SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

101 YILDIR BİTMEYEN HEYECAN (22.04.2021)

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101’inci yıl dönümünü yarın kutlayacağız. 23 Nisan 1920’de binlerce kişi kalabalık halde Meclis’in açılışını bekledi. Müze olarak hizmet verdiği günden bugüne de Ankara’ya geldiklerinde heyecanla ziyaret edilmeye devam ediyor.
Haber Giriş Tarihi: 22.04.2021 09:55
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 tarihinde açıldı. 101 yıl önce bugün son hazırlıklar büyük bir heyecan ve coşku ile tamamlanıyordu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında attığı her bir adım, tarihin altın satırlarına işlenmiş olan satırlara dönüştü.  Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocukların ziyaret ettiği Başkentin en güzel milli yapılarından biri olan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi günümüzde müze olarak kullanılıyor. En çok ziyaret edilen sanal müzeler arasında yer alan Kurtuluş Savaşı Müzesi 1 milyon 869 bin 319 kez ziyaret edildi.

Ankara Ulus Meydanında bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin binasının inşasına 1915 yılında başlandı. Kullanım amacı olarak İttihat ve Terakki Cemiyeti kulüp binası olarak tasarlandı. Binanın planı evkaf mimarı Salim Bey tarafından yapılırken inşasına ise kolordu askeri mimarı Hasip Bey yapmıştı. Türk mimari stilinde olan iki katlı binanın en belirgin özelliği duvarlarında Ankara taşı yani andezit kullanıldı.

23 Nisan 1920 tarihinde meclisin toplandığı günden 15 Ekim 1924 tarihine I. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanıldı. Sonraki yıllarda Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi ve Hukuk Mektebi olarak işlevini sürdürdü. 1952 yılında Maarif Vekaletine devredilen bina 1957 yılında ise müzeye dönüştürülmek üzere çalışmalara başlandı. Bina 23 Nisan 1961'de ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi’ adıyla halkın ziyaretine açıldı. Atatürk'ün doğumunun 100. yılını kutlama programı çerçevesinde, 1981 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 23 Nisan 1981 tarihinde ‘Kurtuluş Savaşı Müzesi’ adıyla yeniden ziyarete açıldı.

Ankara’ya yolu düşen vatandaşların sıklıkla uğradığı, önünde gururla fotoğraf çekildiği I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının içinde gezdiğinizde ise dönemin tarih sahnelerinin anlatıldığı yağlı boya tablolar, mebusların oturduğu ahşap oturaklarla karşılaşırsınız.

TARİH KORİDORU

Koridor boyunca sol tarafta 1918-1923 yılları arasında yaşanan olaylar tarih sıralamasına göre anlatılmaktadır. Yağlıboya tablolar, fotoğraf, belgeler ve silah araç gereçleri ziyaretçilerle buluşmaktadır. Koridor boyunca sağ tarafta ise Meclis’in ilk ve ikinci dönem mebuslarına ait hatıra eşyalar, yağlıboya tablolar ve belgeler yer almaktadır.

‘HAKİMİYET MİLLETİNDİR’

İlk hali ile ziyaretçilerle buluşan koridorun sağ kanadında yer alan büyük toplantı salonu Başkanlık ve Divan üyeleri kürsüsü yer alıyor. Kürsünün arkasında eski yazıyla ‘Hakimiyet Milletindir’ yazısı yer alırken kürsünün karşısındaki sıralara Bakanlar Kurulu, yanlardaki sıralara milletvekilleri, sağdaki balkona kordiplomatik, soldaki balkona dinleyiciler, balkon altları ise yerli ve yabancı basın temsilcileri yerlerini almıştır.

23 Nisan 1920’de Meclis’in toplandığı bu salonda kürsü Ankaralı bir marangoz tarafından meclise hediye edilirken sıralar ise Ankara Öğretmen Okulu'nun uygulama sınıfından alınmıştır. İki petrol lambası ile sac sobalar civar kahvehanelerden, büro malzemeleri ise resmi dairelerden getirilerek, Ankara'da kurulmakta olan ve millet egemenliğine dayanan ilk meclis binasının temelleri milletle birlikte burada atılmıştır.

EN ÖNEMLİ KARARLARIN ALINDIĞI ODA

Koridorun sağ tarafında yer alan ikinci oda ise Mustafa Kemal Atatürk’ün Meclis’te bulunan çalışma odası olarak uzun yıllar hizmet verdi. İlk hali korunarak ziyaretçi ile buluşturulan oda da çok önemli kararlar alınmıştır. Bu odada milli bayramlarda zaman zaman sergilenen Cumhurbaşkanlığı mührü müzenin en önemli ve en seçkin eserleridir.

İLK BAKANLAR

Girişte, ilk koridorun solundaki oda ise Risayet Divanı- Bakanlar Kurulu Odasıdır. Sivas Kongresinde kullanılan masa yer alır. Cumhuriyet’in ilanından sonraki ilk Bakanlar Kurulu üyelerinin fotoğraflarıyla birlikte odanın ilk hali korunmaktadır.

ERZURUM’DA KULLANILAN MÜHÜR

Koridorun solundaki ikinci oda ise Encümen Odası olarak meclis komisyonlarının incelendiği konulara tanık olmuştur. Mondros Müterakesi'nden başlayarak Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışı, Amasya Tamimi, Erzurum ve Sivas Kongreleri ve Misak-ı Milli belge ve fotoğraflarla anlatılırken sergilenen en önemli eser ise Erzurum Kongresi'nde kullanılan mühürdür.

MECLİS KULİSİ

Koridorun solundaki üçüncü oda ise Meclis kulisi olarak kullanılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara'ya gelişini anlatan bir yağlı boya tablonun yer aldığı oda da Meclisin açılışı, Sevr ve Lozan anlaşmalarına göre Türkiye'nin durumu 1. ve 2. İnönü Muharebeleri fotoğraf, belge ve haritalarla ziyaretçilere sunulmuştur. Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan telefon santralı, Gümrü Antlaşması sırasında Kazım Karabekir Paşa'ya hediye edilen gümüş yemek takımı da sergilenen eşyalar arasında yer alır.

HARİTALARLA BÜYÜK TAARUZ

Koridorun solundaki dördüncü oda yasa tekliflerinin anayasaya uygunluğu görüşüldüğü Kurtuluş Savaşı'nın son aşaması olan Büyük Taarruz fotoğraf, belge ve haritalarla anlatılır. Odada Misak-ı Milli'yi temsil eden sembolleri taşıyan bir halı, istiklal madalyaları, Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarını Meclis balkonunda gösteren yağlıboya tablo sergilenmekte.

FOTOĞRAFLARDAN ÜNİFORMALARA…

Koridorun solundaki beşinci oda olan idare odası ise günümüzde İstiklal Marşımız, Kurtuluş Savaşı'na katılan komutanların fotoğrafları, Mudanya Mütarekesi, Lozan Barış Antlaşmaları ile ilgili belgeler, Ankara'nın Başkent oluşu, Cumhuriyetin ilanı, Mustafa Kemal'in Cumhurbaşkanı seçildikten sonra meclisteki konuşması ve Cumhurbaşkanı iken çekilen fotoğrafı, Mustafa Kemal'e ait baston, mavzer mühürler ile Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşı'nda kullandığı dürbün, üniforma örnekleri, 23 Nisan 1920'de meclis binasına asılan Recep Peker imzalı bayrak, Büyük Millet Meclisi'ne Hanımlar Esirgeme Derneği'nin hediye ettiği üzeri yazılı örtü sergilenmektedir.

ROZETLER, BELGELER, HATIRALAR…

Koridorun sağındaki beşinci ve altıncı odalar idare odası olarak kullanılmıştır. Altıncı oda bugün müze idaresi olarak kullanılırken beşinci odada birinci ve ikinci dönem mebuslarına ait fotoğraflar, hüviyet vesikaları, TBMM tarafından mebuslara hediye edilen mavzerler, istiklal madalyaları, rozetler, belgeler ve özel hatıra eşyaları sergilenmektedir.

Damla YELTEKİN

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar