SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Şehit Annesinden mektup (07.06.2021)

Şehit annesi Hatice Fulya Nacar, Gökçeada’da tartışmaların ardından iptal edilen sosyal konut projesi ile ilgili yaşananlara ilişkin düşüncelerini yazdığı mektup ile anlattı.
Haber Giriş Tarihi: 07.06.2021 12:12
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Mektubunda önemli mesajlar veren Nacar, Şehitlerin hatırasına sahip çıkılması gerektiğini belirterek; “O fidanlıkta, pek çok kişinin emeği var. Başta eşimin, Alay’dan ot temizlemeye gelen pek çok erimizin, onların gelmesine izin veren komutanlarımızın, Allah hepsinden razı olsun. Bizden yana emeğimiz Gökçeada’ya helal olsun. Onu koruyan herkesten de Allah razı olsun. Orası, Gökçeada halkına aittir. Sahip çıkın, gün gelir bir avuç ağaca, bir gölgeye hasret kalırsınız” dedi.

Nacar mektubunda şu ifadelere yer verdi; “İnsanın canı yanarken ne yazmak istiyor ne de konuşmak. Bu yüzden hissettiklerimi, düşüncelerimi ben anlattım, kızıma da yaz dedim. Bir anne, oğluna hayatta olduğu sürece sahip çıkmaya çalışır. Ne kadar mümkünse artık…Bunun kaderi var, düşmanı var, hayatın karmaşası var, hastalığı var, ölümü var, var da var. Peki bir anne oğlunun hatırasına ne kadar sahip çıkabilir? Ya bir değil, onlarca annesi varsa? Konuralp’in varmış. Anneleri, babaları, teyzeleri, amcaları, çocukları, yeğenleri varmış. Gökçeada halkı, onun sadece küçük ailesi için hayatını vermediğini, büyük ailesi için şehit olduğunu gördü, bildi, sahip çıktı. Gökçeada halkı şehidine sahip çıkıyorsa işte o zaman, o hatıra ölmez!

Hayat öğretiyor ki iyi niyetle yapılmaya başlanılan her şey iyiye çıkmayabilir. Düşünmek lazım. Konut yapıp satmak kötü bir şey mi? Hayır. İyi niyetli bir girişim mi? Evet. Ancak, nereye yapılmalı, hangi koşullarda yapılmalı, ne ad verilmeli iyi düşünülmeli. Ağaçları katlederek yapılan konutlarda oturan çocuklara ağaç sevgisini mi anlatacaksınız? Müslümansanız, peygamberimiz diyor ki: ‘Elinizde bir ağaç fidanı varsa kıyamet kopmaya başlasa bile eğer onu dikecek kadar vaktiniz varsa mutlaka dikin’ Müslüman değilseniz, size ekosistemin sağlığını ve var olabilmek için onu korumamız gerektiğini hatırlatırım. Yani hangi dinden olursanız olun, ya da inanmamayı tercih etmiş olun, A partisinden, B partisinden olun fark etmez. Bu iş hatalıdır.

Gökçeada halkı, bir referandum yapılıp, şehit adına yapılan fidanlığın dümdüz edilip konut yapılmasına karar verseydi bize düşen tek bir şey kalırdı: ‘Her ne ad veriyorsanız verin, oğlumuzun adı hariç!’ demek. Şehitleri anmak için bir şeyler yapmak istiyorsak eğer bunu özenli yapmak zorundayız. Adam hayatını vermiş, biraz özeni hak etmiyor mu? Dikkat etmemiz gereken ilk şey orada rantlı işlerin olmaması, öyle ya da böyle, şu ya da bu miktarda para işlerinin dönmemesi.Bu yüzden işletmelere, düğün salonlarına, kafelere ya da bu amaçlarla hizmet veren yerlere şehit adının verilmesini uygun görmüyoruz. Bu bizim geleneğimizde yoktur. Sonradan çıktı bu özensizlik. İhale açılan, satış yapılan hiçbir yere verilmemeli. Akçeli işlerin olduğu yerde şehit ismi kullanılamaz, adaba uygun değildir, büyük ayıptır. Bu işte ısrar edilirse iş ayıbı aşar, maksat nedir diye bakmak gerekir. Bu da işin ayrı bir tarafı…

O fidanlıkta, pek çok kişinin emeği var. Başta eşimin, Alay’dan ot temizlemeye gelen pek çok erimizin, onların gelmesine izin veren komutanlarımızın, Allah hepsinden razı olsun. İzbelelik olmaktan kurtardılar orayı. Çocuk gibi baktık oraya ama yardım olmasa altından kalkılmazdı. Bizden yana emeğimiz Gökçeada’ya helal olsun. Onu koruyan herkesten de Allah razı olsun. Orası, Gökçeada halkına aittir. Sahip çıkın, gün gelir bir avuç ağaca, bir gölgeye hasret kalırsınız.

Dileğim odur ki, o bahçede çocuklar oynasın. Konut projesi için mutlaka uygun yerler vardır. İnsanlar ağacın altında soluklansın, çocuklar meyvelerinden yesinler. Oranın halkına böyle hizmet etsin o bahçe. Rant aracı edilemesin. Bir iki bank koyup bakımını yapmaya kalır iş. Ben yapabilir miyim? Yok, benden geçti. Parti farklılıklarınızı bir kenara bırakıp hepiniz bir araya gelip sahip çıkarsanız olur bu iş.

Yazı uzun oldu. Hepinize teşekkür ederim. Sahip çıkandan da, buna ön ayak olanlardan da, yanlışta ısrar etmeyip vazgeçenden de Allah razı olsun. Sizler şehidine sahip çıkan takdir edilecek insanlarsınız. Orası sizin, sahip çıkın. Nice çocuğumuz hayatını verdi bizim için, bir benim oğlum değil. Hepsinin hatırasına sahip çıkıp, vefa gösterebilmek dileği ile…

Saygılar, sevgiler…”

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar