SON DAKİKA
Hava Durumu

YÜCEL; “ALTIN ÜRETİMİNİN 50 TONA ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

TÜMAD Madencilik Genel Müdürü Hasan Yücel, altın üretimine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 2023 yılında yeni devreye girecek olan madenler olabileceğini belirten Yücel; “Birkaç sene içerisinde üretimin 50 tona çıkacağını düşünüyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2023 09:15
Haber Güncellenme Tarihi: 10.01.2023 09:15
https://www.kaleninsesi.com
YÜCEL; “ALTIN ÜRETİMİNİN 50 TONA ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

TÜMAD olarak geçen sene 7,5 ton altın ürettiklerini söyleyen TÜMAD Madencilik Genel Müdürü Hasan Yücel; “TÜMAD 2017’de ilk işletmesini Çanakkale’de, ikinci işletmesini de İvrindi’de 2019’da devreye aldı. Tamamı yüzde 100 yerli bir şirket. Nurol Grubu’nun bir şirketi. 20 yıllık hikâyeye baktığınızda bu kadar kısa bir sürede bu kalitede pozisyon almamız hem kendi adımıza hem de ülkemiz adına gurur verici” dedi.

Altın üretimine değinen Yücel; “Altın üretimi için bugün aramaya sıfırdan başlasak, üretime geçmek için 15 yıl gerekiyor. 15 yıl sürekli para harcayacaksınız, 15 yılda bunun geri dönüşü başlayacak. Böyle katma değeri yüksek üretimde hem çok ciddi bir sermaye hem de yüksek bir bilgi ve uzun bir süreç lazım. Bu sürecin de iyi yönetilmesi gerekiyor. Finansman da çok önemli. Finansmanı etkileyen birçok parametre var. İzin süreçleri, hukuki süreçler… Bunlarla ilgili öngörülebilir bir plan koymadığınız zaman finansmana erişim tıkanıyor. Örneğin lisanslar 10 yıl veriliyor, ama sizin 20 yıllık potansiyeliniz var. Vergiler, mülkiyet bedelleri çok sık değişiyor” diye konuştu.

“Altın üretimine daha fazla yatırım yapılmalı”

“Türkiye’nin eskiden altında bir avantajı vardı” diyen Yücel; “Türkiye’de altın üretim maliyetleri düşüktü. Ons başına maliyetler dünyada 1.000 dolarken Türkiye’de 600 dolardı. Ama şu anda dünyada üretim maliyetleri 1.200 dolara dayandı. Türkiye’de 2021’den 2022’nin sonuna kadar ana kaynağı enerji fiyatları olmak üzere altın üretim maliyetleri yüzde 37 artmış durumda. Bunun iki nedeni var. Doların halen yükselmemiş olmasının etkisi ve enerji maliyetlerinin 200 dolara yaklaşması. Altının ons başı üretim maliyeti Türkiye’de 1.000 dolara yaklaşmış durumda. Yani yurtdışı ile makas kapandı. Altın üretimine daha fazla yatırım yapılması gerekiyor. TÜMAD olarak 2016’dan 2019’a kadar yıllık 8 ton üretim için 455 milyon dolarlık yatırım yaptık” şeklinde konuştu.

“Birkaç sene içerisinde üretimin 50 tona çıkacağını düşünüyoruz”

2023’te yeni devreye girecek madenler olabileceğini söyleyen Yücel, “2023’te yeni devreye girecek olan madenler olabilir. Birkaç sene içerisinde üretimin 50 tona çıkacağını düşünüyoruz. Üretime geçmeye hazır olan ancak izin problemi olan birçok proje var. Türkiye, ortalama olarak son 10 yıldır, yılda 140-160 ton altın ithal ediyor. Aslında 100 tonları 5-6 senede üretimle kapatabiliriz. Bu işin üzerine ülke olarak eğilmemiz gerekiyor. Sektör, çok daha iyi desteklenirse, bu işin üzerine titizlikle gidilirse, Türkiye’nin altın potansiyelinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Sonuçta altının o güvenli liman algısı hiç değişmedi”

Yücel sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Enflasyon ortamı, FED’in faz artırım sürecinde biraz daha yavaşlama sinyalleri altına ilgili fiyatların yükseleceği beklentisi yaratıyor bizde. Altın fiyatları eskiden politik gelişmeler, savaşlar, sıkıntılı süreçlerden daha çok etkilenirdi. Pandemi de öyle bir şeydi ama altın fiyatlarında bir etkilenme göremedik. Dolar güçlendi. Ben ons altının bir sonraki aşamada 2100-2200’ün üzerine oturacağına öngörüyorum. Sonuçta altının o güvenli liman algısı hiç değişmedi.”

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.