SON DAKİKA
Hava Durumu

Su yapıları artıyor

Çanakkale–Biga Taşoluk sulamasında çalışmalar devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2022 10:11
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2022 11:34
https://www.kaleninsesi.com
Su yapıları artıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor. Çanakkale ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

“96 bin dekarlık tarım arazisinde sulama yapılacak”

Çanakkale İlinde 96 bin dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak olan; Çanakkale-Biga Taşoluk Sulaması inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, “Projenin tamamlanmasıyla birlikte Çanakkale ilinde bulunan 96 bin dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacak olup, iş kapsamında 50 bin 380 dekarlık alan sulamaya açılmıştır. Bölgede yapılacak sulu tarım ile 2022 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 108 Milyon 932 Bin 040 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede ürün çeşitliliği artacak ve tarıma dayalı sanayi gelişerek bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine katkı sağlanacaktır.” dedi.

Çanakkale-Biga Taşoluk Sulaması işi kapsamında, toplam 27.129 metre ana boru hattı ve toplam 155.332 metre yedek boru hattı yapılacak. Ana boru hattında 16.200 metre CTP boru imalatı tamamlandı. Yedek boru hatlarında ise 6.315 metre CTP ve 65.610 metre HDPE olmak üzere toplam 71.925 metre boru imalatı tamamlandı. Kalan boruların döşenip sanat yapılarının tamamlanması ile birlikte işin 2023 yılına kadar içerisinde 8.620 dekarlık arazinin daha sulamaya açılması planlanıyor.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.