ÇOMÜ Kariyer ve Gelişim Kulübü tarafından ilki düzenlenen COMUMUN’24 etkinliğine ev sahipliği yaptı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kariyer ve Gelişim Kulübü tarafından ilki düzenlenen COMUMUN’24 etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Prestijli bir uluslararası simülasyon olan Model Birleşmiş Milletler Konferansı’nda üniversite öğrencileri Birleşmiş Milletler üye devletlerinin temsili delegeleri olarak görev aldılar. Üç gün süren oturumlarda öğrenciler NATO, UNEP, WHO ve UNHCR olmak üzere dört farklı komiteyle dünya gündemine dair konular görüşüldü.Etkinliğin açılışına, Kariyer ve Gelişim Kulübü Akademik Danışmanı ve ÇOMÜ Kariyer ve Mezun İlişkileri Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hafize Seçtim, Öğretim Görevlisi Gökhan Bayram, İŞKUR Çanakkale İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz ve öğrenciler katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Hafize Seçtim etkinlikte yaptığı konuşmada, “ÇOMÜ Model Birleşmiş Milletler Geleceğimiz olan gençlerimizin çevrelerinde yaşananlara daha duyarlı, hoşgörülü, katılımcı,  analitik düşünme, işbirlikçi bir yaklaşım sergilemelerine katkı sunarken onların daha özgüvenli, cesur kararlar alabilen, fikirlerini dile getirmekten çekinmeyen ve çözüm odaklı bireyler olmalarına da katkı sunacaktır. ”dedi.Delegeler NATO komitesinde; İsrail, Filistin savaşı, İsrail'in soykırım iddialarının gerçekliği ve üye devletlerin bu olaylar karşısındaki tutumlarını, Çevre Programı (UNEP) komitesinde; gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde iklim değişikliğinin ve doğal afetlerin etkilerinin en aza indirilmesi konusunu, Dünya Sağlık Örgütü komitesinde, Dünyada AIDS'e neden olan HIV virüsünün artışı ve özellikle 15-20 yaş aralığında görülme sıklığının nedenlerini ve Mülteciler yüksek komiserliği komitesinde; ülkelerinde yaşanan olumsuzluklar nedeni ile göç etmek zorunda kalan mültecilerin geldikleri ülkelere yansıttıkları olumlu ve olumsuz etkilerini tartıştılar.

COMUMUN’24 Genel Sekreteri ve Kariyer ve Gelişim Kulübü Başkanı Ferhat Sagüt, “MUN bir kültürdür bizim de en büyük hedefimiz bu kültürü üniversitemize kazandırarak kökleşmesini sağlamak ve üniversitemizin bölünmez bir parçası haline getirmeyi arzulamaktayız” sözleriyle etkinliğin ÇOMÜ’de bir gelenek haline gelmesini hedeflediklerini belirtti.Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz ise, Kariyer ve Gelişim Kulübü’nün ardı ardına çok başarılı etkinlikler gerçekleştirdiğini vurgulayarak “7 aylık bir emeğin ürünü olan bu nitelikli etkinliği organize eden herkesi kutluyorum, geleceğin teminatı gençlerin her zaman destekçisiyiz” dedi.Etkinlikte bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu; Model Birleşmiş Milletler Konferanslarının küresel sorunlara sürdürülebilir çözümler üreten prestijli bir etkinlik olduğunu vurgulayarak; “Üniversitemizin bundan sonraki yönetim politikasının şekillenmesinde COMUMUN’24 Konferansı önemli bir rol oynayacak” sözleriyle üniversitede bir gelenek haline gelmesi için destek vereceğini belirtti. Ardından Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, oturumlarda küresel sorunlara yönelik katkı ve çözüm önerileriyle en başarılı bulunan delegelere ödüllerini takdim etti.Öte yandan kapanış seremonisinde, MUN ekibinde delege olarak yer alan ve geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ÇOMÜ öğrencisi Zeliha Güneş de anıldı.

15 May 2024 - 17:14 Çanakkale- Gündem

Mahreç  İbrahim Akın Kazancı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.