SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Uz; “Bayrak inmeyecek, ezan dinmeyecek” (16.07.2021)

Hain darbe girişiminin 5. yıl dönümü sebebiyle Kaleninsesi Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şube Vakıf Başkanı Gülşen Uz, “Bu ülkenin Seyit Onbaşı’ları, Ömer Halisdemir’leri, Eren Bülbül’leri, Fethi Sekin’leri, Kara Fatma’ları, Nene Hatun’ları asla bitmeyecek, ay yıldızlı bayrağımız göklerden inmeyecek, mübarek ezan sesi minarelerden dinmeyecek” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 16.07.2021 09:49
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle değerlendirmelerde bulunan Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şube Vakıf Başkanı Gülşen Uz, 15 Temmuz günü Türk milletinin dik duruşu ile bağımsızlığını bir kez daha cümle aleme ilan ettiğini söyledi. Tüm Şehitlerimizin olduğu gibi o geceki büyük direnişin şehitlerini de asla unutmayacaklarını belirten Başkan Uz, “Bundan 5 yıl önce, 15 Temmuz akşamı devletimizin içlerine sinen kalleşlerin saldırısında 251 şehit verdik, 2 bin 196 vatandaşımız da Gazi oldu. Aziz Şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum, Gazilerimize sağlık, şifa diliyorum.  Bu hain, alçak darbe girişimi Türkiye halkı olarak, millet olarak bizim kenetlenmemize, birbirimize sımsıkı sarılmamıza ve ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde bu terörist FETÖ'cülere, onları destekleyen hainlere, dik duruş göstermemize vesile oldu. 15 Temmuz hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ülkemizi işgal girişimiydi. Bunun için kendi ordumuzun içindeki teröristlerin kullanılmış olması, işgal girişimine alçakça bir ihaneti de eklemiştir. Tekbirler, salalar, dualar eşliğinde kıyama kalkan milletimiz, vatanının özgürlüğüne sahip çıkarak hainleri tepelerken, kendisi üzerinde hesap yapanların heveslerini de kursaklarında bırakmıştır. Milletimiz o gece, hiçbir mecburiyeti olmadan, hiçbir zorlamaya kesinlikle maruz kalmadan, hiçbir karşılık beklemeden, tamamen kendi inisiyatifiyle harekete geçmiştir” dedi.

“Sinsi projeyi görmek gerekir”

15 Temmuz’un devleti ele geçirme projesi olduğunu vurgulayan Başkan Uz, “Bir asır önce, vatan topraklarının 4'te 3'ünü kaybederek Cumhuriyeti kuran milletimiz, 15 Temmuz'da bir daha aynı felakete izin vermeyeceğini cümle aleme ilan etmiştir. 15 Temmuz, son devletimizi yıkarak vatanımızı ele geçirmeye çalışanlara, bunun ancak milletimizin son ferdi de son nefesini verdikten sonra mümkün olabileceğinin ifadesidir. Başta Gazi Meclisimiz olmak üzere, Diyarbakır'dan Trabzon'a, Karabük'e Iğdır'dan Edirne'ye, Van'dan, Bingöl'den İzmir'e Ankara’dan Çanakkale’ye kadar bütün il ve ilçelerde bu coşku sokağa yansımış, ellerine ay yıldızlı bayrağı alan herkes etnik kökenine, inancına ve dünya görüşüne bakmaksızın sokaklara çıkarak Şehit ailelerine ve Gazilere desteğini açık bir şekilde ifade ederek aziz Şehitlerimizin kahraman Gazilerimizin hatıralarına sahip çıkmıştır. 15 Temmuz'u anlamak için, Çanakkale’den Kutü'l Mahre’ye, İstiklal Harbimizden Kıbrıs çıkarmasına, terörle mücadelemize kadar yaşadığımız nice badireleri gözlerimizin önünden geçirmemiz gerekir. 15 Temmuz'u anlamak için, darbecilerin başarılı olmaları halinde ülkemizi ve milletimizi nereye sürüklemek istediklerini kavramak gerekir. 15 Temmuz'u anlamak için, milletimize diz çöktürme, devletimizi ele geçirme, ülkemizi parçalama gayretlerinin gerisindeki sinsi projeyi görmek gerekir” ifadelerini kullandı.

“Kardeşlik ruhunu bize hatırlattı”

15 Temmuz’da büyük bir birlik ve beraberlik ruhunun ortaya çıktığını kaydeden Başkan Uz, “Bu birlik bütünlük ve kardeşlik ruhu adeta yıllar önce haçlı zihniyetine karşı Çanakkale’de Sarıkamış'ta Galiçya'da Dumlupınar'da atalarımızın göstermiş olduğu birlik beraberlik ve kardeşlik ruhunu bizlere hatırlattı. Bu birlik beraberlik ve kardeşlik ruhumuz devam ettiği müddetçe atalarımız tarafından bizlere emanet edilen yaşadığımız bu coğrafyada hep bağımsız olarak kalacak başımız dik bir şekilde bütün dünya mazlum ve mağdurlarının da umudu halinde olan bir ülke konumumuzu korumuş olacağız. Dün olduğu gibi, bu ülkenin Seyit Onbaşı’ları, Ömer Halisdemir’leri, Eren Bülbül’leri, Fethi Sekin’leri, Kara Fatma’ları, Nene Hatun’ları asla bitmeyecek, ay yıldızlı bayrağımız göklerden inmeyecek, mübarek ezan sesi minarelerden dinmeyecek. Halkımızın bütün meydanlarda dile getirdiği ortak önemli bir mesaj ise bu ülkenin üzerinde gözü olan bu ülkenin halklarını bölmek parçalamak ve aralarına fitne tohumlarını ekmek isteyen içteki ve dıştaki şer odaklarınaydı. Vatandaşlarımız bu şer odaklarına hep bir ağızdan bizi bölemeyeceksiniz, bizi parçalamayacaksınız kardeşliğimizi bozamayacaksınız şeklinde haykırışlarıydı” dedi.

“Osmanlı tokadı niteliğindeydi”

Açıklamasının son bölümünde Şehitlere rahmet, Gazilere ise uzun ömür dileyen Başkan Uz, sözlerini şu cümlelerle noktaladı: “Ortaya konulan bu birlik ve beraberlik mesajları, sergilenen tavır, Türkiye'yi bölmeye parçalamaya bozmaya çalışanlara adeta bir Osmanlı tokadı niteliğindeydi. Beklentimiz odur ki, bu kararlılığı, bu net mesajları duyan şer odakları bir daha asla bu ülkenin üzerinde ameliyat yapmaya, bu ülkeyi bölmeye, parçalamaya tevessül etmemeleridir. Dün olduğu gibi bugün de yarın da bu ülkeyi bölmeye parçalamaya çalışanlar bilmelidirler ki bu ülkenin aziz insanları canları ve kanları pahasına mücadele vererek bu ülkenin bölünmesine ve parçalanmasına asla müsaade etmeyeceklerdir. Bu vesilelerle Çanakkale'den günümüze kadar bu ülke bu bayrak bu ezan ve mukaddes değerlerimiz uğruna canlarına feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz Şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anarken, Gazilerimize uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum.”

Havva Portakal

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar