SON DAKİKA
Hava Durumu

"Türk Basını 15 Temmuzda Dünyaya Örnek Oldu

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) 15 Temmuz Anma Etkinleri kapsamında düzenlediği Uluslararası Basın Programının üçüncü gününde konuğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya oldu.

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2017 17:10
Haber Güncellenme Tarihi: 14.07.2017 17:10
https://www.kaleninsesi.com
 "Türk Basını 15 Temmuzda Dünyaya Örnek Oldu

BYEGM’nin Basın Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki toplantı öncesi BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca konuk Bakana “Fotoğraflarla 15 Temmuz Sergisi”ni gezdirdi. Kaya her fotoğrafla tek tek ilgilendi ve o gece yaşadıklarını anlattı. Genel Müdür Akarca, tüm misafirlerine olduğu gibi Bakan Kaya’ya da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin hain darbe girişimi sırasında bombalanan duvarlarından düşen mermer parçalarından hazırlanan kartlardan hediye etti. BYEGM’nin 15 Temmuz Anma Etkinlikleri çerçevesinde Türkiye’de ağırladığı 52 ülkeden 350’yi aşkın gazeteci ve ulusal basına hitap eden Fatma Betül Sayan Kaya, hain darbe girişiminin yaşandığı gece hedefte medya olduğunu anımsatarak, Türk basınının o gece tüm dünya basınına örnek olacak şekilde kararlı ve cesur bir tavır sergilediğini ifade etti.Foto Muhabirleri Derneği üyesi gazetecilerin fotoğraflarından oluşan BYEGM’nin açtığı sergideki karelerin sıradan görüntüler olmadığına dikkati çeken Kaya, her karede o geceyi yeniden yaşadığını anlattı. “15 Temmuz Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi boyunca yaşadığı en korkunç, en alçak saldırıydı. Bu saldırının faili FETÖ gerek kullandığı taktikler, gerekse maddi gücüyle uluslararası kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. O PKK gibi, DAEŞ gibi eli kanlı bir terör örgütüdür” diye konuşan Kaya, Türk milletinin yaşadıklarını anlamak için empati yapmak gerektiğini vurguladı. Bakan Kaya, FETÖ’nün bugün hala faaliyet gösterdiği ülkeler için de çok tehlikeli olduğunun altını çizdi.

“15 Temmuz tüm dünyanın sınavıydı” diyen Bakan Kaya, Avrupa’nın, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaşananlara uzun süre tepkisiz kalmalarının, darbenin bastırılacağı anlaşıldıktan sonra yaptıkları “İzliyoruz” şeklindeki açıklamaların demokrasi açısından çok üzücü olduğunu belirtti. Ayrıca sunulan bilgi ve belgelere rağmen teröristlerin bazı Avrupa ülkelerinde bulunmalarının da demokrasi anlayışı açısından kaygı verici olduğunun altını çizdi.   

NECMİYE TARLASÜREN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.