Doğanlar Yatırım Holding Amerikalılar ile Ortak Oluyor

Doğanlar Yatırım Holding Başkanı Davut Doğan, mobilya sektörünün 2023 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Doğanlar Holding olarak 2024 yılında yapacakları yatırımlara da değinen Doğan; “Amerikalılarla enerji alanında ortaklık kuruyoruz” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Bir televizyon kanalında yayınlanan programa katılarak önemli açıklamalarda bulunan Doğanlar Yatırım Holding Başkanı ve aynı zamanda Mobilya ve Yatak Sanayicileri Derneği (MOYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan; “Mobilya sektörü olarak Türkiye’nin en büyük markalarının bir araya geldiği, Mobilya ve Yatak Sanayicileri Derneği(MOYSAD) olarak 81 ilde dernekleştik. Türkiye’nin 5 bölgesinde federasyon ve 50 dernek ile Türkiye’nin en büyük çatısını oluşturduk. Mobilya sektörü gün geçtikçe büyüyor, 20 yıl kadar önce sektörümüz 20’nci sıralarda idi, şuanda dünyada 7’nci sıraya kadar yükseldik. Biz ilk 5’i hedefliyoruz. Sektör olarak Türkiye’nin lokomotif sektörü olmayı hedefliyoruz. Tekstilde olduğu gibi; Türkiye’nin her yerine yayılmış 40 binden fazla üretici var” dedi.


“Ticaret Bakanımızın çağrısına kulak verdik”
Enflasyonla mücadele konusunda Ticaret Bakanı’nın çağrısına kulak verdiklerini belirten Doğan; “Ticaret Bakanımız bizleri de davet etti. Sektör temsilcisi olarak görüşlerimi ifade ettim. Ticaret Bakanımıza da ilettik, bakanlığın iş dünyası ile ne kadar uyumlu ve sinerji içerisinde olduğunu gözlemledik. Mobilya sektörü olarak bizlerde enflasyonla mücadele konusunda Ticaret Bakanımızın çağrısına kulak verdik. Arkadaşlarımızla görüşerek, istişare ederek bu kampanyada yer almak istediğimizi ilettik. Kampanya yaparken, enflasyonla mücadele ederken; fiyat artışı yapmamak, indirimlere gitme konusunda hammadde üreticileri ile görüşmemizde gerekti. Bakanımız kısa sürede böyle bir girişimde bulununca hammadde üreticileri de bu çağrımıza destek geldi, birlikte hareket etme imkanımız oldu. Bu birliktelik bizleri de mutlu etti, motivasyon oldu. Enflasyonla mücadele kapsamında beklenen durgunluğu; indirim yaparak, zam yapmayarak bu sıkıntılı süreci geçirme açısından güzel bir işbirliği oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.


“Türk Sanayisinin en büyük sorunu kalifiye eleman sorunudur”
Türk Sanayisinin en büyük sorununun kalifiye eleman sorunu olduğuna dikkat çeken Başkan Doğan; “20 yıldır arkadaşlarımızla mobilya sektörüne öncülük ediyoruz. Biz sektör olarak hep dile getirdiğimiz sektör sorunları olarak; kayıt dışılık ve haksız rekabetti. Bu kayıt dışılık KDV indirimi ile önemli ölçüde çözüldü. Ar-Ge ve tasarım destekleri de alıyoruz. Sektörümüzün şuan ki bir numaralı sorunu; orada diğer sektörlerden gelen 30 kadar arkadaşımızın da buluştuğu ortak sorun Kalifiye eleman sorunu. Bu sorun bizim sektörümüzde de var. Bu sebeple meslek liselerinin özendirilmesi gerektiğini ifade ederken bunun yanında üniversitelerle de birlikte çalışma yürütülmesi gerektiğini ilettik. Örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz hafta Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, AREL Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesinden hocalarımızda Biga’daki Doğtaş tesislerimize geldiler. Burada Sanayi-Üniversite işbirliği konferansı yapıldı. Burada ‘Sanayicinin en büyük sorunu nedir’ sorusuna yanıt arandı. Burada çıkan ilk tespit Kalifiye eleman sorunu oldu. Bunu bakanımıza da ilettik. Bana göre; Türk Sanayisinin en büyük sorunu kalifiye eleman sorunudur. Bunu sadece biz değil; üreticiler, otelciler, market temsilcileri yani aklınıza gelen tüm sektör temsilcileri belirtiyorlar” ifadelerini kullandı.


“Son iki yıl içerisinde 2 milyar lira değerinde yatırımlar yaptık”
Son iki yıl içerisinde 2 milyar lira değerinde yatırım yaptıklarını söyleyen Doğan; “Biz yatırımlarımızı hep yurtiçi ve yurtdışı olarak ayırıyorum. Yurtiçinde birbirinden değerli markalarımız var. Yatak konusunda bir markamız var; onda ciddi bir ciro artışı sağladık. Yurtdışı pazarlarda da ciddi bir yapılanma içerisindeyiz. Senegal’de bir mobilya fabrikası kurduk. Bizler Bigalı olduğumuz için oradaki markamızın adını Big-A koyduk. Büyük Afrika’yı simgeliyor bu simge Senegal Cumhurbaşkanının çok hoşuna gitti. Senegal’de mağazalaşmaya da başladık. Senegal’de Doğtaş ve Kelebek Mobilya markalarımızı da açarak kendi aralarında rekabet etmelerini sağlıyoruz. Afrika Birliği var; 15 üye ülke var. Bu ülkelerin kendi aralarındaki ticaretlerde gümrük vergisi ödemeden bir geçiş imkânı var. Buradan ciddi beklentilerimiz var. Yurtiçinde markalarımız büyümeye devam ediyor; son iki yıl içerisinde 2 milyar lira değerinde yatırımlar yaptık. Hem ihracatımızı arttırıyoruz hem de yeni ülkelere açılıyoruz. Afrika ve Rusya’ya açılmaya devam ediyoruz” dedi.


“Amerikalılar ile ortaklık kuruyoruz”
Amerikalılar ile kurdukları ortaklıklara da değinen Başkan Davut Doğan; “Maliye bakanımızın söylediği gibi yabancı yatırımcılar konusunda umutluyuz. Yabancı yatırımcılarla ilgili görüşmelerimiz sürüyor; KAP’a da verdiğimiz bilgiler vardı körfez ülkeleri ile ilgili işbirliği konusunda. Ancak bazı olumsuz süreçler olabiliyor gelişti; İsrail-Filistin çatışması gibi olumsuz gelişmeler süreci uzatabiliyor. Amerikalılar ile yaptığımız ortaklık var. Bu ortaklığı tamamlamak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Süper Teşvik kapsamı içerisinde; bugünlerde de Sayın cumhurbaşkanımızın masasında her an imzalamasını beklediğimiz bakanlıkların onayını alan bir Süper Teşvik belgemiz var. Amerikalılar ile birlikte özellikle Ege bölgesindeki plastik atıkları toplayarak; orijinal plastik hammaddesine çevirecek bir teknoloji var. Bu çok ciddi bir yatırım. Bu durumda aslında başta Amerikalıların ve diğer ülkelerin bizlere olan güveninin devam ettiğini gösteriyor. Avrupa Kalkınma bankasının bizle ortaklığı devam ediyor” ifadelerini kullandı.


“Enerji alanında büyüme potansiyelimiz var”
“Biotrend’in şirket karı yüzde 332 oranında arttırmış ilk dokuz ayda. Satışlarımız dövize endeksli olduğu için ama burada dövize endeksli bir gelirimiz var. Buradaki karlılıkta karbon satışının da çok büyük payı var” diyen Davut Doğan; “Karbon satışı çok yeni ülkemizde ama bu bizi motive eden bir faktör. Karbonun sıfırlanması için baktığımız zaman; çöpten elektrik ürettiğimizden bir karbon sertifikası oluşuyor. Geçtiğimiz ay içerisinde ciddi bir karbon sertifikası satışı yaptık. 7,5 milyon dolar civarında bir gelir elde ettik. Bu her yıl devam edecek. Özellikle bio enerjide bizim sıcak su ve ısı elde ettiğimizden Sivas’ta ki sera tesisimizi açtık. Burada ürettiğimiz domatesleri yurtdışına ihraç edeceğiz. Ciddi bir talep var; Hollanda ve Rusya tarafından. Enerji alanında büyüme potansiyelimiz var; araştırma tesislerimizi geliştiriyoruz, ayrıştırma yaparak buradan da gelir elde ediyoruz. Bu alanda büyük bir derinlik var; gidebildiğimiz noktaya kadar gitmeyi istiyoruz. Bergama’da ayrıştırma tesisimiz var ama Sivas’ta yok. Buralardaki tesislerimize ilave yapacağız” şeklinde konuştu.


“Büyük ihtimalle ikinci çeyrekte halka arzımızı başlatmış olacağız”
Davut Doğan sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Halka arz konusunda girişimlerimiz vardı ancak Şubat ayında ciddi bir deprem yaşadık. Başımız sağ olsun, Allah bir daha yaşatmasın. Seçimler oldu bu da bir neden. Yeni yatırımlar yapmak istiyoruz. Senegal’de kurduğumuz bir inşaat şirketimiz var; orada bir rezidans yapacağız. Yeni projeleri buraya dahil etmek istiyoruz. Yurtiçinde ertelenmiş bir inşaat projemiz vardı. Biotrend ve Doğanlar Mobilya’nın büyük sahibi olan holdingin inşaat tarafında eksiklikler vardı. İnşaat alanında yurtiçi ve yurtdışı inşaat projelerimizi de buraya dahil ederek 2024 yılına erteledik halka arzımızı. Büyük ihtimalle ikinci çeyrekte halka arzımızı başlatmış olacağız.”

Kaynak: Haber Merkezi

20 Kas 2023 - 10:23 Çanakkale- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.