SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Çocukların yaptığı seramik pano Çocuk Servisine renk kattı (18.07.2021)

MİNİK ELLERDEN SERAMİK PANO
Haber Giriş Tarihi: 18.07.2021 10:29
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi ve ÇOMÜ-ÇASEM (Çanakkale Seramikleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi) işbirliği ile düzenlenen etkinlikte çocuklar tarafından üretilen seramikler pano haline getirildi.  Çocukların yaptığı pano, ÇOMÜ Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisine asıldı.

Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi ve ÇOMÜ-ÇASEM (Çanakkale Seramikleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi) işbirliği ile 6 Mart 2021-23 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşen “Gelenek ile Geleceğin Çanakkale Seramikleri Buluşması” isimli etkinlik düzenlenmişti. Etkinliğe katlım gösteren çocuklar tarafından üretilen seramik eserler bir pano haline getirilerek, ÇOMÜ Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisine asıldı.

PANO BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Program kapsamında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ile ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi yetkilileri bir araya gelerek, pandemi sürecinde çevrimiçi olarak gerçekleşen “Gelenek ile Geleceğin Çanakkale Seramikleri Buluşması” isimli etkinliğin 10-14 yaş grubu katılımcı çocukları tarafından üretilen eserlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve hastanenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisine yüzey seramiği olarak montajı gerçekleştirilen panoyu inceledi. Çocukların Geleneksel Çanakkale Seramiğinin miras sembollerini çalıştıkları pano büyük beğeni aldı.

Öte yandan Başkan Gökhan, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat ve Hastane yetkilileri ile servisteki çocukları da ziyaret etti. Çocuklar ve aileleri ile bir süre sohbet eden Başkan Gökhan, geçmiş olsun dileklerini ilerek çocuklara çeşitli hediyeler de takdim etti.

GELENEKSEL SERAMİK MİNİK ELLERE EMANET

Çanakkale’nin köklü kültürel mirası olan seramik, Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi ve ÇOMÜ-ÇASEM (Çanakkale Seramikleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi) işbirliği ile çocuklarla buluştu. Çanakkale Merkezde yaşayan ve devlet okullarında eğitim gören çocuklara öncelik verildi.

Dünya üzerinde adını seramikten alan 3 kentten biri olan Çanakkale’de, 10-14 yaş grubu çocuklar ‘Gelenek ile Geleceğin ‘Çanakkale Seramikleri’ Buluşması’nda bir araya geldi. Çanakkale kültürel mirası olan Geleneksel Çanakkale Seramikleri ile çocukların tanışmasını hedeflenen etkinlik ile Geleneksel Çanakkale Seramiklerinin tarihsel süreçteki önemi, üretim yöntemleri, form ve dekor zenginliği konularında bilgi sahibi olması hedeflenirken bu konuda geleneksel mirastan çıkışlı özgün yüzey kaplama seramikleri üretmesini amaçlandı. Etkinlik, Geleneksel Çanakkale Seramiklerinin, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılmasında köprü görevini üstlenerek 8 hafta boyunca sürdü. Çocuklar tarafından yapılan seramik parçaları bir panoda bir araya getirildi.

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar