Arabası olan kazanacak: Uzman isimden herkesi şaşırtan iddia!

Otomobil satış sonrası pazarında ivme devam ediyor, fakat otomobil fiyatlarının yükselmesi bekleniyor. Bu nedenle son zamanlarda araç satın alan bireylerin gelecekte karlı çıkacağı ifade ediliyor. Otomobil satış sonrası pazarında ivme devam ediyor, fakat otomobil fiyatlarının yükselmesi bekleniyor. Bu nedenle son zamanlarda araç satın alan bireylerin gelecekte karlı çıkacağı ifade ediliyor

Sektör temsilcileri, 2023'ün son çeyreğinde yurt içi satışlarda dolar bazında yüzde 3.1 artış öngörüyorlar. Ayrıca, geçen yılın aynı dönemine kıyasla satışlarda yüzde 8.33'lük bir artış bekleniyor. Bu nedenle araç alanların kazançlı çıkacağı iddia edildi.

2023 yılının üçüncü çeyreğine dair sektörel değerlendirme anketine göre, otomotiv satış sonrası pazarının yükseliş trendini sürdürdüğü tespit edildi. Anket sonuçlarına göre, 2023'ün üçüncü çeyreğinde, yurt içi satışlar dolar bazında önceki çeyreğe göre ortalama yüzde 10.83 arttı.

Ayrıca, aynı dönemde yurt içi satışlar, 2022'nin üçüncü çeyreğine göre dolar bazında ortalama yüzde 17.02 artış gösterdi. Bu dönemde dağıtıcı üyelerin satışlarında dolar bazında yüzde 19.69 artış kaydedilirken, üretici üyeler arasında bu artış oranı yüzde 15.38 seviyesinde oldu.

FİYATLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR
Anket, 2023'ün son çeyreğiyle ilgili beklentilere de ışık tuttu. Buna göre, sektör temsilcileri 2023'ün son çeyreğinde yurt içi satışlarda dolar bazında yüzde 3,1 artış öngörüyorlar. Anket aynı zamanda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla satışlarda dolar bazında yüzde 8.33'lük bir artışa işaret ediyor. Öte yandan, tahsilat süreçlerinde 2023 ikinci çeyreğiyle karşılaştırıldığında değişiklik olmadığını belirten OSS Derneği üyelerinin oranı da 2023'ün üçüncü çeyreğinde yüzde 59,5 seviyesine yükseldi.

İSTİHDAM VERİSİ GÜÇLENEREK DEVAM EDİYOR
Ankete katılan üyelerin yüzde 42,9'u, yılın ilk çeyreğinde istihdamı artırdı. Yüzde 52,4'lük bir kesim ise söz konusu dönemde istihdamlarını korudu. İstihdamlarının 2023'ün ikinci çeyreğine göre azaldığını belirten üyelerin oranı ise yüzde 4,8 olarak kaydedildi. Bu sonuçlar, üretici ve dağıtıcı üyelerin istihdam durumlarının birbirine yakın olduğunu gösteriyor.

BU EN ÖNEMLİ SORUN
Sektördeki sorunlar, ankette öne çıkan önemli konulardan biriydi. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde üyeler tarafından gözlemlenen sorunlar arasında "Nakit akışı sıkıntıları" ilk sırayı alırken, "Tedarik sorunları" ise önceki döneme göre bir miktar azaldı. Katılımcıların yüzde 54,8'i nakit akışındaki problemleri sektörün en büyük zorluğu olarak değerlendirdi. Ankete katılanların yüzde 45,2'si kargo maliyetleri ve teslimat problemlerine, yüzde 42,9'u ise döviz kuru ve kur artışına işaret etti. Ayrıca, katılımcıların yüzde 28,6'sı tedarik sorunlarına, yüzde 19'u iş kaybı ve ciro ile gümrüklerde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.

ARTIŞ VAR
Anket ile birlikte sektörün yatırım planları da mercek altına alındı. Ankete göre önümüzdeki üç ayda yeni yatırım yapmayı düşünen üyelerin oranı yüzde 47,6 ile bir önceki dönemin üzerinde gerçekleşti. Bir önceki ankette üretici üyelerin yüzde 33,3'ü yatırım planlarken, yeni ankette bu oran yüzde 43,8'e geriledi. Dağıtıcı üyelerde ise yüzde 50 olan oran, bu dönemde de değişmedi. Ankete katılan üyelerin yüzde 22,7'sinin önümüzdeki üç ayda sektörün daha iyiye gideceğini öngördüğü gözlemlendi.

Üreticilerin yılın üçüncü çeyreğindeki kapasite kullanım oranı ortalaması yüzde 79,38 olarak gerçekleşti. Bu oran 2023'ün ikinci çeyreğinde yüzde 79,17 idi. Üçüncü çeyrekte üyelerin üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 9,06 oranında arttı. Yılın üçüncü çeyreğinde üyelerin ihracatı, bir önceki çeyreğe göre dolar bazında yüzde 2,5, 2022'nin aynı dönemine göre de yüzde 5'lik artış gösterdi.

Kaynak: Haber Merkezi

22 Eki 2023 - 11:09 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.