SON DAKİKA
Hava Durumu

YENİCELİ ÖNER’DEN ÖNEMLİ BAŞARI… TESİSİ HAYATA GEÇİRDİ, 19 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR-video haber

Yenice ilçesinde TKDK'dan aldığı destekle hayata geçirdiği tesisinde milyonlarca kavanoz ürünü ihraç eden başarılı yatırımcı Alaattin Öner, bölgede üretilen tarım ürünlerinin katma değerini artırıyor ve çoğunluğu kadınlardan oluşan 250 kişiye istihdam sağlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 17:13
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 13:42
https://www.kaleninsesi.com
YENİCELİ ÖNER’DEN ÖNEMLİ BAŞARI…  TESİSİ HAYATA GEÇİRDİ, 19 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR-video haber

TKDK'dan aldığı destekle hayata geçirdiği tesis hakkında bilgi veren  BİLGEM Gıda'nın sahibi, Yeniceli yatırımcı Alaattin Öner; “Gıda işiyle uğraşıyorum, konserve işi, kuru sebze, meyve. Ben bakanlığımızdan 1995 yılında bir destek aldım, sonrasında 2013 yılında bakanlıkla ilgili olan çalışmalarla ilgili bizi bilgilendirdiler. Danışman firmamız üzerinden il koordinatörlüğü üzerinden de bununla ilgili bilgiler alaraktan böyle bir yatırım yapmaya karar verdik. Bunun üzerine bir proje hazırladık, projemizi koordinatörlüğümüze sunduk, kabul gördü, sonrasında yatırım ilerleyerek bu süreçlere geldi” dedi.

“Bir firmada aslında bizim yaptığımız çeşitleri bir arada bulmak çok zordur. Aynı zamanda dört beş çeşit ürün yapıyoruz, bunları kendi aralarında sınıflandırıyoruz” diyen Öner; “Yapmış olduğumuz çeşitler; közlenmiş ürünler yani patlıcanı, biberi közlüyoruz. Salça yapıyoruz; domates, biber salçası. Turşu çeşitleri yapıyoruz, kornişondan tutalım, birçok biberin çeşidini yapıyoruz. Aynı zamanda kurutulmuş meyve ve sebze yapıyoruz. Bu sebze ve meyce tarafını fırında yapıyoruz, güneşte değil. Bunların da kendi arasında bir sürü 170 ss kavanozdan başlıyoruz, 2653 bin ss kavanoz grubuna kadar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“19 ülkeye ihracat yapmaya başladık”

Tesiste ürettikleri milyonlarca kavanoz ürünü 19 ülkeye gönderdiklerini kaydeden Öner; “İlk başlarda başlarken iç piyasayla başladık, sonrasında ihracat tarafında yakın komşularımız Yunanistan, Bulgaristan ile başladık, sonra Romanya vs derken 19 tane ülkeye ihracat yapmaya başladık. Bunun başında en iyi ülke olarak baktığımızda, Avustralya aynı zamanda kıta, Avustralya en iyi pazarımızdır, sonrasında da diğer ülkeler geliyor. İç piyasada da hem kendi markamız hem müşteri markasıyla milyonlarca adet kavanoz üretiyoruz, hem dış tüketimi hem de market kanalına hitap ediyoruz” dedi.

Çoğunluğu kadınlardan oluşan 250 kişiye istihdam sağlıyor

Öner sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Şöyle söyleyeyim; biz sezonda daha çok istihdam sağlayan bir firmayız, sezon dışında ortalama 70 kişi civarında çalışıyoruz. Sezon dışında, sezonun durumuna göre ham madenin bulunurluğu, bulunmazlığına göre 250 kişilere kadar çıkıyoruz, %85’i kadın istihdamıdır bizde. Görmüş olduğunuz ki işletmeyi biz yaparken TKDK projelerine desteği %60 civarındaydı, biz ortalama %60 civarında bir destek aldık. Tabiki bir mesajımız var; zor ama TKDK ile proje yapmalarını herkese tavsiye ederiz, burada emeği geçen herkese teşekkür ederiz, öncelikle bakanımız olmak üzere, il koordinatörlüğümüz olsun, TKDK bünyesinde çalışan arkadaşlar olsun, sizler olun bütün herkese çok teşekkür ederiz.”

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.