişleri arasındaki farkları soracak olursanız; maruz kaldığı etkenlerden dolayı saklanan malzemelerin, günümüze kadar sağlam gelen fosillerin renklerinde değişiklik olabiliyor. Birinin kahverengi oluşunun sebebi toprak altından çıkmasından kaynaklıdır, toprağın kök boya sistemindeki gibi malzemenin içinde özümsenmesinden dolayı rengi kahverengiyi almış. Ağaçlarda olduğu gibi malzemenin başına ne gelmiş, neler yaşamış, ne zorluklardan geçtiğini tanelerine baktığımızda, yakın incelemeler yaptığımızda; üzerindeki lekelerden ya da malzemenin üzerindeki farklı desenlerden anlamlarndırabiliyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Tespihi yapan kişinin katkısı o tespihe fısıldadıklarıdır’’

Yaptığı her bir tespihin kendine özgü bir ruhu olduğunu belirten Odabaşı; ‘’Bizim yaptığımız tespihler sanat niteliği taşıyor diyoruz, neden diyoruz bunu çünkü her üründen sadece bir tane var, yani bugün mamut dişi tekrar elbet bulabiliriz ama bu tespihin aynısı olmayacaktır ya da ben bu tespihi yaparken taşıdığım ruh halimle bir başka zaman yaptığım tespihte aynı ruh halinde olmayacağım. Tespihe biraz da ruh katıyoruz kendimizden, bir şeyler yapıyoruz derken muhabbet ediyoruz onlarla sonuçta günler geçiyor bir tespihi yapana kadar, yapan kişinin de bir tespihteki katkısı ona fısıldadıkları oluyor. ‘’ şeklinde konuştu.

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.