SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Tarımda suyun önemi anlatıldı

Ayvacık ilçesine bağlı Kösedere Köyü’nde üreticilere "Tarımda Suyun Önemi", "Damla Sulama Yöntemi " ve "Damla Sulama Yöntemi Unsurlarının Bakımı" konulu eğitim verildi.
Haber Giriş Tarihi: 30.07.2022 10:55
Haber Güncellenme Tarihi: 30.07.2022 10:55
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Eğitime; Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Ayvacık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Ekinci, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim görevlisi Doç. Dr. İsmail Taş, Teknik Personel, Köy Muhtarları, Kooperatif  Başkanları ve çok sayıda üretici katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga yaptı. Büyükgaga; "Dünyada ve Ülkemizde iklim değişikliği sonucunda meydana gelen küresel ısınma ve azalan yağışların etkisi ile birçok ilimizin kuraklığın etkisi altında kaldığı görülmektedir. Azalan verim, rekolte de düşüş yağışların ve suyun ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiştir. Bu noktada mevcut suyumuzu etkin ve verimli kullanmalıyız. Tasarruflu kullanmalıyız. Bunu da suyun %77'sini kullandığımız tarımsal sulamada suyun tasarruflu kullanılmasıyla, suyu; bitkilerin istediği zaman, istediği miktarda, çevre sorunu yaratmadan, bitki kök bölgesine vererek başarabiliriz" dedi.

Eğitimde üreticilere; toprak – bitki - iklimi, damla sulama yönteminin faydaları, damla sulama için gerekli elemanlar, planlanması ve sistemin araziye kurulması, damla sulama yöntemi ile gübreleme ve damla sulama yöntemi unsurlarının bakım ve onarımı hakkında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Görevlisi Doçent Doktor İsmail Taş tarafından sunum yapıldı. Üreticilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından toplantı sona erdi.

Polat Portakal

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar