Tapu iptal davalarında mahkeme neye göre karar verir?

Tapu iptal davalarında özellikle muri muvazaası davalarında en çok merak edilen konulardan birisi de mahkemenin neye göre karar verdiğidir? İşte ayrıtılar...

Tapu iptal davası, usule aykırı ve kanunsuz bir şekilde düzenlendiği iddia edilip tapu kaydının tekrar hukuka ve gerçek duruma uygun hale getirilmesi amacıyla açılan davalardır. 

Tapu iptal davaları birçok sebeple açılabildiği gibi, mirastan mal kaçırma amacına matuf olup, gerçekte bağış amacını taşıyan ancak satış yapılmadığı halde tapuda satış gibi gösterilen işlemlerin iptali istemiyle açılabilir.

Muris muvazaası nedeniyle tapu iptal davaları

Muris Muvazaası, diğer deyişle mirastan mal kaçırma; mirasçılarının sahip olduğu miras hakkını ortadan kaldırmak üzere miras bırakan tarafından yapılan hileli işlemlerdir.

Miras bırakanın hileli gayrimenkul devirleri tapu iptal ve tescil davasına konu olmaktadır. Muris muvazaasına dayalı tapu iptal ve tescil davalarında çözülmesi gereken hukuki sorun miras bırakanın mirasçılardan mal kaçırma iradesiyle hareket edip etmediğinin tespitidir.

Mahkeme tapu iptal davalarında neye göre karar verir?

Avukat Hilmiye Arslan Tan, muris muvazaası davalarına mahkemelerin neye göre karar vereceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Tanıdığınız veya tanımadığınız bir kişiden bir taşınmaz satın almış ve bu kişinin vefatı üzerine mirasçıları tarafından size karşı açılacak muris muvazaası davasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Böyle bir durumda dava açan mirasçılar aslında yapılan işlemin bir satış işlemi olmadığını, kendilerinden mal kaçırmak kastıyla, bu işlemin yapıldığını iddia eder. 

Bu durumda en çok merak edilen konulardan biri, mahkemenin neye göre karar vereceğidir.

Avukat Arslan Tan, bu tür muris muvazaası davalarında mahkemenin birden fazla hususa bakarak kararını verdiğini belirtti.

Arslan Tan, “Mesela taşınmazın gerçekte değeriyle tabudaki değeri arasındaki fark büyükse, murisin bu taşınmazı devretmeye ihtiyacının olup olmadığında, alıcı kişinin taşınmazı almaya mali gücünün olup olmadığına bakar. Bunun yanında taşınmazın bedelinin ödenip ödenmediğine, murisin başka bir taşınmazının olup olmadığına bakar. Hatta mahkeme örf, adet, gelenek, göreneklere dahi bakar. Mahkeme tüm bu hususları birlikte değerlendirerek kararını verir. “ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi

28 Şub 2024 - 16:36 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.