SON DAKİKA
Hava Durumu

Ülgür'den 'Madımak' Mesajı

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan Madımak olayının yıl dönümünde yayınladığı mesajında; “1993’ün Temmuz 2’si şüphesiz ki tarihimizin en karanlık sayfalarından biridir.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2017 15:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2017 15:33
https://www.kaleninsesi.com
Ülgür'den 'Madımak' Mesajı

Ülgür Gökhan; “O gün "Dönen Dönsün Ben Dönmezem Yolumdan" sözlerinin sahibi ünlü halk ozanı Pir Sultan Abdal’ı anmak üzere Sivas’ta buluşan ozan, aydın ve sanatçılardan oluşan onlarca insanın, şeriat özlemli gericiler tarafından katledildiği gündür. Sevgiyi, hoşgörüyü, aydınlığa yürümeyi ilke edinmiş yurttaşlarımızın acımasızca ateşe verilmesini unutmadık, unutturmayacağız. Hala gerici özlemlerle beslenenler bilmelidir ki Atatürk İlkelerine, Cumhuriyet Devrimlerine olan inancımız ve bağlılığımız her zaman aydınlığa giden yolda ışığımız olacaktır. Barış ve adalet içerisinde bir arada yaşanacak günlerin yakın olması temennimle, Sivas’ta kaybettiğimiz aydınlarımızı rahmetle anıyor; insanlığı yakanları ve adalete kulak tıkayanları şiddetle kınıyorum. Buradan çağrıda bulunuyorum; ülkemizin her alanına adalet ve barış gelinceye birlik olacak ve mücadelemize devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Sivas Katliamı, Madımak Katliamı ya da Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır. Ayrıca Madımak Olayı ‘nda dışarda toplanan göstericilerden de iki kişi de hayatını kaybetmişti.   HABER MERKEZİ

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.