SON DAKİKA
Hava Durumu

TARTIŞMALAR

Kale Grubu Başkanı ve Ceo’su Zeynep Bodur Okyay, Gazete Habertürk Ekonomi Müdürü Yavuz Barlas'ın Habertürk Gazetesi’nde yayımlanan ‘Üretim Reform Tasarısı tartışmaları nedeniyle gündeme gelen ve Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kurulması planlanan 47 bin dönümlük organize sanayi bölgesi konusundaki yazısının ardından açıklamada bulundu, iddiaları yalanladı.

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2017 13:45
Haber Güncellenme Tarihi: 29.06.2017 13:45
https://www.kaleninsesi.com
TARTIŞMALAR

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay tarafından yapılan açıklamada; “ Söz konusu yazıda, Başkanı olduğum Kale Grubu’nun da yapmayı planladığı yatırımın adı geçtiği için, yanlış anlamalara yol açmaması adına sizi doğru bilgilendirme ihtiyacı duydum. Öncelikle, bizim Bandırma’da yapmayı planladığımız özel yatırımın, söz konusu Organize Sanayi Bölgesi ile ve dolayısıyla yaşanan tartışmalarla bir ilgisinin olmadığını söylemek isterim. Kale Grubu olarak bugüne kadar daima yüksek katma değerli sanayiyi odak aldığımızı, rant peşinde koşmadığımızı, kolay kazanca hiç tevessül etmediğimizi en yakın bilenlerdensiniz. Bizim Balıkesir Bandırma’da yapmaya gayret ettiğimiz iş, bugüne kadar elde ettiğimiz birikimle, ülkemizin ihtiyaç duyduğu yüksek teknolojili yatırımları kümelemeye dönük bir proje. Bu yatırımla Bandırma’nın, Türkiye’nin yüksek teknoloji merkezi olmasını hayal ediyoruz. Yılda 20 milyar ABD dolarından fazla yüksek teknoloji ürünü ticaret açığı veren bir ülke için bu tür yatırımların çok önemli yatırımlar olduğu aşikar. Öngörülen yatırımlar, inşaatından üretimine kadar çevresel etkisi sıfıra yakın yatırımlar. Detaylarını şöyle paylaşmak isterim:

Kale Grubu, Anadolu’da sanayi ile büyüme prensiplerine uygun olarak Bandırma’da uzun bir süre önce bir özel endüstri bölgesi kurma kararı almıştır. Bu kararda, İstanbul’da sanayiyi büyütmenin fiziki zorluklarının da etkisi ve katkısı vardır. Bunun için Bandırma’da geçmişte satın alma yoluyla edindiğimiz 1,1 bin dönüm arazi uygun görülmüştür. Bu arazi, Çinge, Doğanpınar ve Edincik mahallerinde yer almaktadır. Kurmayı planladığımız Özel Endüstri Bölgesi, yazınıza konu 47 bin dönümlük organize sanayi bölge projesinin tamamen dışındadır ve arazide zeytin ağacı bulunmamaktadır Bölgede, ülkemizin ihtiyaç duyduğu üzere yüksek teknolojili yatırımlar için bir ekosistem yaratılması öngörülmektedir. Kale Yüksek Teknolojili Özel Endüstri Bölgesi, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyona dayalı ekonomik büyüme hedefine önemli bir katkı sunmayı hedef almaktadır

Akademik işbirlikleri, AR-GE ve tasarım platformları, kaliteli mesleki eğitim kurumlarının yer alacağı özel endüstri bölgesinin, Türkiye’nin ve bölgenin beşeri sermayesinin gelişimi konusunda önemli bir katkı sağlayacağı aşikardır. Projenin somut hedefinin yüksek teknoloji-çevresel risklerin minimize edilmesi, çevre dostu bir üretim modelinin benimsenmesi, sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik katkı sağlama olduğu hususunda tüm paydaşlara ÇED süreci kapsamında ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır.

Kale Yüksek Teknolojili Özel Endüstri Bölgesi’nin altyapı ve üstyapı tasarımında akıllı ve yeşil uygulamalar hedef alınmıştır. Özel Endüstri Bölgesi’ndeki yüksek teknolojili endüstri karması ve akıllı yeşil uygulamalar, Bandırma ve çevresinin tarımsal alanlarını korumayı gözetecektir.

Bu endüstri bölgesinde ilk etapta grubumuz savunma ve havacılık sektöründe yatırım yapmayı planlamaktadır. Ancak Rolls Royce ile işbirliğimiz çerçevesinde ortak yatırımın hangi bölgede yapılacağına dair alınmış kesin bir karar bulunmamaktadır. Son olarak Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere tüm ilgili kamu kurumlarına gerekli çevresel taahhütleri eksiksiz olarak verdiğimizi hatırlatır, konuyu kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla dikkatlerinize getirmek isterim. Saygılarımla.”     MEHMET BAYER

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.