SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Virüsün panzehiri okyanuslardan gelen ton balığı (28.04.2021)

2022 “Uluslararası Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı” ilan edildi, gözler Omega-3 zengini balık ve ton balığına çevrildi.
Haber Giriş Tarihi: 28.04.2021 10:42
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Atlantik ve Hint Okyanusu’nun tertemiz denizlerinden sofralarımıza gelen balık ve ton balığı, çiftlik balıklarının aksine, içeriğindeki doğal Omega-3, protein, vitamin ve mineralleriyle bağışıklığı güçlendirmeye devam ediyor. Derin denizlerden gelen sağlıklı balık ve ton balığına ilgi Dünya Sağlık Örgütü’nün tüketim tavsiyesi ile büyürken, Birleşmiş Milletler (BM) de 2022 yılını “Uluslararası Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı” ilan etti. Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”nin ana maddeleri arasında yer alan “sağlıklı gıdaya erişim”, COVID-19 ilebirlikte hiç olmadığı kadar gündemde. Salgınla mücadelede en önemli unsurların başında ise güçlü bağışıklık sistemi geliyor. Bu doğrultuda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada en az iki defa balık tüketilmesinin faydalı olduğunu açıklarken, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 2022 yılını “Uluslararası Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı” (IYAFA 2022) ilan etti.Omega-3 başta olmak üzere içeriğindeki vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini güçlendiren balık ve ton balığı, Covid-19 virüsünün de en önemli panzehiri olarak değerlendiriliyor. Bu da ton balığına ilginin önümüzdeki yıl da süreceğini gösteriyor.   

Ton balığı ilk sırada

Derin denizlerden gelen sağlıklı ton balığı, doğal ortamında yetiştiği için tam bir bağışıklık silahı görevi üstlenebiliyor. Türkiye’yi ton balığıyla tanıştıran ilk marka olan Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, bu gelişmelerin sağlıklı balık ve ton balığı tüketimini daha da artırdığını belirtirken, “Pandemiden çok daha öncesinde başlayan sağlıklı yaşam trendi tüketicilerin odağında. Bağışıklığını güçlendirmek isteyen herkesin önceliği Omega-3 mucizesi oluyor. Doğal Omega-3 almanın en kolay yolu olan ton balığı,son 10 yıldır sofraların vazgeçilmezi oldu. Bu ilginin 2022 ve sonrasında da devam edeceği çok açık” dedi.

Tavsiyelere dikkat!

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerinin önemli olduğunu dile getiren Mehmet Önen, “Dünya Sağlık Örgütü’nün balık tüketimi tavsiyesinde önemli bir şartı var: Omega-3 açısından zengin balıklar; yani çiftlik balıkları değil. Biz de bu konuyu çok önemsiyoruz ve tüketicilerimizi sağlıklı balık konusunda uyarıyoruz” dedi. Önen sözlerini şöyle sürdürdü: “Dardanel olarak yıllardır üreterek, yatırım yaparak ve istihdam sağlayarak ülke ekonomisine değer yaratmakla kalmıyoruz; aynı zamanda ülkemizin toplum sağlığına katkıda bulunmayı da sürdürüyoruz. Hedefimiz halkımızın en saf ve besleyici protein olan ton balığını günlük beslenme alışkanlıklarına daha fazla dahil etmelerini sağlamak.”

Günlük 100 ila 300 gr tüketilmesi öneriliyor

Konserve ton balığının sofraların yükselen yıldızı olmasının en önemli nedeni, çiftlik balığı olmaması. Çünkü balığın Omega-3 bakımından vücuda gerçekten fayda sağlaması, aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmesi için, derin ve temiz denizlerde yetişmesi ve doğal ortamında yakalanması şart. Somon başta olmak üzere bağışıklığı güçlendirmek amacıyla tüketilen bazı balık türleri ise çiftlik ürünü olduğu için, birçok vitamin ve minerali içermediği gibi, Omega-3 açısından zenginliğini de kaybediyor. Hatta çiftliklerde üretilen somonlara uygulan antibiyotik ve gıda boyası gibi malzemelerin bağışıklığa negatif etkisi olduğunu da unutmamak gerekiyor. Atlantik ve Hint Okyanusu’nun tertemiz denizlerinden sofralarımıza gelen ton balığı, çiftlik balıklarına oranla, bağışıklığı destekleyen Omega-3, protein, vitamin ve minerallere çok daha yüksek miktarda sahip olan bir balık. Günlük 100 ila 300 gram ton balığı tüketimiyle, gerekli Omega-3 ihtiyacı kolayca karşılanabiliyor.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar