İntihar edenin cenaze namazı kılınır mı?

İntihar, en büyük günahlardan biridir. Ve bu yönde günümüze dek uzanmış Hadis-i Şerifler bulunmaktadır. Peki intihar edenin cenaze namazı kılınır mı?

İntihar, Arapça kökenli bir kelime olmakla birlikte kişinin kendi yaşamına son vermesidir. Büyük günahlardan biridir. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V.) bu durumu birini katletmekle bir tutmuştur. Yani birini öldürmekle, kişinin kendi canına son vermesi aynı hüviyettedir. Çünkü can, Allah'ın (C.C.) biz aciz kullarına bahşettiği emanetidir. Peki intihar eden kişinin cenaze namazı kılınır mı?

İNTİHAR EDENİN CENAZE NAMAZI KILINIR MI?

İntihar eden kişinin cenaze namazı kılınır. Bu yöndeki genel görüş, Taberani'nin aktardığı Hadis-i Şerif'teki "Her 'La ilahe illallah" diyenin cenaze namazını kılınız" ifadelerinden ileri gelmektedir.

Büyük İslam alimlerinden İbn Kudame, el-Muğni, Nevevi ve İbn Rüşd, bu hadisten yola çıkarak her kelime-i şehadet getirenin cenaze namazı kılınacağını söylemiştir. 

DİYANET YORUMU

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan vaazda, yukarıdaki alimlerin söyledikleri zikredilmiş ve intiharın salim bir akılla yapılamayacağı, kişinin cinnet halinde olabileceği ve arkasından, günahlarının bağışlanması için dua edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

İNTİHAR EDEN CEHENNEMLİK Mİ?

Kendini Müslüman olarak tanımlayıp intihar eden bir kişinin öbür dünyasının cehennem olacağına dair en kuvvetli bulgu, Buhari'nin Peygamber Efendimiz'e dayandırdığı Hadis-i Şerif'tir.

Peygamber Efendimiz, intihar edenlere uygulanacak hükmü şu sözlerle açıklamıştır: 

“Her kim kendini bir dağdan aşağı atıp intihar ederse, bu kimse cehennem ateşi içinde ebedî olarak kendisini yüksekten aşağıya bırakır olacaktır. Her kim zehir yudumlar da kendisini öldürürse, o kimse de zehri elinde, cehennem ateşi içinde ebedî o zehri içer olacaktır. Her kim de kendisini kesici ve delici bir aletle öldürürse, o da kullandığı aleti kendi karnına vurur ve yarar hâlde ebedî cehennem ateşinde kalacaktır”

Hadis-i Şerif'te intihar eden bir kişinin ahirette göreceği azap, 'ebedi' kelimesiyle vurgulanıyor. Ancak İslam alimlerine göre, buradaki 'ebediyet', intiharı kendine 'helal' sayanlara. Bu büyük bir günahtır.

Çünkü intiharın, bir kişiyi öldürmek kadar büyük bir günah olduğu anlatılmıştır. Yani İslam'ın bu yöndeki hükümlerini bilip, kaidenin dışına çıkanlara 'ebedi ceza' telkini vardır. İslam alimleri de bu yönde karar kılmıştır.

09 Tem 2023 - 18:14 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.