SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Çanakkale Boğazı’nda en eski Kent (07.06.2021)

Çanakkale’de Dünyanın tanıdığı Troya Antik Kentinden de eski bir kent olan Dardanos bu toprakların büyük efsanelere tanık olmasında tahmin edilenden de büyük bir yere sahip.
Haber Giriş Tarihi: 07.06.2021 09:48
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale tarih boyunca birçok farklı topluma ev sahipliği yapmış ve insanların destanlarında sıklıkla adı geçen topraklar haline gelmiştir. Destanlar o kadar büyüktür ki dünya çapında ün salmış ve günümüzde de ismi geçmeye devam etmektedir. Çanakkale yöresinde en bilinen Antik Kent olarak Troya’yı söyleyebiliriz. Peki Troya Antik Kentinden önce ne vardı? Troyalıların ataları kimlerdi?

 

İzmir yolu üzerinde Hasan Mevsuf Şehitliğinin bulunduğu yer aynı zamanda Dardanos Antik Kentidir. Çanakkale Boğazı yöresinde kurulan en eski kenttir. Birçok efsaneye konu olmuştur. Bu kentin kurucusu Dardanos’tur. Dardanos’un bu yöreye gelişi değişik efsaneler şeklindedir.

BOĞAZA İSMİNİ VERDİ

Eski bir efsaneye göre Dardanos, Samotras yani Semadirek kralı Kortios’un oğludur. Arkadi krallarından biri olan Şersis’in kızı ile evlenir ve bir süre sonra eşi Şersis’in erkek kardeşi Pasyon ile kavga ederek onu öldürür. Bunun üzerine adadan kaçarak Anadolu’da Hellespont yöresine gelir. Milattan Önce bin 590 tarihlerinde gerçekleşen olayda bu yörenin kralı olan Koker ona iyi davranır ve kızı Yani ile onu evlendirir ve krallığını ona bırakır. Dardanos kral olur olmaz yörede kendi adını taşıyan bir kent kurar. Milattan önce 1537 yılında ölen Dardanos’tan sonra eski adı Hellespontos olan boğaza bu kentten dolayı Dardanelles adı verilir.

DARDANOS’UN TORUNU TRO’NUN KENTİ; TROY

Başka bir efsaneye göre de Dardanos aslında Yunan tanrılarından Atlas’ın kızı Elektra ile tanrılar tanrısı Zeus’un oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Samothrake adasında kız kardeşi İssion ile birlikte yaşarken kız kardeşi İssion ölmüş, adayı sular basmış. Sular basan adadan bir sal yardımı ile uzaklaşan Dardanos Anadolu’da bu yöreye gelmiş. Geldiği yerin kralı olan Teuker onu iyi karşılayarak kızı Batiei ile evlendirmiş. Teuker aynı zamanda Bin Pınarlı İda Dağı ile Bin pınarların en büyüğü olan Skamandros’un oğluymuş. Kral Teuker, bir süre sonra damadı Dardanos’a krallığı devreder. Dardanos’un ölümü ile de kral artık Dardanos’un oğlu Arihtonyos olur. Dardanos’un oğlu Arihtonyos öldüğünde de onun oğlu Tro kral olur. Milattan Önce bin 462 yılında Tro kral olduğunda, krallığın merkezi Dardani iken kendi ismi ile bir kent inşa ettirir ve bu kentin adı da Troy olur. Bir efsaneye göre Dardanos kentinin asıl kurucuları Aoillerdir. Kent, Dardanos Tümülüsünün açılması ile ortaya çıkmıştır.

HOMEROS DARDANOS İÇİN NE DEDİ?

Yazısız dönemi anlatan en eski destan olan Homeros’un İlyada destanında Çanakkale topraklarının geçmiş tarihinde yaşanan büyük savaş anlatılır. Troyalıların da atası olan Dardanos hakkında ilk bilgili edindiğimiz İlyada destanda;

 “…Kusursuz Peleus’un oğlu derler sana,

Deniz tanrıçası güzel saçlı Thetis’miş anan.

18 Ulu yürekli Ankhises’in oğluyum ben de,

övünürüm babamla, anam da Aphrodite.

Bilmek istersen daha çok şey,

öğrenesin diye soyumuzu sopumuzu iyicene,

dinle bak, çok insan tanır bizi.

Bulut devşiren Zeus, baba oldu ilkin Dardanos’a,

Dardanos kurdu Dardanie’yi,

o zamanlar kutsal İlyon yoktu,

ölümlü insanların büyük kenti yoktu ovada.

Dardanoslular çok pınarlı İda’nın eteklerinde otururdu.

Dardanos’tan Erikhtonios doğdu,

kral oldu, en varlıklı adamı oldu ölümlü insanların.

On bin kısrağı otlardı çayırlarda,

sevinirlerdi körpe taylarına bakıp…”

DARDANOS’DA NELER BULUNDU?

 

Aphrodite (Afrodit) Heykeli  1959 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından Dardanos Tümülüsü’nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında, mezar odasında bulunan eserlerin en önemlisidir.

Mezar bir aile mezarıdır. 5’inci yüzyıldan 1’inci yüzyılın sonuna kadar kullanım görmüştür. Kireçtaşından yapılmış üç ölü yatağı bulunan ana mezar odasında bronz ve gümüş kaplar, altın küpe ve diademler, terrakotta (pişmiş toprak) heykelcikler, mücevherler, kandiller, tekstil ve ahşap eşyalar bulunmuştur. Beyaz boyalı ve altın yaldız bezeli, 31,5 cm boyundaki terrakotta Aphrodite heykeli buluntular arasındaki en dikkat çekici eserdir. Literatürde Dardanos Aphroditesi olarak anılan heykel, MÖ 4. yüzyılın ünlü heykeltıraşlarından Praksiteles’e ait Knidos Aphroditesi’nin yerel olarak üretilmiş bir kopyasıdır. Orjinali bulunamamış olan Knidos Aphroditesi, antik dönemde kopyası en çok yapılan heykellerden birisidir. Dardanos Aphroditesi diğer kopyalardan farklı olarak, kolunda ve bacağında Asklepios’un simgesi olan yılan biçimli pazubent taşımaktadır.

 

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar