SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

TÜBİTAK Bilim Ve Toplum Projeleri

TÜBİTAK Bilim Ve Toplum Projeleri Destekleme Programı kapsamında, Yaz Bilim Kampı etkinlikleri başladı.
Haber Giriş Tarihi: 07.08.2022 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2022 13:14
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

TÜBİTAK Bilim Ve Toplum Projeleri Destekleme Programı kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin  “Sihirli Dünyalara Açılan Kapılar ve Bilime Yolculuk” Yaz Bilim Kampı – 2022 projesi proje ekibi etkinlik hazırlıkları çalışma toplantısı Parion Hotel’de yapıldı ve 1.dönem kamp etkinlikleri uygulanmaya başladı.

Proje yürütücüsü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Öğr. Gör. Arzu Bayındır’ın geçmiş dönemlere ait kamp görsellerine ilişkin bir sunum ve TRT Çocuk kamp belgeselinin paylaşımının ardından kampın, 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında 16. dönem çağrısı olduğunu ve Çanakkale’de düzenlenen kampın 11. kez TÜBİTAK tarafından en fazla  desteklenen sürdürülebilir proje olduğunu ifade etti. Projenin 1. Dönem katılımcı grubunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na kayıtlı  Şehit ve Gazi çocukları ve Çanakkale il ve ilçelerinde öğrenim gören 2022 haziran ayı itibari ile 7.sınıfa geçmiş 24 öğrenci yer alıyor.

İşbirliğine dayalı bir proje

Bayındır Yaz Bilim Kampı Projesi’nin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  girişimi, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı,  Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Çanakkale Özel Koleji, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İstanbul Darüşşafaka Eğitim Kurumu işbirliğine dayalı olarak planlandığını, pandemi sürecinde her türlü korunma önlemlerinin alınarak, küçük gruplar oluşturularak çalışılacağını ve tüm öğrencilerin kamp boyunca Altınlar Sigorta tarafından sigortalanacağını ifade etti. Ayrıca Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Kale Grup, Doğanlar Yatırım Holding, Jeotermal Enerji Kaynaklarını Araştırma Vakfı,  Doğan Jeotermal Grup ve 17 Zeytinyağı Fabrikası tarafından sunulan uzman desteği  projeye işlevsellik ve popüler bilim farkındalığı katacağını belirtti.

Bilimin yaşamımız üzerine etkileri

Bilim kampının amacının, hazırlanan etkinliklerle 7. sınıfa geçmiş katılımcı öğrencilerin fen ve sosyal bilimler alanlarına yönelik popüler bilimle tanışmalarını, yaşamla içi çeliğini tanımalarını, bilimin her yerde ve eğlenceli bir alan olduğu gerçeği ile bilimsel farkındalıklarını sağlamak. Bilimin yaşamımız üzerine etkilerini ve bilimin yaşamımızı nasıl doğru yönlendirdiğini sezdirerek bilimin her yerde ve eğlenceli bir alan olduğunu anlamalarını sağlamak olduğunu, kamp etkinlikleri ana merkezinin Çanakkale Özel Kolej Yerleşkesi olup, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi, Çanakkale ilinin doğal ve kültürel kaynaklı eğitim ortamları eğitsel amaçlı kullanılarak öğrencilerde farkındalık yaratılmaya çalışıldığını ifade etti. Toplantı yıllardır bu projenin bir parçası olan ve benzer projelerde çok fazla deneyimi olan farklı üniversitelerden öğretim elemanlarıyla işbirliğine giderek oluşturulan, alanlarında uzman öğretim elemanlarının projede görev aldığını belirtti.

Öğrencilerin kampa kabulü sonrası, kamp programı tanıtımı, kamp kuralları ve kamp doktoru Opr. Dr. Celal Karakaş’ın kampta birlikte yaşamla ilgili sağlık kuralları hakkında bilgilendirmeleri ile devam etti.

Gökyüzü, Gezegenler ve Ay

Bilim Kampı Öğrencileri ilk güne “Gökbilim Atölyesi Gökyüzü, Gezegenler ve Ay; Büyülü Bir Masal” teması ile başladı. Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi’nde Öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Soydugan ile; Gezegen keşifleri ve yeni dünya arayışları; güneş sistemi dışında, başka yıldızların etrafında yer alan ötegezegenlerin nasıl keşfedildikleri, yapı ve özellikleri, Dünya’ya benzer gezegenlerin nasıl araştırıldığı ve şu ana kadar Dünya’ya benzer olduğu düşünülen gezegenler ve özelliklerini popüler dille sorgularken, “Yıldızlardan Gelenler” etkinliği ile Işıkla gelen bilgilerle anlaşılmaya çalışılan; molekül bulutlarında yaşamlarına başlayan yıldızların doğum, yaşam ve ölüm aşamaları ve  ışıkla gelen bilgiyi, şifreyi çözmeye çalıştılar. Dr. Halil Çetinkaya eğitmenleri ile güneş saatlerini yapıp, güneş saatinde zamanı  hesapladılar. Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Tüysüz ile gök atlası yaparak, Teleskopla ay ve gökyüzü gözlemlerinde bulundular; Gökyüzü, Gezegenler ve Ay; Büyülü Bir Masal dediler.

“Roket gibi kozalaklar; orman yangınlarında tuzaklar”

İkinci gün, Proje Uzmanlarından Doç.Dr. Muzaffer Özdemir ile “Roket gibi kozalaklar; orman yangınlarında tuzaklar”   dediler ve su roketi yaptılar. Balıkesir Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr.Abdullah Soykan ile “Küresel iklim değişikliği doğa ve aynalar; anıt ağaçlar, endemik bitkiler” etkinliği, dürbün gözlemleri ve aynalarla doğada dans ile öğrenirken eğlendiler.

Prof. Dr. Hanife Yandayan Genç  e Dr M.Ali Gündoğdu ile tarladan soframıza zeytinin serüveni  dediler, çevre dostu sürdürülebilir tarımsal mücadele yaklaşımlarına yönelik uygulama araçları yaptılar. Çevre dostu sürdürülebilir tarımsal bir dönüşümle markalaşan ürünler zeytinyağı fabrikasında uygulamalarda bulundular. Maddelerin başka şekilde kullanımını ve nitelikli yağ özelliklerine yönelik tadımla deneyimlediler. Ve marka yaratmaya yönelik slogan ve etiket oluşturdular.

Doğanlar Holding ve Kale Grup markalaşma öyküleri

Dr. Öğretim Üyesi Umut Eroğlu ile “Genç enerji programı bilim ve yenilenebilir enerji ile sürdürülebilir geleceğe doğru  yolculuk; rüzgar ve jeotermal enerji kaynaklarını popüler bilim bakış açısıyla sorguladılar, Başarılı bir girişimcilik öyküsü dediler ve yerel markalar Doğanlar Holding ve Kale Grup markalaşma öykülerini tanırken kendilerinin girişimci olabilmek için sahip oldukları potansiyelleri hakkında farkındalık ve duyarlılıklarını geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptılar.  Girişimcilik, yaratıcılık, risk, inovasyon, sorun çözme, markalaşmak, tasarım ve kalite kavramları ile tanıştılar  “Girişimcilik;  hayallerim, tasarladıklarım  ve ben”  dediler yenilenebilir enerji, mobilya tasarım ve ev döşemeleri ve havacılık sanayi ile ilgili olarak bir ürün tasarladılar.

“Mitoloji ve Truva’ya Yolculuk”

Üçüncü gün Dr. Öğretim Üyesi Veysel Tolun ile “Mitoloji ve Truva’ya Yolculuk” dediler. Troya’yı Troya’da mitolojik  tarihe yolculuk yaparak,yaşayarak öğrendiler. Troya Müzesi’nde eserleri ara-bul oyunları ile kendileri buldular, tanıdılar. Çanakkale Özel Koleji’nin bahçesindeki sunni kazı alanında küçük arkeologlar oldular, eserler bulup, envanter fişlerini oluşturdular. Seramik Müzesi’nde Öğr. Gör. Necmi Tekin eğitmenleri ile çarkta seramik eserler oluşturdular. Akşam etkinliklerinde “Mısırlarımız patlasın, film başlasın” dediler. Troya Filmi’ni izlediler ve  strateji sebep ve sonuç kavramlarını tartıştılar.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Proje danışmanlarından Prof. Dr. Salih Zeki Genç 1.dönem katılımcı öğrencileri Seramik Müzesi etkinlik alanında ziyaret ederek, keyifli bir sohbet ile etkinliklerine katıldı.

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar