SON DAKİKA
Hava Durumu

TBMM Genel Kurulu toplandı

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 06.01.2023 14:41
Haber Güncellenme Tarihi: 06.01.2023 14:41
https://www.kaleninsesi.com
TBMM Genel Kurulu toplandı

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Karma Komisyon'da 1760 dokunulmazlık dosyası bulunmasına karşın Türkkan ve Başarır'ın fezlekelerinin gündeme alındığını belirtti. Komisyonda, "hakaret" suçunu içeren 158 dosya bulunduğunu, Türkkan ve Başarır hakkındaki iki ayrı dosyanın cımbızla çekildiğini savunan Usta, "Son 10 yılda hakaret suçlaması nedeniyle Genel Kurula sevk edilmek üzere Karma Komisyon gündemine alınan tek dosya yok. Bu durum, adalet ve eşit uygulamayla bağdaşmıyor. Bu kadar çirkin siyaset ancak tükenmiş bir iktidarın yapacağı iş olur." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bunun bir "tükenmişlik alameti" olduğunu dile getirdi. "İktidarın, muhalefete karşı tek silahının, tepesine çökülen yargı olduğunu" öne süren Altay, "Yargı silahıyla muhalefeti sindirmek, muhalefete bel bağlayanların umudunu kırmak murat ediliyor olabilir." diye konuştu. İki fezlekenin gündeme alınmasının, seçim kararını alma arifesinde gündemi meşgul etmek olabileceğini ifade eden Altay, "Milli irade gasbına karşı CHP'den kimse normali beklemesin. Hiç şüphesiz demokratik, yasal sınırlar içinde o gök kubbe Erdoğan'ın başına ya yıkılacak ya yıkılacak; bunu da herkes böyle bilsin. CHP, 100 yıllık bir parti, kendi iktidarını düşünmedi ama Cumhuriyet'i demokrasiyle taçlandırmayı her şeyden ve herkesten çok düşündü. Bu yaşananları aslında demokrasimizin doğum sancısı olarak görüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Başarır'ın, mahkeme basmadığını, hakimin talimatla verdiği bir karara tepki gösterdiğini savunan Altay, "Kim bir şehidin kardeşine küfreder? Lütfü Türkkan, Sayın Akşener'e sataşan vatandaşın şehit yakını mı, kardeşi mi olduğunu nereden bilecek? İnsani olarak ani refleksler sokaklarda bu tür olaylarda olur." dedi.

Altay, Komisyon Başkanı Yusuf Beyazıt'ın bu talimatı kimden aldığını açıklaması gerektiğini dile getirerek, "Yusuf Beyazıt gece rüyasında mı gördü yoksa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun son duruşması olan 14 Aralık'tan bir gün önce sarayda 13 Aralık'ta yapıldığı gibi bir toplantı yapılıp böyle bir talimat mı geldi? Yusuf Beyazıt'a buradan hakaret ediyorum, sataşıyorum: Talimatla görev yapan bir Komisyon Başkanı Meclisin şan ve şerefini lekelemekten başka hiçbir işe yaramaz." sözlerini sarf etti.

Turan; “Bu millet, 21 yıldan beri bu dile imkan vermedi”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, dokunulmazlığın, kıymetli bir yasal güvence ve milletvekilliğinin olmazsa olmazlarından olduğunu belirtti. Dokunulmazlığın, hiç kimseye insan olmaktan kaynaklı hakların rencide edilmesi hakkını vermediğinin altını çizen Turan, "Dokunulmazlık; küfretmeyi, tahkir etmeyi, mahkeme basmayı asla kapsamaz." diye konuştu.

Toplumsal infial de göz önünde bulundurularak bir kararın alındığını kaydeden Turan, "Komisyon önündeki gündemi değerlendirmiştir. Komisyon kendi gündemine hakimdir. Daha ortada bir karar yok, bir talep var. Bunun üzerine Meclis toplanacak, komisyon ve Genel Kurul aşaması var." dedi.

Altay'ın, "Gök kubbeyi başınıza yıkarız." sözlerini eleştiren Turan, şöyle devam etti: "Bunlar siyasi olarak ifade hakkının, becerisinin olmadığı zamanlarda tehdide, hakarete, küfre giden yolun başlangıcı. Ben de aslında bana yakışmayan bir üslupla 'Cirmin kadar yer yakarsın.' diyebilirim. Yakışmaz, yapmayın. Daha siyasi dil kullanmakta fayda olduğu kanaatindeyim. Ayrıca devlet adabı, nezaketi, üslubu söylediklerimizin içeriğini de ağırlığını da belirler. Bu millet, 21 yıldan beri bu dile imkan vermedi."

Meclis Başkanvekili Haydar Akar, birleşimi 10 Ocak Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.