SON DAKİKA
Hava Durumu

TURMEPA EĞİTİM KAMPI 6. YILINDA ÇANAKKALELİ ÇOCUKLARLA BULUŞUYOR

TURMEPA’nın gelenekselleşen Masmavi Deniz Eğitim Kampı her yıl olduğu gibi bu yaz yine çocuklara denizleri korumanın önemini eğlenerek öğretiyor. Kamp bu yıl “Kumsaldaki Ayak İzlerim” temasıyla Çanakkale’de hayat buluyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2017 14:16
Haber Güncellenme Tarihi: 29.06.2017 14:16
https://www.kaleninsesi.com
TURMEPA EĞİTİM KAMPI 6. YILINDA ÇANAKKALELİ ÇOCUKLARLA BULUŞUYOR

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 2011 yılında Türkiye’nin ilk Deniz Eğitim Kampı’nı hayata geçirdi. Bugüne kadar yaklaşık 700 kişiyle buluşan TURMEPA Masmavi Deniz Eğitim Kampı, bu yıl 3-7 Temmuz tarihleri arasında ”Kumsaldaki Ayak İzlerim” temasıyla Karabiga İÇDAŞ® Sporcu Evi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek.

 TURMEPA Masmavi Deniz Eğitim Kampı ile çocuklara üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizleri, kıyıları ve deniz canlılarını korumanın önemini öğretmek ve kamp sonunda deniz kirliliğiyle mücadele eden bireyler olmalarını sağlamak hedefleniyor.

Kampın amacı; besin zincirinde planktonların önemi, deniz habitatı ve biyolojik çeşitlilik konularında kampçılara eğitim vermenin yanı sıra çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratıp deniz sevgisi kazandırmak, denizin yaşayan bir sistem olduğunu ve ekosistemin önemini fark etmelerini sağlamak. #kumsaldakiayakizlerim sloganı ile çocuklar karasal kaynaklı kirlilikte varlığını, önemini ve önlemlerin alınması gerektiğini fark edecekler.

Çoğunlukla denizel konuların işleneceği kampta çocuklar, her gün kumsal ve denizle temas halinde olacak, tekneyle Karabiga kıyılarını keşfedecek, kendi plankton kepçeleri ile yakaladıkları planktonları inceleme fırsatı bulacak, yelken ile denize açılacak ve balık ağı atarak deniz canlıları ile tanışacaklar. Deniz ve doğa ile iç içe yaşamanın güzelliğini keşfeden çocuklar, aldığımız her iki nefesten birini denizlerin sağladığını öğrenecekler. Her gün birbirinden farklı atölyelerle besin zincirini, kumsaldaki atıkların deniz canlıları ve insan yaşamına etkilerini ve deniz eksosistemini öğrenirken aynı zamanda el becerilerini geliştirme fırsatı yakalayacaklar.

 Bunların yanı sıra çeşitli tanışma-kaynaşma oyunları ile birbirilerini tanırken, survivor parkurunda ekip ruhunu yakalama deneyimi kazanacaklar. Ayrıca kampçılar kültür gezileri, kamp ateşi, dalış organizasyonu ve kapanış gösterisi gibi etkinliklerle unutamayacakları bir kamp macerasını deneyimleyecekler. Kumsal ve denizin keyfini son güne kadar yaşayacak olan çocuklar, deniz ekosistemine dair öğrendiklerini drama çalışmalarıyla sergileyerek farklı bir deneyim elde edecekler.

Kamp Hakkında: 3 - 7 Temmuz tarihleri arasında 5 gün boyunca sürecek olan kamp 10 - 14 yaş aralığındaki 30 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilecektir. Kamp için eğitim içerikleri danışma kurulu oluşturulmuş ve Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş (ODTÜ- Deniz Bilimleri Enstitüsü) ve Prof. Dr.Dilek Ediger (İstanbul Üniversitesi - Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü) kamp eğitim içeriğine danışmanlık yapmıştır.

 

TURMEPA Hakkında

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç'un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte kuruldu. 2000 yılında Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etti. Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı TURMEPA, 23 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline geldi. 23 yılda TURMEPA;

Eğitimlerini 18 milyon öğrenciye sundu;

8 milyon 200 bin öğrenciye çevre dersleri vererek denizlerimizi sevdirdi;

15 bin 300 eğitimci yetiştirdi;

Gönüllü sayısı 6150’ye ulaştı;

Sosyal medyada 7 milyon kez görüldü;

33 milyon litre sıvı atık topladı;

2 milyon 650 bin kilogram katı atığın denizlere karışmasını önledi;

TV programları, kamu spotu, yazılı basın ve bilboardlarla 52 milyona ulaşıldı.

 

İÇDAŞ Hakkında

1970 yılından bu yana inşaat çeliği ve alaşımlı çelik üreten İÇDAŞ üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük özel sektör çelik üreticisidir. İÇDAŞ, kurulduğu ilk günden itibaren daima topluma faydalı hizmet ve destekleriyle öne çıkmıştır. İÇDAŞ, tesislerinde çelik ve enerji üretirken, ruhunda da taşıdığı; toplumsal hedeflerle hareket etmektedir. Bu sorumluluğunu da günden güne katlayarak yerine getirmektedir. İÇDAŞ, sosyal sorumluluk projeleriyle eğitim, kültür, sanat, spor alanlarında toplumun yaşam kalitesini ileriye götürmek için çalışmalarını sürdürmektedir. İÇDAŞ’ın sosyal sorumluluk alanında taşıdığı öncülük bayrağı, kuşaktan kuşağa aktarılarak dalgalandırılacaktır. CEMİL SERDEN

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.