SON DAKİKA
Hava Durumu

Yılmaz; “Asgari ücret 4 kişilik aileye göre belirlensin”

Hak-İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada, “Asgari ücret 9 bin TL’de olsa, hayatımız o kadar pahalandıktan sonra artışın bir anlamı kalmıyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2022 09:44
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2022 09:44
https://www.kaleninsesi.com
Yılmaz; “Asgari ücret 4 kişilik aileye göre belirlensin”

2023 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için görüşmeler başlarken, Hak-İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz yaptığı açıklamada; “Hak İş Konfederasyonu olarak bizim prensibimiz işçinin ailesiyle beraber insanca yaşayacağı bir ücret. Biz işçileri işçi olarak değil bir aile olarak esas alınsın istiyoruz. Ortalama evli 2 çocuğu olan 4 kişilik bir aile esas alınmalı. Asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili kriterler arasına yıllık gıda enflasyonun da dahil edilmesi gerekir. Reel olarak enflasyona bağlı kalsanız bile büyümenin getirdiği ilave refah payı konulmalı.90’lı yıllardan bu tarafa asgari ücret30 kat artmasına rağmen işçilerimizin Reel ücreti aşağı inmeye devam ediyor” dedi.

“Asgari ücretle ilgili Hak-İş Konfederasyonu olarak bizim ilk önce bu komisyonun yapısına itirazımız var” diyen Yılmaz, “Bu komisyonun yapısı 1970’li yıllara dayanan ve çalışma hayatına zorlanan bir sistem. Artık çalışma hayatının gerçekleri ile bağdaşmıyor. Dolayısıyla bu komisyonun yapısının yeniden güncellenmesi gerekiyor. Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına baktığımız zaman toplam çalışanlar içerisinde asgari ücretlilerinin oranının en yüksek olduğu ülke ile Slovenya En düşük olduğu ülke ise % 06 ile İspanya. Avrupa Birliği Ülkelerinde tüm çalışanların ortalaması ise %5düzeyinde. Ülkemizde ise bu oran %38. Belirlediğimiz sadece asgari ücret değil Aslında emekçilerin %40’ ının geçim ücretini belirliyoruz. Asgari ücreti belirledikçe, asgari ücretin üzerindeki ücretlerinde aynı oranda yükseltilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

“Çalışanlar daha fazla vergi vermek zorunda bırakıldı”

Başkan Vedat Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Geçen yıl yapılan düzenlemeyle tüm ücretlerde asgari ücret kadar olan kısmının vergi dışı bırakıldı, bu önemli düzenlemeye rağmen çalışanların ağır vergi yükü ile karşı karşıya olduğunu belirtmek istiyorum. Geçmiş yıllarda asgari ücretli bir işçi Ocak ayından Aralık ayına kadar herhangi bir vergi dilimine geçmeden çalışmaya devam ediyordu. Şimdi ise çalışan 4 ayda bir üst vergi dilimine geçiyor. Vergi dilimlerine asgari ücretin artış oranına paralel oranda artış yapılmaması nedeniyle çalışanlar daha fazla vergi vermek zorunda bırakıldı. Dolayısıyla asgari ücreti konuşurken vergi dilimini de konuşmamız gerekiyor. Kriz dönemi bitene kadar vergi dilimlerini sabitleyelim En düşük vergi diliminin altına çekilmesi gerekmektedir.”

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.