Dijital Türk lirası yakında faaliyete geçiyor! İşte dijital TL ile bilinenler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yürütülen Dijital Türk Lirası Projesi'nin birinci faz değerlendirme raporu kamuoyuyla paylaşıldı.

Raporda, projenin temel hedefleri, gerçekleştirilen çalışmalar, elde edilen bulgular ve gelecek planları detaylı bir şekilde ele alınıyor.

Dijital Türk Lirası'nın temel hedefleri arasında finansal kapsayıcılığın artırılması, ödemelerin kesintisiz ve sürekli çalışma ilkesine uygun tamamlayıcı bir ödeme kanalının oluşturulması, dijital ödemelerde yeknesaklığın sağlanması, programlanabilir ödemeler altyapısının hazırlanarak yenilikçi kullanım alanları için bir taban oluşturulması yer alıyor. Bu hedefler doğrultusunda birinci faz çalışmaları kapsamında dijital Türk Lirası'nın potansiyel özellikleri belirlendi ve farklı mimari kurguların ve teknolojik alternatiflerin denenmesi amacıyla pilot uygulama çalışmaları gerçekleştirildi.

Raporda vurgulanan önemli bir husus, dijital Türk Lirası'nın mevcut ödeme alternatifleri ve ürünleriyle rekabet etmeyip talep anında sunulan, ödemeler altyapısını tamamlayıcı bir alternatif hizmet olarak konumlandırılabileceği. Ayrıca dijital Türk Lirası'nın kullanımının, banknot emisyonu ve dolaşımdaki para operasyonları maliyetlerinin azalmasına katkı sağlaması öngörülüyor. Dijital cüzdanlar ve ön ödemeli uygulamaların, sosyal yardım ve destek amaçlı paraların ulaştırılmasında etkili bir araç olabileceği de raporda belirtilen diğer bir husus.

Dijital Türk Lirası'nın nihai mimarisi ve tasarımı üzerindeki çalışmaların devam ettiği ifade edilen raporda, bu süreçte olası tasarım seçeneklerinin sonuçları ve dijital Türk Lirası'nın iktisadi, hukuki ve mali gereksinimlere uygunluğuna dair değerlendirmelerin devam ettiği belirtiliyor.

Proje kapsamında Ar-Ge faaliyetlerinin ilerleyen fazlarda da devam edeceği ve Türk Lirası'nın biçimleri arasındaki dönüşümler, akıllı ödemeler, çevrim dışı ödemeler ile ilgili detaylı çalışmaların yapılacağı ifade ediliyor. Dijital Türk Lirası'na erişimin, lisanslı finansal aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirileceği ve bu kapsamda dijital cüzdanlarda dolaştırılabilecek toplam nakit tutarı ve harcama limitlerinin kademeli ve kontrollü bir şekilde yönetileceği belirtiliyor. Projenin mahremiyeti gözeten, finansal sistemlere zarar vermeyen, teknolojik yeniliklere uyum sağlayan bir yapı üzerine inşa edildiği vurgulanıyor.

Raporda ayrıca, dijital paranın nasıl saklanabileceği, 18 yaş altındaki bireylerin dijital parayı tercih edebileceği, turistler ve yerleşik olmayanlar için dijital para seçeneğinin sunulabileceği gibi önemli konular ele alınıyor. Dijital Türk Lirası Sistemi'nin serbest piyasa ekonomisinin temel prensiplerine uygun bir şekilde tasarlandığı, finansal sistemin temel prensiplerine zarar verilmeden işleyeceği belirtiliyor.

01 Oca 2024 - 15:30 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.