SON DAKİKA
Hava Durumu

YEŞİLDAĞ: YAŞLILARDA EGZERSİZ AYRI BİR ÖNEM TAŞIYOR

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, yaşın ilerlemesiyle zayıflayan vücut fonksiyonları ve bu dönemdeki egzersizin önemi ile ilgili açıklamada bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2017 17:50
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2017 17:50
https://www.kaleninsesi.com
YEŞİLDAĞ: YAŞLILARDA EGZERSİZ AYRI BİR ÖNEM TAŞIYOR

Dünyada hemen bütün ülkelerde 60 yaş üzeri nüfusun oranı hızla artmaktadır. Özellikle 65 yaş ve üzeri bireylerde birçok hayati fonksiyonlarda gerileme görülmektedir. Yaşlanma ile vücut fonksiyonlarında görülen zayıflama ve azalma doğal kabul edilir. Ancak bu azalmadaki hız bireyler arasında farklılıklar gösterebilmektedir. İlerleyen dönemlerde oluşan bu gerilemeler yaşlıları yardıma ihtiyacı olan birey haline getirmektedir.

Yaşlılıkta vücutta görülen değişiklikler:

Kalp ve dolaşım fonksiyonlarında azalmalar görülmektedir.Damar esnekliğinde azalmaya bağlı olarak kan basıncında artma görülür.Solunum kapasitesi ve dakikadaki solunum sayısı azalır.Kemiklerde mineral kayıpları görülmektedir (Osteoporoz). Bu da kemik kırıkları oluşmasına zemin hazırlar.Eklemlerde kıkırdak yapısında bozulmalar görülür.Hormon fonksiyonlarında bozulmalar görülür.İlerleyen yaş ile birlikte beyin ve sinir sisteminde değişimler meydana gelir.Yaşlanma ile fiziksel kapasitedeki azalmaya bağlı olarak kas kuvveti, dayanıklılık, eklem hareket açıklığı, denge, beceri, koordinasyon gibi fonksiyonlarda azalma, vücut postüründe bozulma, reflekslerde azalma ve hareketlerde ağırlaşma söz konusudur.Genellikle fizik aktivite azalmasına bağlı olarak kas kitlesindeki azalmaya rağmen, yağ dokusundaki artma nedeniyle vücut ağırlığında azalma olmaz, hatta artma olur.

Aktif Yaşlanma

 Aktif yaşlanma sağlıklı yaşam beklentisinin ve yaşam kalitesinin yaşlılıkta da devam etmesini amaçlar. Aktif anlam olarak sadece fiziksel olarak aktif olmayı ve çalışmaya devam edebilmeyi değil, aynı zamanda sosyal, ekonomik, kültürel, ruhsal ve toplumsal etkinliklere katılımın devam etmesi anlamına da gelmektedir. Düzenli egzersizler yaşlılığın tabii bir sonucu olarak görülen birçok problemi önlediği gibi yaşam kalitesini etkileyen fonksiyonel kayıpları azaltmada, fiziksel kapasiteyi arttırmakta ve yaşlıların kimseye muhtaç olmadan yaşamalarına ve yaşamlarından zevk almalarına yardımcı olmaktadır.

Fizik aktiviteden beklenen etkiler

Eklem hareket açıklığını ve esnekliğini arttırmak,Kas gücü ve dayanıklılığını arttırmak,Denge - koordinasyon gibi fiziksel özellikleri koruma ve geliştirmek,Kalp dolaşım ve solunum sistemi fonksiyonlarını geliştirmek,Kemik mineral yoğunluğundaki azalmaları önlemek,Düşme ve kazaların dolayısı ile kırık riskinin azalması,Günlük aktiviteleri uygulamak için gerekli olan enerjiyi ve motivasyonu artırmak,Hastalıktan iyileşmeyi hızlandırmak ve stresle daha kolay başa çıkabilmek,Kan yağları profilinin düzelmesi, vücut yağ kitlesinin artması,Sosyal ortamlar yaratarak topluma katılımların artması,Ruhsal açıdan kendini iyi hissetmesini sağlayarak mutlu kılmak ve yeni yetenekler kazandırmaktır. MESUT HARPUT

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.