SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Üzen’den iklim değişikliği uyarısı (11.05.2021)

İklim değişikliği dünyanın her kesimini ciddi biçimde etkiliyor. Bu noktada en çok etkilenen sektör olarak ilk akla tarım geliyor. Bilindiği üzere bahar aylarında yağışlar yurt genelinde beklenen düzeyde gerçekleşmedi. Özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hububat verimi tehdit altında.
Haber Giriş Tarihi: 11.05.2021 14:40
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen, önümüzdeki dönemde olası fiyat artışlarına karşı gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Başkan Üzen; “2020-2021 üretim yılında 1 Ekim-31 Mart 2021 döneminde ülke ortalaması olarak düşen yağışlar uzun yıllar ortalaması ve geçen yıl yağışlarının altında gerçekleşmiştir. Bu dönemde (1 Ekim-31 Mart 2021) Marmara Bölgesinde yağışlar uzun yıllar ortalamasına ve geçen yıla göre sırasıyla normaller civarında ve %37 artma, Ege Bölgesinde %15 azalma ve %8 artma, Akdeniz Bölgesinde %22 ve %31 azalma, İç Anadolu Bölgesinde %27 ve %22 azalma, Karadeniz Bölgesinde %22 ve %10 azalma, Doğu Anadolu Bölgesinde %20 ve %16 azalma, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde %28 ve %40 azalma olmuştur" dedi. Türkiye'de sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle son 50 yılın en sıcak 3. kış mevsiminin yaşandığına dikkat çeken Başkan Kaya Üzen, “Türkiye buğday ekilişinin tek başına %38’ini oluşturan İç Anadolu Bölgesinde 1 Ekim-31 Mart 2021 arasında 174 mm yağış alındığını, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile birlikte en fazla yağış düşüşü kaydedilen bölge olduğunu belirtti. Nisan-Mayıs yağışlarının durumunun belirleyici olacağını belirten Kaya Üzen %7 civarı bir rekolte düşüşü şimdiden beklenebilir görülmektedir.” diye konuştu. 

“İvedi bir şekilde önlem alınmalı”

Marmara Bölgesinin ise en iyi durumda bölge olduğuna dikkat çeken Başkan Üzen; “Bölgemizde uzun yıllar civarında olan toplam yağış, geçen üretim yılının oldukça üzerinde olmuştur. Ancak yazlık tabiatlı bazı buğday çeşitlerinin özelikle Edirne civarında Mart ayı soğuklarından önemli ölçüde etkilenmesi dikkat çekmektedir. Bölgede mevsimin geri kalanında dramatik bir kuraklık olmazsa uzun yıllar düzeyinde bir buğday rekoltesi olacağı tahmin edilmektedir” diye konuştu. Başkan Üzen, Marmara ve Ege Bölgesi dışındaki bölgelerde meteorolojik ve hidrolik kuraklık (yer altı ve yer üstü su seviyelerinde önemli düşüşler) yaşandığı, buğday için tarımsal kuraklık riskinin devam etiği, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde Nisan-Mayıs yağışlarının izlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Başkan S.Kaya Üzen; "İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde dünyada emtia fiyatlarının artış eğilimini sürdürmesi ve tahıl ürünlerinin ülkemizdeki tüketimi karşılamaya yetmeyecek miktarda azalması; önümüzdeki süreçte yeni fiyat artışlarının yaşanmasına yol açabilir. Olası fiyat artışlarının önüne geçebilmek için çok geç olmadan ivedi bir şekilde önlem alınması ve gerekli hazırlıkların yapılması kritik önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar