SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

2. Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresi Online Devam Ediyor (26.05.2021)

2. Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresi devam ediyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Karabük Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi ve İzmir Kavram MYO işbirliği ile düzenlenen oturumlar çevrimiçi olarak gerçekleşiyor.
Haber Giriş Tarihi: 26.05.2021 10:56
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi ve İzmir Kavram M.Y.O koordinasyonunda Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO), UNESCO Türkiye Komisyonu, İzmir Rehberler Odası (İZRO) ve Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) destekleriyle, 24-26 Mayıs 2021 tarihleri arasında Ege Bölgesi Mimari ve Kültürel Değerleri ana temasıyla 2. Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresini gerçekleştiriyor.

DİKER, ‘BİLİME FAYDALI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ’

Kongre organizasyonuna 10’dan fazla üniversiteden akademisyenler ile bağımsız araştırmacılar tarafından hazırlanan Mimarlık ve Kültürel Miras’a yönelik 90 çalışma sunulacak. Kongre organizasyonu kapsamında panel ve uzman konuşmaları da gerçekleştiriliyor. Burada konuşan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr. Oğuz Diker; “Binlerce yıllık tarihe sahip kadim değerlerle bezeli kültürel birikimin tezhahürü olarak kurulan Türkiye Cumhuriyetinin bu özelliği ile dünyada cazibe merkezi haline gelmesi tesadüfi değildir. 2. Turizmde Mimarlık ve Kültürel Miras Kongresi Ülkemizin sahip olduğu Mimari ve Kültürel değerlerin araştırıldığı, kamuoyu ile paylaşıldığı bir platform olarak topluma ve bilime faydalı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

MÜŞTERİOĞLU, “SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE MARKA OLUŞTURMA”

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu; “Dünya ekonomilerinin kalkınmasında önemli yeri olan turizm sektörü ‘sürdürülebilirlik’ ve ‘marka oluşturma’ kavramları ile hızlı bir değişim sürecine girmiştir. Bir kesim, tarihi ve toplumsal değerleri koruyarak gelecek nesilleri gözetmeyi hedefleyen bir turizme yönelirken; diğer bir kesim de, turizm pazarında markalaşabilecek değerlere sahip bölgeler oluşturabilme çabasındadır” sözlerine yer verdi.

“MİMARLIK TURLARI BU KENTLERİN ÖNEMLİ PARÇALARINDANDIR”

“Bu bağlamda Mimarlık, her ne kadar ülkemizde henüz sıklıkla tartışılmasa da, dünyadaki turizm hareketi içinde önemli bir yer tutmaktadır. Pek çok gelişmiş ülkenin turizm potansiyelinin büyük bir bölümü mimarlık ürünlerine yöneliktir. Bu nedenle, mimarlık turları bu kentlerin turizm programlarının önemli ve değişmez parçalarındandır” diye ifade eden Müşterioğlu, “Üstelik sunulan ürünler, taşıdıkları büyük tarihî değerden ötürü çekim yaratan başyapıtlar kadar, güncel, modern, çağdaş yapılardan da oluşur. Bu kongrede Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası olarak yer almaktan ve katkı sağlayabilmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye vurguladı.

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar