SON DAKİKA
Hava Durumu

Yemyeşil bir OSB için anlamlı etkinlik

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde fidanlar toprak ile buluştu.

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2022 10:42
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2022 10:42
https://www.kaleninsesi.com
Yemyeşil bir OSB için anlamlı etkinlik

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde fidan dikimi programı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığının 06.11.2019 tarihinde yayınlanan 2019/24 sayılı genelgesi kapsamında 11 Kasım “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Daha yeşil bir Türkiye için Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilimizde 922 ilçemizde fidan dikimi gerçekleşti. Çanakkale’de 15 ayrı noktada 22.500 fidan eş zamanlı olarak toprakla buluştu. Bu etkinliklerden biri de Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirildi. Ezine Kaymakamlığı bünyesinde Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Kamu kurum ve kuruluşlarının ve Ezine Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin katılımıyla OSB’de fidanlar dikildi.

Yeşil OSB vizyonuyla çevreye duyarlı yenilenebilir enerji projeleriyle örnek olacak olan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan fidan dikimi Milli Ağaçlandırma Günü’ne ayrı bir anlam kattı. Yoğun bir katılım ile gerçekleşen programda fidanlar can suyu ile toprakla buluştu. Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Fidan Dikimi töreninde konuşan Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, sadece bu gün değil Yeşil Ezine için her gün fidan dikimi gerçekleştireceklerini söyledi. Ezine Kaymakamı Kızılgüneş, “Bu gün 11. ayın 11. günü. Saat 11.11’de tüm Türkiye’de yapılan ağaç dikme etkinliğinin Ezine’mizde de gerçekleştiriyoruz. Bu sene Organize Sanayi Bölgemizde planladık. Organize Sanayi Bölgemiz yeşil nitelikte bir Organize Sanayi bölgesi. Bundan sonra da ağaç dikimlerimiz bölgemizde devam edecek. Ezine’mizi yeşillendirmeye devam edeceğiz. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel’de gelecek nesillere yeşil bir dünya bırakmak istediklerini vurguladı. Başkan Yüksel, “Bakanlığımızın çerçevesinde 11.11 saat 11.11’de güzel bir etkinliğimiz oldu. Hem üniversite öğrencilerimiz hem kamu dairelerimiz, hem belediye personelimizle Organize Sanayi’nin etrafını sanayi bölgesine nefes olması sebebiyle hem de ülkemizin yeşil olması sebebiyle güzel bir proje gerçekleştirdik. Tüm Türkiye’de çocuklarımıza geleceğimize yeşil bir alan bırakılmasıyla güzel bir proje. Biz bu proje de canı gönülden elimizden geldiğince desteklemek için imkanlarımızı kullandık. Yapılan bu proje de herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok ise OSB’de sıfır emisyon sıfır atık hedeflediklerini bu nedenle fidan dikiminin çok önem arz ettiğini belirtti. Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, “Bu gün güzel bir faaliyette 11’i 11 geçe üniversite öğrencilerimizle, kamu kurum ve kuruluşlarımız personeliyle Kaymakamımız önderliğinde Ezine Gıda İhtisas OSB’de buluştuk. Yeşil OSB adıyla bizde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu etkinlikte bize çok büyük bir katkı oldu. Bu gün başladık. Bütün OSB bölgesini belirli zamanlarda çalışarak yeşil OSB haline getireceğiz. İnşallah fidan dikmelerimizde devam edecek. Bu gün startımız oldu. Çokta yoğum bir katılımla gerçekleştiriyoruz. İnşallah yemyeşil bir OSB oluruz. Son dönemlerde karbon emisyonu üretimde özellikle gıda sektöründe önemli. O yüzden bizde Organize Sanayi bölgelerimizde karbon emisyonu ne kadar yaparsak o kadar önemli olacak. Burada da çevreye salınabilecek zararlı gazların Ağaçlar tarafından tutulması önemli. Bununla birlikte güneş enerjisi yenilenebilir enerji kullanmak için de adımlar atıyoruz. Üretilecek ürünlerden üretime pazarlamaya kadar karbon emisyonu ciddi bir faktör. Bizde bunu en aza indirmek için böyle bir faaliyete başlamış olduk.” dedi.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü Fidanlık Müdürü Erdem Akyüz’de; “11.11 Milli Ağaçlandırma Seferberliği Ezine ilçemizde OSB’de fidan dikimi törenini icra etmiş bulunmaktayız. Fidan dikimi etkinliğimiz 81 ilimizin tüm il ve ilçelerinde Genel Müdürlüğümüz ve Bakanlığımızın organizasyonunda yapılmakta. Hem toplumumuza hem de vatandaşlarımıza fidan dikim etkinliğini günü birlik bir dikim etkinliğinden ziyade bir alışkanlık getirmek amacıyla organize edilmiş bir program. Ülkemize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.