SON DAKİKA
Hava Durumu

ŞEHİTLER İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF ORGANİZASYONU

18 Mart Pazar günü akşam namazına müteakip, Tacettin Aslan Camiinde, , vatan ve millet için canını feda eden tüm şehitlerin anısına, Diyanet Tv´nin canlı yayınıyla, Mevlid-i Şerif programı düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2018 16:27
https://www.kaleninsesi.com
ŞEHİTLER İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF ORGANİZASYONU

Programda; Türkiye’nin seçkin okuyucularından Musa Coşkun, Alpcan Çelik, Aziz Mahmut Hardal, Yunus Koçan, Şahin Çakmak, Ahmet Demir, Yunus Balcıoğlu ve diğer hocalarımızın okuduğu Mevlid-i Şerif, Salalar, Kasideler, İlahiler ve Kur´an-ı Kerim tilavetlerinin ardından, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş cemaate vaaz ve nasihatta bulundu.

Konuşmasında şehitliğin erdem ve faziletlerinden, birlik ve beraberliğin öneminden, Çanakkale Savaşını kazandıran iman ve ruh dünyasından örneklere bahseden Sayın Erbaş kısaca şöyle dedi:

“Aziz müminler!

Ülkemizin her yerinden, içinden ve dışından, hatta Kudüs´ten, Musul´dan,  Kerkük´ten, Şam´dan, Kahire´den, Bosna´dan, Kosova´dan gelmiş ve bu topraklarda şehid düşmüş nice yiğit gençler vardır. Gelibolu muharebeleri bizlere şunu haykırmaktadır. Esasında biz birlik olabildiğimiz zaman, kardeşliğimizin farkına vardığımız zaman, önümüzde durabilecek hiçbir şer güç yoktur. Peki, aksi durumda ne olur? Enfal Suresi 46. ayetin bizi uyardığı durum ortaya çıkar.

-Allah'a ve Resûl'üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir. ﴾Enfal-46﴿ 

Çanakkale´de, 1. Dünya harbinin bütün cephelenin de, Yemen´de, Sarıkamış´ta,  Kut´ül Amare´de yaşanan ve akabinde Kurtuluş Savaşında yaşananlar, birer adanmışlık ve fedakârlık destanıdır. Tevbe Suresi 111. ayete konu olan bu durum, orada mükâfatı haber verilen bir fedakârlıktır.

-Şüphesiz Allah, müminlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır. Artık, onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve ölürler. Allah bunu Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da kesin olarak vadetmiştir. Kimdir sözünü Allah'tan daha iyi yerine getiren? O halde, yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin. İşte asıl bu büyük başarıdır. ﴾Tevbe-111﴿

Çanakkale Savaşlarındaki Bomba Sırtı vakasını ise Mustafa Kemal Paşa şu sözleriyle tasvir ediyor:

-Karşılıklı siperler arasında mesafeniz 8 metre… yani ölüm muhakkak… Birinci siperdekiler, kurtulmamacasına kamilen düşüyor, ikincidekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar şayan-ı gıpta bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor.

Hiç ufak bir fütur bile göstermiyor. Sarsılmak yok. Okuma bilenler, ellerinde Kuran-ı Kerim, cennete girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelime-i şehadet çekerek yürüyorlar. Bu, Türk askerlerindeki ruh kuvvetini gösteren şayan-ı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale savaşını kazandıran bu yüksek ruhtur.

Kardeşlerim!

Çanakkale zaferlerinden alınacak en büyük ders imanın en büyük imkân ve kuvvet olduğu gerçeğidir. Zaferler inançla kazanılır. Seyit onbaşıya da o devasa yükü sırtlama gücü veren işte bu imandır.”

Program, İl Müftüsü Arif Gökce´nin yaptığı dua ve eda edilen yatsı namazından ardından sona erdi.

Programın ardından, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Vali Orhan Tavlı, İl Müftüsü Arif Gökce ve beraberlerindeki heyet, Tacettin Aslan Caminde bulunan 4-6 Yaş Kur´an Kursu ve Hizmet içi Eğitim Merkezini ziyaret etti. HABER MERKEZİ

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.