Erdal Gezen "Çanakkale'de Aday Adaylarına Eşit Şartlarda Yarışma İmkanı Tanınmamıştır"

CHP’nin Aday Adayı sürecinde Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayı olan Erdal Gezen, Muharrem Erkek’in, CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı olmasının ardından basın toplantısı düzenledi.

Aday adaylığı sürecini ve öncesini değerlendiren ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla açıklama yapan Erdal Gezen konuşmasına Pençe-Kilit Operasyonunda şehit olan askerleri anarak başladı.

Gezen, "Öncelikle 12 vatan evladı, askerimiz şehit oldu. Acımız çok büyük, anneler, babalar, kardeşler, eşler yasta.. 12 vatan evladımıza Allahtan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum, yaralı askerlerimize de şifalar diliyorum.. Terörü, terörün her türlüsünü lanetliyoruz.. 2002 yılında sıfır terör diyerek iktidara gelen AKP iktidarı ülkemizde hala terörü bitirememeleri nedeniyle yaşanan acıların, kayıpların tek sorumlusudur. Suudi Kralı için milli yas ilan eden ancak bugün 12 şehidimiz için milli yas ilan etmeyen iktidar nedenini açıklamak zorundadır." dedi.

"CHP Çanakkale'den belediye başkan adayını atadı. Hayırlı olsun!"

"Basın toplantımı , Cumhuriyet Halk Partisinin 2005 yılından günümüze bir neferi, üyesi olarak, partimizin politikaları, sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri, Cumhuriyetimizin değerleri, ülkemizin , Çanakkale’mizin yararları için siyaseten mücadele veren, 2019 yılında seçildiğim Çanakkale Belediye Meclisinde meclis üyeliği ve Kasım ayına kadar partimiz grup başkan vekilliği görevlerini layıkıyla yerine getiren, Ön seçim, üye bazında temayül yoklamasını isteyen, sandık demokrasisi anlayışıyla belediye başkan aday adayı olarak çalışan, Çanakkale Barosuna bağlı olarak 34 yıldır avukatlık mesleğini icra eden, 58 yıldır barışın kenti, vatanın cennet köşesi Çanakkale’mizde yaşayan bir yurttaş olarak gerçekleştiriyorum.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi partimizin Çanakkale ve 11 ilçesinde olduğu gibi ülkemizin dört bir yanında 81 ilde, 922 ilçede, sayısız beldede belediye başkan adaylarının belirlenmesi sürecini yaşıyoruz. Çanakkale ve 11 ilçesinde belediye başkan adaylarımızın çoğu belirlendi. Çanakkale’de de dört belediye başkan aday adayı içinden partimizin yetkili organlarının kararı ile sayın Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Başkanı olarak atandı. Çanakkale halkına, partimize hayırlı olmasını diliyorum."

Aday adaylığım sürecinin öncesi ve bugününü kısaca değerlendirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla sizlerle bir araya geliyorum.

"Yaklaşık üç yıl önce yol arkadaşlarım ile birlikte 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde partimizin belediye başkan adayı olma hedefiyle yola çıktık. Bugüne kadar Çanakkale’mizde (tümü olmasa dahi) sivil toplum kuruluşları, sendikaları, dernekleri, meslek odalarını, mahalle muhtarlarımızı parti üyelerimizi ziyaret ederek kentimizin sorunlarını, çözümlerini gelecekte hayal ettiğimiz Çanakkale’yi konuştuk, değerlendirdik. Bizleri güler yüzleriyle kabul ettikleri, misafir ettikleri , zaman ayırdıkları için gönülden herkese teşekkür ediyorum.
Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkan adayının, belediye meclisi ve il genel meclisi üye adaylarının “tüm üyelerimizin katılımıyla ön seçim, eğilim yoklamasıyla” belirlenmesi gerektiğini, parti içi demokrasinin ve katılımcılığın en önemli göstergesi olduğunu tüm açıklamalarımda belirterek, sosyal medyamda da defalarca yer verdim. Yol arkadaşlarımın olağanüstü çalışmalarıyla yaklaşık 4.000 parti üyemize ulaşarak “merhaba” dedik, aday adaylığı tanıtım mektubumu ilettik.

Geride bıraktığımız üç yıllık sürede belediye başkan adaylığı hedefime ulaşabilmek için tüm çalışmalarımda yer alarak beni yalnız bırakmayan, cesaret veren, ailelerinden, işlerinden zaman ayıran inanç ve kararlılıklarını benimle paylaşan genci, kadını, erkeği tüm yol arkadaşlarıma, aileme ,eşime, çocuklarıma gönülden teşekkür ediyorum. Var olsunlar, sağ olsunlar.. Gelecek siyaset mücadelemizde yan yana omuz omuza olmaya devam edeceğiz.."

Aday daylığı açıklamamı genel başkanımız “kim olacak” sorusuna bağlamadım.


"Aday adaylığı açıklamamı kurultayımız gerçekleşmeden önce partime, partililerime, halkımıza ve kendime olan inancım doğrultusunda gerçekleştirdim. Adaylık kararımı kurultayımızda genel başkanımız “kim olacak” sorusuna bağlamadım.
Kurultayımızda Sayın Özgür Özel, “ değişim “ diyerek, “ön seçim” diyerek, “en kötü ön seçim , en iyi merkez yoklamasından iyidir” diyerek genel başkanımız oldu. Partimiz, kurultay delegelerimiz sokaktaki halkın sesini dinleyerek “değişim” dedi. Genel başkanımızın değişim mesajında yer alan “ön seçim sözü” Çanakkale’de de tüm üyelerin katılımıyla ön seçim ya da üye bazında temayül yoklaması yapılacağı inancını ve heyecanını oluşturdu.

Belediye başkan aday adayı olarak adayın Parti Tüzüğümüzün 55.madde gereğince belirleneceğini bilerek, kabul ederek adaylık başvurumu yaptım. Ancak merkez yoklamasının “ sandık demokrasisi, üyenin iradesinin sandığa yansıması ve adayın üye bazında ön seçim, olmaması halinde üye nezdinde temayül yoklaması yapılacağını beklerken, Belediye başkan adayımızın , anket şirketleri tarafından kentimizde yapıldığı iddia olunan kamuoyu araştırmaları, kentteki sivil toplum kuruluşlarının, parti yöneticilerimizin görüş ve değerlendirmeleri dikkate alınarak belirlendiğini öğrendik.

Hiçbir zaman partimi ve yetkili organlarını kamuoyu önünde zor duruma düşürecek söz ve eylemsel davranışlar içinde olmadım, olmayacağım. Ancak mevcut gerçekliğe bağlı tespitlerimizi, eleştirilerimizi de dile getirerek halkımızla, üyelerimizle , kamuoyuyla paylaşacağız. Genel başkanımıza güveniyoruz, umudumuzu yitirmedik. Yerel seçimler sonrası yapılacak tüzük kurultayında aday belirlemede “üye bazında ön seçim” maddesinin kayıtsız, şartsız parti tüzüğümüzde yer alacağına inanıyoruz"

"Biz aday adaylarına eşit şartlarda yarışma imkanı tanınmamıştır"

"Biga ilçemizde 24. Aralık.2023 Pazar günü partimizin iki aday adayının yarıştığı üye bazında temayül yoklamasında parti içi demokrasinin güzel bir örneği yaşanmıştır.

Çanakkale belediye Başkan aday adaylarından Sayın Mutluay, Sayın Öngen ve şahsım üye bazında ön seçim , mümkün olmaması halinde üye bazında temayül yoklaması yapılması yönündeki irademizi her birimiz ayrı ayrı ve üç aday adayı 24.Kasım.2023 tarihinde bir araya gelerek partimize verdiğimiz yazılı dilekçe ilettik. Kamuoyu ile sosyal medyalarımızda paylaştık.

Buna rağmen Çanakkale Merkez ilçede dört aday adayının olmasına, bunlardan üçünün üye bazında temayül yoklaması istemelerine rağmen örgütümüzce sandığın konmayarak seçimin yapılmamasını parti içi demokrasiye inanan hiçbir üyemizin kabul etmeyeceği inancındayım. Biz aday adaylarına eşit şartlarda yarışma imkanı tanınmamıştır.

Bu anlayışla yapılan aday belirleme yönteminin parti tabanında, üyede yarattığı kırgınlığın görülmemesi mümkün değildir. Bu yöntemin uygulanması parti içi demokrasiyi, katılımcılığı, üyenin istek ve iradesini görmemek , duymamak anlamındadır."

Şahsıma yapılacak açıklamayı merakla bekliyorum

"Merkez ilçe başkanlığımıza, aday belirleme sürecinde Çanakkale mücavir alan sınırları içinde genel merkezimizin anlaşarak görev verdiği anket şirketleri tarafından kamuoyu araştırması yapılıp yapılmadığını, yapıldı ise anketlerin yapılışı, sorulan sorular, anket sonuçları hakkında tarafıma bilgi verilmesini içeren dilekçem sunulmuştur. Tarafıma verilecek açıklamayı merakla beklediğimi ifade etmek isterim.

Bu süreçte ilçe ve il örgütümüzün, başkanlarımızın tüm aday adaylarına eşit yakınlıkta olmasını beklerdik. Belediye başkan adayının belirlenmesinden önce dahi tek bir aday adayının yanında oldukları açıkça görülmüştür. Herkes taraf olabilir ancak örgüt yöneticilerin tüm aday adaylarına karşı eşit ve adil davranmaları görev sorumluluklarının gereğidir. Üzülerek ifade ediyorum, aday adaylığı sürecinde bizleri görmeyen, yok sayan anlayış belediye başkan adayımızın belirlenmesi sonrasında da devam etmiştir. Şahsıma partimiz için görev, sorumluluk üstlenme talebim, bunun için verdiğim emek ve siyasi mücadele için nezaketen teşekkür dahi edilmemiştir."

Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi..

"31.Mart.2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde 48 yıldır devam eden sosyal demokrat belediyecilik iktidarı, Cumhuriyet Halk Partimizin yerel yönetim iktidarı Çanakkale’mizde devam edecektir.

Partimizin başarısı, kazanımları, yerel yönetimdeki iktidarının devamı için ben ve yol arkadaşlarım sorumluluklarımızı biliyoruz, partimizin bizlere vereceği görevleri yerine getirmeye hazırız..

Siyaset uzun soluklu ve zaman gerektiren bir süreçtir, yolumuz uzun ancak hedefimiz belli, başaracağız..
Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi..

Çanakkaleli hemşehrilerime, siz değerli basın mensuplarına sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

27 Ara 2023 - 15:16 Çanakkale- Siyaset

Mahreç  Mustafa Aydın Gül


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.