SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Soyuak; “Çiftçilerimize hayırlı olsun” (23.06.2022)

Evreşe Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak; biçim fiyatlarını belediye olarak finanse ederek 80 liradan biçime başlattıklarını açıkladı. Başkan Soyuak; “Çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 23.06.2022 14:06

Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2022 15:19

kaleninsesi.com

Gelibolu ilçesine bağlı Evreşe beldesindeki bir kahvehanede vatandaşlarla bir araya gelen Evreşe Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak yaptığı konuşmada; “Belediye olarak üç tane biçerdöver kiraladık. Ve geçen sene anlattığım gibi dört bin dönüm garantisini verdik ve paranızı peşin vereceğiz diyerek onlarla bir anlaşma yaptık. Tabii fiyatlar piyasada belli değildi. Tekirdağ’daki biçim fiyatları yüz kırk civarında söyleniyordu. Biz de fiyatlar bir otursun, anlaşma yaptık ama esas açıklamayı fiyatlar otursun ondan sonra yapalım dedik. Ve bugün arkadaşlarla pazarlığımızı yaptık. Pazarlığımızdan sonra üstüne Evreşe Belediye Başkanlığı olarak cebimizden ödeyerek seksen liraya dönümünü biçim açıklıyoruz. Biçim Evreşe’de seksen liradır, hayırlı olsun” dedi.

“Beraber paylaşmanın derdindeyiz”

“2009’da aldığımız belediyeyi buralara kadar hep birlikte getirdik” diyen Başkan Soyuak; “Mağdur olan insanların Evreşe Belediye Başkanlığı olarak derdini çözmenin derdindeyiz. Evreşe Belediye Başkanlığı olarak 2019 yılından bugüne geldiğimizde; güçlü, kuvvetli, ayakları yere basan bir belediyeye sahibiz. Bu yüzden Evreşe Belediye Başkanlığı dönümünü seksen liraya indirdiği için cebinden 100 milyara kadar tahmini söylüyorum, Evreşe Belediye Başkanlığı’ndan parası çıkacak. Ama hiç önemli değil, önemli olan; bu zenginliği 2009 yılından aldığımız belediyeyi bugünlere kadar getirdik. Sizin sayenizde getirdik. Sizin desteğinizle getirdik, hep beraber bu zenginliğin bir tarafıyız. Bu zenginliği beraber paylaşmanın derdindeyiz, o yüzden bugün biçim 80 liradır, balya bağlama da balya başı 10 liradır” diye konuştu.

“Belediye personeli sahada olacak”

“Biçim döneminde tüm belediye personelleri sahada olacak” ifadelerini kullanan Başkan Soyuak şu şekilde konuştu; “Safını biçmek isteyen vatandaşlarımız için söylüyorum; biz safını biçmeye de talibiz. Safını biçerken üstüne para almayacağız, üstüne para vereceğiz. Safınız fazla geldi, maliyetini çıkardık, üstüne para kaldı; yarısı sizin yarısı belediyenin. Ve herkes, bütün ekip sahada olacak daha önce de söylediğim gibi. Bu biçim döneminde tüm belediye personeli sahada olacak. Herkesin balyasını yazacak, çok şeffaf, sürekli whatssap grubumuzda biçilen yerler, çıkan balyalar yazılıyor, biz de size şeffaf olarak teslim edeceğiz. İster bize seksen liraya dönümüne verirsiniz, ister balyasını biz alırız, balyasını sattığımız o günün fiyatıyla da üstüne para gelirse de üstüne paranızı veririz.”

“Tek derdimiz vatandaşın çıkarlarını korumak”

Tek dertlerinin vatandaşların sorunlarını çözmek olduğunu belirten Başkan Soyuak; “En büyük sorunumuz şuydu; vatandaşlarımız, malım tarlada kalmasın, bir an önce bitsin derdindeydi. Biçerdöver arkadaşlarımız şu anlaşmaya vardı; son tarla biçilene kadar, ürün depoya girinceye kadar arkadaşlar burada. Yalnızca biçim dönemi, yalnızca buğday biçiminde değil; bundan sonra ayçiçeğinde de buradalar, bundan sonra seneye de buradalar, artık buradalar. Derdimiz şu; piyasa bu kadar oynakken, piyasada fiyatlar bu kadar artıyorken, herkes kendi kafasına göre fiyat belirliyorken artık devlet olarak, artık belediye olarak biz de bu oyunda varız, bu oyunda tarafız dedik. Ama tarafız derken Evreşe Belediye Başkanlığı taraf olurken tek derdi insanlarımızın, vatandaşlarımızın çıkarlarını korumak, ürünlerini sağ salim depolarına koyabilmek, tek derdimiz bu. O yüzden bu dönem bu sistem oturacak, inşallah hepimize de hayırlısı olsun diyorum” diye konuştu.

 

Dilan Kaynak

İlgili İçerikler
Soyuak; “Çiftçilerimize hayırlı olsun” (23.06.2022) Haber Görüntüle
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar