Turist rehberi Osman Topçu’dan tepki!

Geçtiğimiz haftalarda Türkçe tur rehberlerine ilişkin yasal düzenleme TBMM’ye sunuldu. Yasada yapılacak değişiklikle, Türkçe rehberlik alanında arkeolog ve sanat tarihçilerinin de rehber olabilmesinin önü açılacak. Bu duruma karşı lisanslı Turist rehberleri tepki gösterdi. Çanakkale’de uzun yıllar Turist rehberliği yapan Osman Topçu meslekleri hakkında çıkmazları sosyal medyasından paylaştı.

Büyütmek için resme tıklayın

Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunulmuş, teklif hakkında AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler; "Teklifimizle, üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden lisans düzeyinde mezun ve yabancı dil yeterliliğine sahip olanların da turist rehberi olmaları kolaylaştırılmaktadır" ifadelerini kullanmıştı. 

Teklifin Meclise sunulması ile birlikte Türkiye’de çalışan binlerce lisanslı rehber duruma tepki göstermişti. 

‘’Anayasamızda yer alan "eğitimde eşitlik ilkesine" aykırı olduğunu düşünüyorum’’

Onlardan birisi de uzun yıllar Çanakkale’de rehberlik yapan Osman Topçu, konu hakkında düşüncelerini sosyal medya üzerinden paylaştı. “Bunları Biliyor musunuz?” başlığı ile paylaşım yapan Topçu; ‘’Üniversitelerimiz de okutulan turist rehberliği bölümü, 2 ve 4 senelik olarak hem ön lisans hem de lisans seviyesinde olup, aynı özlük hakkını sağlayan tek bölümdür. Yani hangisini okursanız fark etmiyor, aynı!  Sanırım bu özelliği ile Dünya'da tektir. Ayrıca bu bölümlere girişler üniversitelere göre sözel, eşit ağırlık ve dil puanı olarak farklı branşlardan girilebiliyor. Yani kimi üniversite dil puanı, kimisi sözel, kimisi eşit ağırlık puanı ile öğrenci almaktadır. Sanırım bu özelliği ile de Dünya'da tektir. Ayrıca birçok üniversitede tezli veya tezsiz yüksek lisansları açılarak (asıl amacı nadir dil bilenleri kazanmak olan bu yüksek lisans uygulaması hiçbir şekilde bu amaçla kullanılmayarak) maalesef ki, bazı üniversitelerin Kendi bünyesinde 4 senelik lisans bölümü olduğu halde, herhangi bir ilgili bölüm mezuniyeti, ales puanı, dil puanı şu-bu aranmadan yüksek lisansa öğrenci kabul edip, (Acaba neden) buradan da mezun olanların, yine aynı özlük hakkını sağlamasıyla da Dünya'da tek olduğuna eminim! Ayrıca yine üniversitelerimizde; turizm rehberliği, turist rehberliği, turizm ve rehberlik, seyahat acenteciliği ve rehberlik gibi farklı farklı isimleri olan tek bölümdür! Bu yaşanan rezilliğin, anayasamızda yer alan "eğitimde eşitlik ilkesine" aykırı olduğunu düşünüyorum. Sizlerin de bunu okuyunca "böyle saçma şey duymadım" dediğinize de eminim. Bu konuda üst birliğimiz TUREB'in (Turist Rehberleri Odaları Birliği) YÖK'ten, meclisten veya bakanlıktan değişiklik/ düzenleme beklentisi içine girmeden, acil olarak hukuk danışmanlarının göstereceği yol ile meseleyi hukuki mercilere (ilgili mahkemelere) taşımasını bekliyorum. Bugün turist rehberliği mesleğinin başına gelen, getirilmeye çalışılan tüm mesleki sorunların altında, bu eğitim sistemindeki bozukluğun olduğu çok açıktır. Değişik şekillerde mezun olmuş, çok değişik şekiller de eğitim almış ama "aynı özlük hakkına sahip" sanırım 40 binden fazla rehberlik mezunu vatandaşın birçoğu, turist rehberi olabilmek için son adım sayılan " yabancı dil sınavını" bu yüzden geçememektedir. Buna çözüm olarak bazıları Türkçe Rehberlik gelsin madem diyerek meseleyi daha da çözümsüz hale getirecek öneriler sunmaktadır.'’ şeklinde durumu ifade etti. 

Yasa değişikliğinde neler var?

2012 yılında yürürlüğe giren 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanununda değişiklik olacağı ve rehberlerde yabancı dil zorunluluğunun kaldırılacağı haberleri gündeme gelmiş, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada kendilerine resmi bilgilendirmenin yapılmadığını ifade etmişti.

Hazırlanan tasarıya göre yabancı dil şartını sağlayamadığı için rehber olamayanların mağduriyetini gidermek ve iç turizmde artan Türkçe rehber ihtiyacını karşılamak için Türkçe rehberliğe ilişkin düzenleme yapılması planlanıyor. Tura katılanların Türkçe bilmeleri ve talep etmeleri halinde mesleğin çalışma kartında belirtilen yabancı dil dışında Türkçe olarak, Türkçe rehberler ise mesleklerini sadece Türkçe olarak icra edebilecek. Turun Türkçe olarak icra edilmesi durumunda uygulanacak taban ücretleri Bakanlıkça belirlenen taban ücretlerin yüzde yetmişinden az olmamak üzere belirlenecek. Ancak rehberler dil ve bilgi yeterliliğinin ölçülebilmesi için sınava tabii olmaya devam edecek. Rehberlik kimlik kartları ruhsatnameye dönüştürülecek. Turist rehberliği ruhsatnamesine sahip olan turist rehberleri ile rehberlik kimlik kartını ruhsatname ile değiştirenlerin, en geç beş yıl içinde yabancı dil yeterliliğine ilişkin belgeyi getirmeleri zorunlu hale getirilecek, getirmedikleri takdirde ise Türkçe turist rehberi olarak mesleklerini icra edebilecek. Rehberler yabancı dil yeterliliğini belgelemeleri halinde ise çalışma kartı alarak, yeniden başarılı oldukları dilde mesleklerini icra edebilecek. Ayrıca esas amacı tarihî ve turistik yerlerin tanıtılması olmayan faaliyetler sırasında turist rehberi bulundurma zorunluluğunun kaldırılması planlanıyor. Öte yandan Uzak Doğu ülkelerinden gelen ziyaretçilerin artması nedeniyle bu bölgenin dillerini bilen rehber adaylarını teşvik edici düzenleme yapılacak.

Kaynak: Haber Merkezi

29 Şub 2024 - 10:11 Çanakkale- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.