SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Turan, yol haritasını gösterdi (24.05.2021)

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, dev yatırım ve projelere dikkat çekerek, Çanakkale’nin tam bir lojistik merkezi olacağını söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 24.05.2021 10:16
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü’nde sona doğru yaklaşılıyor. Bu sene sonunda açılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü hakkında önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; sanayi bölgesi olan Biga ve Çan hattında demiryolu olması gerektiğini belirterek; “Biz uzun süreden beri özellikle Bandırma-Biga hattında kara tren diye ifade edilen yük treni olmasını istiyoruz. Bizim burada insanımızın ürettiği meyvesi başta olmak üzere seramik var, sanayi var o bölgede büyük bir imkân var biliyorsunuz. Onlar diğer ülkelere ihracat için Bandırma Limanından gidiyorlar. Bu bizim için ekstra maliyet ve zaman kaybı. Biz ister Karabiga Limanı’nın gemiler ile birlikte büyütülüp irdelenmesini istiyoruz ya da bunun yanında kara tren diye ifade edilen yük treninin Biga’ya olmasını istiyoruz.  Bu konunun takipçisiyiz, köprü elzem ama tren değil diye düşünülüyor bunlar tartışılıyor. Fakat bir daha diyorum Çanakkale’nin bence bir ivme daha yukarıya çıkmasının bir adımı da trendir. Bu trenin mutlaka en azından sanayi bölgesi olan Çan ve Biga hattında olmasında büyük bir fayda var diye düşünüyorum.” dedi.

“Çanakkale tam bir lojistik merkezi olacak”

Çanakkale’nin dev yatırım ve projelerle bir lojistik merkezi olacağını kaydeden Turan; “1915 Çanakkale Köprüsü’nün Malkara otobanından buraya olması gözden kaçıyor. Köprü bir proje ama Malkara otobanıyla beraber köprü. Yanlış hatırlamıyorsam Malkara – Gelibolu 128 km iken bu otoban ile 100 km’ye düşüyor. İstanbul yaklaşıyor, Avrupa yaklaşıyor. Hem daha rahat daha güvenli yolculuk hem de 128 km olan yol 100 km’e düşüyor büyük bir iş bu. Fakat biz bu köprüyü Malkara otobanı kadar Balıkesir otobanıyla beraber kıymetli buluyoruz. Ben bu şehrin vekili olarak ısrarla takip ediyorum ve söylüyorum. Bu köprünün Balıkesir hattı olmazsa eksik kalır. Biz zaten Bursa’ya, İzmir’e gidebiliyoruz ama Balıkesir’e otoban olmadığı için arkada kalan bir hat oluyor. Eğer bizim Lapseki, Çan, Yenice üzerinden gidebilirsek hem Balıkesir bize yaklaşacak hem altındaki diğer iller bize yaklaşacak hem de olmayan bir hat kazanacağız. Çanakkale tam bir lojistik merkezi, tam bir ulaşım merkezi olacak. Şu anki yolların dışında aynı Malkara otobanı gibi Balıkesir otobanı da yapılmasını ısrarla istiyoruz takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar