Tek şartı var: Tapu sahibi olanlara aylık bu para ödenecek...

Tarım ve Orman Bakanlığı, miras yoluyla elde edilen ancak uzun süre ekilmeyen tarım arazilerini dijital kiralama yöntemiyle kiralamaya başlıyor. Bakanlık, tarım arazilerinin verimli kullanılmasını teşvik etmek amacıyla şartlara uyan tapu sahiplerine aylık kiralama ücreti ödeyerek maaşa bağlayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, tapu sahiplerine yönelik yeni bir uygulama başlattı. Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Antalya'da düzenlenen Tarım Zirvesi'nde bu önemli haberi açıkladı.

Artık 2 yıldan fazla ekilmeyen miras yoluyla elde edilen tarla, toprak ve bağlar dijital kiralama yoluyla devlet tarafından kiralanacak.

Bu adım, milyonlarca dönüm arazinin boş kalmasını engellemeyi ve tarım potansiyelini daha etkili bir şekilde kullanmayı amaçlıyor. Bakanlık, şartlara uyan tapu sahiplerine düzenli kiralama ücretleri ödeyerek adeta maaş vermeyi planlıyor.

Miras yoluyla elde edilen ancak 2 yıldan fazla ekilmeyen tarla, toprak ve bağlar bundan sonra dijital kiralama yöntemiyle devlet tarafından kiralanacak.

Bu karar ile birlikte Bakanlık, ülkede milyonlarca dönüm arazinin boş kalmamasını ve tarım potansiyelinin daha verimli kullanılmasını hedefliyor.

Şartlara uyan ve tarım arazisi olan tapu sahiplerine devlet her ay kiralama parası verecek ve böylelikle maaşa bağlamış olacak.

TEK ŞART VAR
Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi. Buna göre tek şart olarak 2 yıl üst üste ekilmeyen tarım arazileri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kiraya verilecek.

Kiralama işlemleri dijital ortamda yapılacak. İlk etapta en yakın yerleşim yerinden başlanarak tarla, bağ ve bahçeler tek tek tespit edilecek. Böylece hem atıl arazi sorununa çözüm bulunacak hem de toprak sahiplerine ek gelir kapısı açılacak.

Uzmanlar, bu uygulamanın hem tarım sektörünü güçlendireceğini hem de yerel ekonomilere canlılık getireceğini belirtiyor. Böylece hem ülke kaynakları daha verimli kullanılmış olacak hem de vatandaşlar yararlanmış olacak.

BU ÜRETİM ŞEKLİ ÖZENDİRİLECEK
Tarım Bakanlığı, 5 Nisan 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan "Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" çerçevesinde sözleşmeli üretimi özendirmek için atıl durumda bulunan tarım arazilerinin mülkiyet hakkının özüne dokunmaksızın üretime kazandırılmasını kararlaştırdı.

4.5 MİLYON DEKAR ALANDA TARIMSAL ÜRETİM BAŞLADI
Yeni düzenlemeye göre bakanlık, Hazine arazileri hariç mülkiyeti kişilere ait olup hisselilik, mülkiyet ihtilafı, parçalılık, tarımsal faaliyete son verilmesi, göç veya başka bir sebeple üst üste iki yıl süreyle işlenmeyen tarım arazilerinin üretime kazandırılmasını amaçladı.

Bakanlığın yürüttüğü Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi kapsamında bugüne kadar nadasa bırakılan ya da atıl durumdaki yaklaşık 4.5 milyon dekar alanda tarımsal üretim başladı.

Son 3 yıllık süreçte 505 milyon lira bütçeyle yaklaşık 3.4 milyon dekarda ekim, dikim ve aşılama çalışmaları yapılarak hedefe ulaşıldı.

YENİ DÖNEMİN ŞİFRELERİ
Aile işletmeciliği desteklenecek. Yöresel ürünler teşvik edilecek. Kırsalda sosyal destekler artacak. Genç nüfusun tarıma yönelmesi sağlanacak. Kent tarımı başlayacak. Tarım destekleri üretimle bağlantılı artırılacak. Üreticiyle tüketici arasındaki mesafe daraltılacak, maliyet düşürülecek.

ONLARA KİRALANACAK
Kiralama, öncelikle arazinin bulunduğu yerdeki köylülere ya da sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarına yapılacak. Arazilerin kira bedelleri ve kiralayanın yetiştirebileceği ürünler internetten ilan edilecek.

Kaynak: Haber Merkezi

# tarla, tapu

24 Eki 2023 - 14:47 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.