SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

TARTIŞMALI PROJEYİ İPTAL ETTİ (05.06.2021)

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, Gökçeada’da yapılması planlanan Sosyal Konut Projesi’ni tepkilerin ardından iptal etti.
Haber Giriş Tarihi: 05.06.2021 10:38
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Gökçeada Belediyesi tarafından yapılması planlanan proje alanının Şehit Pilot Üsteğmen Hulki Konuralp Özcan Parkı olması ve ağaçlık alan olması tartışmaya neden olmuştu. Ada sakinleri, Çanakkale Şehit ve Gazi Aileleri Derneği, Çanakkale Anadolu Şehit Aileleri Derneği, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından büyük eleştiriler alan sosyal konut projesine en büyük tepki de Şehit Pilot Üsteğmen Hulki Konuralp Özcan’ın annesi Fulya Özcan’dan gelmişti. Gelen tepkilerin ardından Belediye Başkanı Ünal Çetin, Kaleninsesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlker Ülker’i arayarak projenin iptal edildiğini açıkladı.

Makas; “Yanlış başladı, yanlış bitirdi”

Kaleninsesi Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas; "Şehidimizin isminin konulduğu bir yeşil alanın sosyal konut yapılıp yapılmamasıyla ilgili bir referandum gerçekleşmesini dahi istemiyorduk. Kamuoyu baskısı, STK'ların, vatandaşların, siyasi partilerin baskısı ile geri adım attı. Askıya aldı. Sonrasında ne olacağını sorduk. İptal ettiğini söyledi. İptal etmek de bir sonuçtur ama madem iptal edecekti, 'bu proje şehit isminin olduğu bir alanda yapılırsa mı sosyal konut projesi olacaktı' sorusunu akıllara getiriyor. İnsanların bu karardan tatmin olacaklarını zannetmiyorum. Kendisi bir lüzum görmüş ki bu sosyal konut projesini paylaşmış, başlatmış. Bir belediye sosyal konut projesini dar gelirliler için yapar. Umut edemeyen insanlar için yapar. Alım koşulları, yatırım süreci açısından sadece hedef kitleyi kapsayan şekilde olması lazım. Böyle olmadığını gördüğümüz sosyal konut projesini iptal ediyor. O parka yapamadığı için iptal ediyor. Alan üretmek, imkan üretmek gerekiyor. Böyle bir şeyi attı ortaya. Neden geri adım atıyor? İnsanlar heveslendi. Sosyal konut projesini, ekonomik gücü iyi olabilecek insanlar hatta Gökçeada'ya dışarıdan gelen, orada mülk edip yazları tatile gelen kitleye hitap ettiğini söyleyen insanlar da var. Bu konuda aydınlatmadı insanları. Yanlış başladı. Yanlış bitirdi" dedi.

Yıldırım; “Bu projenin gündeme alınması yersiz ve gereksizdi”

MHP Çanakkale İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım ise; “Bu projenin gündeme alınması yersiz ve gereksizdi. Sosyal konut yapmak kötü değildir. Türkiye'de konut yapan bir kuruluş var; TOKİ'nin yapacağı işi neden biz yapıyoruz?  Belediye burada kendi imkanlarını devreye sokmaya çalışmış. Milliyetçi Hareket Partisi kökenli Halil Rüştü Akgün döneminde fidanlık yapılmış. Şehidimizin ismi verilmiş. Çok kıymetli bir alan ve konut projesiyle birlikte talan edilmesi bizim istediğimiz ve arzuladığımız bir durum değil. Alanın bakımı yapılması gerekiyor. Biz konut yapılmasına karşıydık zaten. Şehidimizin ismine yakışır şekilde fidanlıkta yaşamasını ve gelecek nesillere aktarılması bizim için kıymetli. İptal edilmesi güzel oldu. Gökçeadalı hemşerilerime de teşekkür ediyorum. Doğayı sözde değil özde sahipleniyoruz” diye konuştu.

Demir; “Bu karara çok sevindik”

Anadolu Şehit Aileleri Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Sebahat Korkmaz Demir de; “Bu karara çok sevindik. Şehit isimlerinin verildiği yerlere asla dokunulmaması ve böyle yerlerin devam etmesini talep ediyoruz. Şehit isimlerimiz daha çok yerlere verilsin. Her köşeye de bir şehidimizin isminin verilerek anılması bizim için onur verici olur. Daha da çoğalmasını istiyorum. En güzel yerlerde şehit isimlerinin anılmasını isterim” dedi.

Taylan; “Yerin yanlışlığından dönüldüğü içinde memnunuz”

AK Parti Gökçeada İlçe Başkanı Fatih Taylan da şu ifadeleri kullandı; “Başından beri süreci takip ettik. Yerin zaten olmayacak bir yer olduğunu vurguladık. Sosyal konutların yapılmasını istiyoruz. Bu konuda da başka yerin bulunmasını Meclis’te soru önergesi ile gündeme getirmiştik. Süreci bu şekilde takip ettik. Toplumun tüm kesimlerinde böyle bir projenin yapılmayacağı kabul gördü. Bir dahaki belediye meclis toplantısında illaki konuşulur, görüşülür. Bizde gideriz. Belediye bu konuda projeyi iptal ettiğini söylüyor. Biz sadece yerin değişikliğini yerin yanlışlığını dile getirmiştik. Proje yapılmak isteniyorsa yapılabilir. Başka bir yer bulunabilir. Projenin iptal edilmemesini istiyoruz. Ama yerin yanlışlığından dönüldüğü içinde memnunuz. Şehidimin anısına yakışır şekilde o alanın düzenlenmesiyle ilgili beklentimiz vardı. Orada hoş olmayan görüntüler var. O alanın belediye tarafından düzenlenmesi, belediyenin görevleri arasında. Dikenlerinin temizlenmesi, tabelasının yenilenmesi, kümes vari şeklinde olan şeylerin kaldırılması gerekir.”

Akgün, “Uygun alana sosyal konutlar yapılmalıdır”

Gökçeada eski Belediye Başkanı Halil Rüştü Akgün yaptığı açıklamada; “Neden iptal ettiklerini bilmiyorum. Sosyal konutların adada yapılmasında fayda var. Ekonomik gelir seviyesi düşük olan insanlar var. Kendilerinin arsa alıp, ev yapma şansı olmayan insanlar var. Onları ev sahibi yapabilmek adına, sosyal konut faydalıdır. İyidir. Kamusal bir görevdir. Ancak sosyal konutların yapılacağı yerler, yeşil alanlar olmamalıdır. İptalinin neden olduğunu bilmiyorum. Yeşil alandan iptal edilmesi doğru ama başka bir yer bulunmalı. Sosyal konut yapılabilecek başka alanda vardır. Uygun bir alana da sosyal konutlar yapılmalıdır” dedi.

Mestci; “Bütün yeşil alanların korunmasını istiyoruz”

Bütün yeşil alanların korunmasını istediklerini ifade eden Ada sakinlerinden Nuray Mestci; “Çok büyük destek oldunuz sizde. Çok mutlu oldum böyle bir karar alınmasına. Hem yeşil adına hem şehidimiz adına. Doğru kararı vermişler. Keşke bu tatsızlığı, sıkıntıyı yaşamasaydık hiç birimiz. Daha iyi iletişimle daha doğru daha paylaşımlı kararlar alarak, birbirimize danışarak böyle işler yaparsak çok daha az sorunla çok daha iyi işlere imza atılır. Kendisine teşekkür ediyorum, Kaleninsesi Gazetesi’ne de teşekkür ediyorum. Gökçeada’nın yeni imar planında toplu konutların içindeki var olan bazı yeşil alanlar imara açılmıştı. Bu bölümde onlardan biri idi. Biz o imar planının tamamıyla iptal edilerek tüm yeşil alanların toplu konutlarda yaşayanlara ve Gökçeadalılara bırakılmasını istiyoruz. Talebimiz sadece bizim bölgemizle sınırlı değil. Bütün yeşil alanların korunmasını istiyoruz. İmara açılan yeşil alanlardan imarın kaldırılmasını istiyoruz” diye vurguladı. 

Başar; “Diken üstündeydik”

Ada sakinlerinden Necdet Başar ise, “Biz diken üstündeydik. Bu alanlar bizim kullanımımıza bırakılmış. Biz de 25 sene evvel aldık. Oralara kiraz ağacı ektik, ceviz ağacı diktik. Şimdi Ünal bey oralara ev yapacağız dediğinde biz de korktuk. Nefes alacağımız yerler daralacak diye korkmuştuk. Önümüzde fidanlık vardı. Orada da kayısı, badem ve çam ağaçları vardı. Yeşil alanları kurtardık. Bizde başkana geri adım attırmak için uğraştık. Halkın fazla gücü yok. Toplanamıyor. Vatandaş ev istiyor. Belediye ev yapıyor. 20 tanesini gariban alıyor. 30-40’ını zenginler dolaylı yollarla alıyor. Garibana ev olsun ama başka yerde olsun. Daha uygun yerlerde olsun. Şehitlik parkı da millet bahçesi gibi olursa, insanların oturacağı alanlar olursa çok iyi olur. Kullanılsın. En azından bundan sonraki belediye de kalkışmaz böyle şeylere. Yeşil alanlar olarak kalması ama kanunla, ama kaymakamlığın baskısı ile, Kaleninsesi Gazetesi’nin desteği ile milliye bahçesi gibi insanların oturacağı yerler olması daha iyi değil mi?” ifadelerini kullandı.

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar