SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

TAKSİCİLER PANDEMİ KISKACINDA (14.04.2021)

Çanakkale’de hizmet veren taksicilerin işleri, pandemiden önceki zamana kıyasla yüzde yetmiş düştü. Sokağa çıkma yasakları ile birlikte zor günler yaşayan taksiciler, yaz sezonundan da hiç umutlu değil.
Haber Giriş Tarihi: 14.04.2021 09:38
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de tüm sektörleri olumsuz yönde etkileyen pandemi süreci, taksi esnafına da zor günler yaşatıyor. Çanakkale’de altı yıldır taksicilik yapan Tahir Yıldız, pandemi sürecinin taksi sektörüne olan etkisini ve haftasonu gelen sokağa çıkma yasaklarının işlerine olan etkisi hakkında Kaleninsesi Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Yıldız; “Önümüzdeki yaz sezonundan da hiç umudumuz yok” dedi.

“İşlerimiz yüzde yetmiş düştü”

Pandemiden önce olan iş yoğunluğu ile pandemi sürecinde geçen yoğunluğu kıyaslayan Tahir Yıldız; “Pandemiden önceki zamana kıyasla şuan neredeyse yüzde yetmiş düşüş var. Bunun üstüne bir de hafta sonu her yer kapalı olduğu için yüzde 70, yüzde 80 oranında düşüş yaşadık.” diye konuştu.

“Haftasonu 10-15 kişiyi geçmiyor”

Sokağa çıkma kısıtlamalarına rağmen hafta sonu taksi kullanmak isteyen vatandaşların yeterli bir mazereti olması gerektiğini, mazeretleri yoksa da izin belgelerinin olmaları gerektiğini belirten Yıldız; “Hafta sonu işi olanlar, hastaneye gidecek olanlar, otogara gidecek olanlar taksiyi kullanıyor. Gün içerisinde toplamda on, on beş kişiyi geçmez. İzinleri olmadığı sürece polisler çevirdiğinde sıkıntıya girer vatandaşlarımız. Acil otogara veya hastaneye gitmediği sürece izinlerinin olması gerekiyor. Biz vatandaşa izinlerinin olup olmadığı sormuyoruz, bizi arıyorlar, biz gidip alıyoruz, polis çevirmesine takıldığımızda biz değil vatandaşa ceza kesiliyor izin kağıdı yoksa tabi” diye konuştu.

“Kimse taksi kullanmıyor”

Bir senedir hayatımıza giren ve bir çok sektörü olumsuz etkileyen koronavirüsün taksi sektörünü de oldukça olumsuz etkilediğini dile getiren Yıldız, akşam saatlerinde mekanların kapalı olması nedeniyle işlerin akşam saatlerinde oldukça kötü olduğundan bahsetti. Yıldız; “Akşam saatlerinde, 19.00’dan sonra işimiz neredeyse bitiyor. Önceden akşam saatlerinde yoğun müşteri kapasitemiz oluyordu şimdi ise akşam 19.00’dan sonra hiç işimiz olmuyor, acil durum olmadığı sürece kimse taksi kullanmıyor” ifadelerini kullandı.

“Arabanın masraflarını dahi karşılamıyor”

Gün içerisinde kazanılan ücretin, arabanın masraflarını dahi karşılamadığını, taksici arkadaşların da bu yüzden zora düştüğünü belirten Yıldız, sözlerine şu şekilde devam etti; “Her yer kapalı, akşam araçlara şoför arkadaşlar biniyor. Altmış yetmiş TL’ye araba kapanıyor. Böyle olduğunda kendisine ne kadar alacak, arabaya ne kadar bırakacak belli olmuyor. Bunlar büyük sıkıntılar aslında. Arabaya binen arkadaş; mazotu, ihtiyaçları düşünüldüğünde, kendi yevmiyesini bile çıkaramıyor.”

“Kafeler açık olduğu sürece iş yapabiliriz”

Çanakkale’de 6 yıldır taksi sektöründe hizmet veren Tahir Yıldız, kendilerinin iş yapabilmesi için mekanların açık olması gerektiğini ve yaz sezonundan da beklentilerinin olmadığını dile getirdi. Yıldız; “Umarım mekanlar bir an önce açılır, hayat normale döner. İnsanların gidebileceği yerlerin açık olması lazım ki biz de iş yapalım. Mesela kafeler restoranlar açık olduğu sürece biz iş yaparız. Önümüzdeki yaz sezonundan da bu durumlardan dolayı hiç umudumuz yok” diye konuştu.

Sedef Cansu Karakuş

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar