SON DAKİKA
Hava Durumu

Saygı ve minnetle anıyoruz...

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümünde, Çanakkale dernekleri tek yürekle Gazi Mustafa Kemal'i, silah arkadaşlarını, gazilerimizi ve şehitlerimizi anıyor. Çanakkaleliler, Türkiye için milli şuurun doğduğu ve milli mücadelenin başlamasına öncülük eden 18 Mart 1915 Deniz Zaferi hakkındaki düşüncelerini anlatıyor. Cumhuriyetin ön sözünün yazıldığı, yüzlerce kahramanlık destanın anlatıldığı ve ''Çanakkale geçilmez'' sözünü tüm dünyaya kanıtlandığı, 18 Mart 1915 Deniz Zaferi hakkında

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2018 12:57
https://www.kaleninsesi.com
Saygı ve minnetle anıyoruz...

Necdet Erdinç Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı

18 Mart 1915 Deniz Zaferinin 103. yıl dönümünde bir kahraman olarak ölümsüzleşen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, Çanakkale Zaferi’ni ulusça kutlamanın kıvancı içerisinde sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kahraman Uzan Topluma Destek Derneği Başkanı

Çanakkale Zaferi dönemin en güçlü ordularına sahip işgalci devletlere karşı kazanılmış; “Çanakkale Geçilmez” gerçeğini tarihe altın harflerle yazdıran binlerce şehidimizin kanla yazdığı eşsiz bir tarihtir. Topluma Destek Derneği olarak Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atarürk'ü ve aziz şehitlerimizi minnetle anıyoruz! Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun!

Adnan Köse Kepez Spor Kulübü Derneği Başkanı

Bundan 103 yıl önce bu vatan için Çanakkale'de savaşıp şehit düşenleri rahmet ve Şükran'la anıyorum.Çanakkale bu yüzden kutsal bir şehirdir. Aynı zamanda bu ülkeye Mustafa Kemal Atatürk gibi bir kurtarıcıyı kazandırmıştır.Umarım Çanakkale ruhu herkese örnek olur.Son olarak şu an Ortadoğu da mücadele veren kahraman askerlerimize Tanrı yardımcı olsun. Orada şehit düşenlere rahmet ve acılı ailelerine sabırlar diliyorum.

Alper Doğmaz Çanakkale Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı

Çanakkale Savaşları; vatan sevgisiyle, İnancılıyla abideleşen Mehmetciğin yüz yıllık destanıdır. Savaşdaki kayıplarımızın büyüklüğü nedeniyle; Çanakkale aynı zamanda hüznünde ifadesidir.Yüz üç yıl sonra üzerine yazılmış ağıtlarımıza,o günlerden geride kalan mektuplara ve günlüklere baktığımızda; savaşın acımazlığını, tüm cepheleriyle perde perde karışımızda buluruz.Çanakkale,İşgalle kalkışılan bir ulusun görülmemiş destansı kurtuluş mücadelesidirBir kilimin desenini ilmeği gibi doğusundan batısına bir ve beraber olan Müslüman ve türkün birlik semboledir.BugünAfrin de Suriye de yalnız başına zulme teröre verdiği mücadelenin kökü ruhu Çanakkale’dir dün olduğu gibi bu günde zulme kılını kıpırdatmayan Menfaatçi sömürücü güçlere ve onların maşası teröristlere karşı verdiği mücadeleyle Türkiye dünyandaki mazlumların tek umududur.Çanakkale'yi başka kültürlerde bağlayıp sahte destan arayan sözde aydın-demokrat tekerlemecilerinin görüp görebilecekleri en büyük destandır.Çanakkale bizi biz yapan değerlerin tümüdür.Bizler Çanakkale den aldığız ruhla bu günde destanlara yazan Mehmedimizi alnından öpüyoruz.Yüz üç yıl sonra bu kutlu zaferin yıl dönümünü onurla gururla ve Çanakkale ruhuyla kutluyor.

Ümit Burunlular - Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı

Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şube Yönetimi olarak 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 103.yıl dönümünde Çanakkale Deniz Zaferinin emperyalist güçlere Çanakkale'nin geçilmez olduğu yüce Türk milletinin vatan savunması gerektiği zaman nasıl tek yürek olduğunun, gözünü kırpmadan şahadete koştuğunu, kendi canını hiçe saydığı, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı bu anlamlı günde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit, gazi olan silah arkadaşlarını saygı, minnet, sevgiyle anıyor, ahrete intikal edenlere Allahtan rahmet diler, Türk milleti için anlamı büyük olan 18 Mart Deniz Zaferini kutlar ve saygılar sunarız.

Ali Aydın - Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Çanakkale Şube Başkanı

18 Mart Deniz Zaferinin 103. Yılına girdiğimiz bu günde başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmet, Şükran ve özlemle anıyoruz. Bizler Türk Hakemleri olarak Atatürk’ün istediği gibi zeki, çevik ve ahlaklı birer sporcu olarak yaşamaya ve böyle sporcular yetiştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

 

 

Hasan Çoban Melis Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı

Bugüne kadar pastalarımızla ödüller alıp rekorlar kırdıysak da, eşsiz tatlarla damaklarda tat bıraktıysak, Çanakkale’nin alanında en önemli markası olduysak ve tatlıdan anlıyorsak biliyoruz ki VATANDAN DAHA TATLISI YOKTUR, BOĞAZIMIZDAN GEÇEN HER LOKMAYI, BOĞAZDAN GEÇİRMEYEN ATALARIMIZA BORÇLUYUZ. Çanakkale Deniz Zaferinin 103. Yıldönümünü kutluyor, Başta Mustafa Kemal olmak üzere tüm silah arkadaşları ve Aziz şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anıyoruz.

Haldun Balıkçı Merkez Köprübaşı Avcılar Derneği Başkanı

Çanakkale Savaşlarında 7’den 70’e tüm halkımız bu aziz topraklar için savaşmıştır. Burada savaşan çocuklarımız, kadınlarımız, kızlarımız, dedelerimiz, hatta avcılarımız da vardır. Mustafa Kemal Özçetin Hocamızın araştırmaları ile gün yüzüne çıkan bir çok hikayede avcılarımız bizzat Mustafa Kemal’in yanında gerek keskin nişancı gerekse bölgeyi en iyi bilen kişiler olarak yer almışlardır. Bu avcılarımız savaşın kaderini değiştirme de çok önemli yerlerde rolleri var. Çanakkale Savaş’ı iftihar ettiğimiz bir savaştır. DÜNYA’YI YENENLERİN YENİLDİĞİ bir savaştır. Dünyanın en büyük sömürgecileri İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya gibi dünyanın en büyük devletlerinin yenildiği ilk savaştır. Çanakkale savaşı Türk’ün kader savaşıdır. Birde Cenab-ı Allah’ın vesilesi ile Atatürk gibi kahramanlarımız ortaya çıkmıştır.Bizde Deniz Zaferimizin 103. Yılında şehitlerimizi saygı ve minnet ile anıyoruz. Ruhları Şad olsun.

Ogan Tunalı Çanakkale Şehir Derneği Başkanı

Türk ancak korkulması gerekenden korkar. Ümit edilmeyecek kişiye karşı ümit beslemez. Bir şeyi elde etmeye çalışmaktan onu kesin ümitsizlik alıkoyar. Türk’ün bu özelliklerini bilmeyen itilaf devletleri balkan harbinden yeni çıkan Osmanlı devleti için yok olmuş çökmüş olduğuna hükmedenler Çanakkale savunması karşısında şaşırıp kalmışlardır. Birinci Dünya Savaşına istemeyerek de olsa mecburen katılan Osmanlı Devleti doğuda Kafkas batıda Çanakkale cephesinde savaşmak zorunda kalmıştır. Böylece

itilaf devletleri bugüne kadar emsal görülmemiş bir donanma ile Çanakkale boğazının kapısına dayandılar. Maksatları Çanakkale boğazını denizden kolayca geçip İstanbul’a varmaktı. Böyle düşünenlerin başında Türk karakterine, Türk’ün vatan sevgisine en umulmadık ve buhranlı zamanlarda Türk’ün ruhunda gelişen birlik beraberlik şahlanışını bilmedikleri için boğazı deniz yolu ile geçmeye kalktılar. İlk denemeleri 19 Şubat günü oldu. Donanmanın ağır topları boğazın girişindeki Kumkale ve Seddülbahir tabyalarını tahrip etti. Sonra hızla boğazdan geçmek için savaşgemilerini sürdüler. Cevat Paşa komutasındaki boğaz savunmasını yapan Hamidiye-1, Çimenlik, Yıldız, Mecidiye, Hamidiye-2 ve namazgah tabyalarımızın yoğun ateşi ile karşılaşınca geri çekilmek zorunda kaldılar. Günlerce süren kanlı deniz savaşı 17 Mart gecesi Nusrat Mayın Gemisi’nin karanlık limana döktüğü 19 mayın sayesinde 18 Martgünü Bouvet ve Souffren gemilerinin batması, mecidiye tabyalarında vinci kırılan topun mermisini sırtına alarak namluya yerleştiren Koca Seyit Onbaşı, topunu ateşleyerek Agamemnon’u yaralaması başta Queen Elizabeth’i yaralaması neticesinde bir daha denizyoluyla boğaz geçmemek üzere Bozcaada ve Gökçeada gerisine çekildiler. Millet ve ordu yıllarca süren savaşlardan yorgun ve bitap düşmüş yenilmiş olmasına rağmen vatan sevgisi sayesinde koskoca imparatorluktan kalan Anadolu’yu korumak, savunmak amacıyla Çanakkale’de destanlar yazdırmıştır. Bu güzel vatanda bu nadide şehirde yaşıyorsak bize 18 Mart Deniz Zaferini armağan eden şehitlerimize borçluyuz. Ne kadar övünsek azdır. Kara savaşlarında da Mustafa Kemal Komutasında canlarını hiçe sayan şehitlerimiz yurdumuzun bu güzel şehrini korumuş ve Çanakkale’nin geçilmez olduğunu bütün dünyaya duyurmuştur. Ruhları Şad olsun. 

Belgin Akpınar Türk Anneler Derneği Başkanı

18 Mart1915’de yapılan Çanakkale Savaşı ile normalde 2 saat içerisinde fethedileceği düşünülen bir ülkenin nasıl direndiğini ve kanının son damlasına kadar savaşarak nasıl başarıyla çıktığını ve tarihe ‘’ Çanakkale Geçilmez’’ diye nasıl not düşüldüğünü gösteren emsalsiz bir savaştır. Bu savaş sırasında Anadolu’nun farklı yerlerinden binlerce kişi bu vatan için savaşmaya gelmiştir. Binlerce kişi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile beraber burada omuz omuza savaşmıştır ve şehit olmuşlardır. Bu yüzden 18 Mart ve şehitler günü olarak kabul edilir ve orada ölen her şehidimiz bu gün yürekten anılırlar. Bu sene Deniz Zaferin 103. Yılını kutluyoruz. Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bütün şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları Şad olsun.

Mehmet Burhanettin Ercan Kamu Yararına Çalışan Polis Emeklileri Derneği Başkanı

Şehitlik mertebesi bizim inancımızda en kutsal mertebedir. Herkes şehit olamaz. Şehit olunabilmesi için Kuran’ı Kerim’de ifade edildiğine göre sınır boylarında karşılıklı 2 ordunun mücadelesi esnasında ölünürse şehit olunur. Bu ayetin ifadesinden yola çıktığınız zaman özellikle Çanakkale ve Gelibolu vilayetinde bundan 103 yıl önce birçok savaşlara neden oldu. Bizim Çanakkale’de ki ordumuzun karşında 7 düvel diye tabir ettiğimiz bir çok ülkenin ordusu vardı. Bu devletlerin ordusuna karşı biz savaş yaparak bu mücadeleyi kazandık. Burada 2 ordu tabirinin karşılığında bizim önümüzde 7 düvel vardı. Allah bize bu imkanı sağladı ve bu 7 düvele karşı mücadelemizi verdik, savaşı kazandık. Dolayısıyla savaş esnasında hayatını kaybeden fidanlarımıza, insanlarımıza şehitlik mertebesi ulaştı. Bizim için de bu 103. Yıl’da da onları anmak bizim borcumuzdur. Bizde dernek olarak 18 Mart ile emniyet teşkilatının kuruluşunun yıl dönümünde ikisinin arasında hem Çanakkale şehitlerimiz hem de teşkilat şehitlerimizi anma amaçlı bir mevlit icra ediyoruz. Ruhları şad olsun diyoruz.

Mehmet Kaplan Türk Kızılay Çanakkale Şube Başkanı

Bilindiği üzere; Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı içinde gerçekleşmiş bir muharebedir. I. Dünya Savaşı sırasında 1914-1916 yılları arasında yapılan Çanakkale Savaşı, Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleşmiştir ve Âli Osman Devleti İtilâf/Birleşik Devletler=İngiltere, Fransa gibi Avustralya’dan Kanada’ya kadar 27 düvel ile çarpışmıştır. Mehmetçik; Gelibolu Yarımadası’nda karada, hava ve denizde 7 düvele karşı çetin bir muharebe sürdürmüş İngiliz ve Fransızlara esir düşen birçok dedemiz çok uzak diyarlara sürgün edilmişlerdir. Osmanlı’nın başşehri olan İstanbul üzerinde İtilâf Devletleri bazı hain amaçlara sahipti. Bu amaçlar boğazların denetimini ele geçirmek ve bu şekilde Rusya ile sağlıklı bir ticaret yapmak. Ayrıca Almanya müttefiki olan Osmanlı Devleti’ni savaş dışında bırakarak savaşı kazanmak. Hâsılı: Asya kıtasını sömürmek… Bu amaçlar doğrultusunda ilk olarak Çanakkale Boğazı’na giren İngiliz savaş gemileri 18 Mart 1915’te Denizde yenilmiş; gemileri Boğaz’a gömülmüş… 25 Nisan 1915’te başlattıkları kara harekâtı düşman için büyük bir yenilgiye dönüşmüştür. İngilizlerin hevesleri kursaklarında kalmış, Çanakkale Zaferlerimizden sonra Dünyada dengeler değişmiş 2 yıl sonra 1917’de Rusya proleter ihtilâl ile perişan olmuş Mehmetçik; emperyalizmin ağzının payını vermiştir. En Batı Avrupa’daki tek Türk Şehitliği olan: St. Michel Mezarlığı’nda 18 Mart Şehitlerini Anma Gününe; Başkonsolosumuz, Askerî Ataşemiz… Din İşleri Ataşemizin teşrifleri ve Kur’ân-ı Kerîm tilâveti ile merasim gerçekleşmiştir Tâ Uzak Doğu’da Malezya’dan Fransa’daki Marsilya’ya kadar esir götürülüp ağır demiryolları işçisi olarak çalıştırılıp şehit edilen dedelerimizi yeniden hatırlayıp bu sıkıntılı günlerimizde onlara lâyık torunlar olmamız ve Memleketimizin huzuru için çok duâ etmemiz gerekmektedir!

Çanakkale Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müşerref Karakaş Pehlivan

Çanakkale’de doğmuş büyümüş bir Çanakkaleli olarak bu gün duygularımı şöyle ifade etmek istiyorum. Bir defa 18 Mart Çanakkale Zaferi Türkiye Cumhuriyetinin önsözüdür. Emperyalizme karşı kazanılmış daha büyük bir zafer yoktur. Osmanlı’nın diğer tüm cephelerini kaybettiği Birinci Dünya Savaşı’nda işgalciye geçit vermeyen tek cephe Çanakkale Cephesidir. Buda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında ki yurt severlerin canları pahasına verilmiş bir bağımsızlık mücadelesi olmuştur. Öğrencileri gönüllü olarak orduya katıldığı için üniversitelerin ve liselerin mezun veremediği, kurşun çekirdeklerinin birbiri içerisinde geçtiği ve ağır kayıplar verilen ama bir memleket kazanılan, bir Cumhuriyet kazanılan bir savaştı. Bu memleketin temelinde kahraman düşman söylemini yaratan asalet ve haysiyet sahibi Atatürk vardır. bu memleketin temelinde Anzak askerlerinin annelerine Barış Mektubu yazan ve bir ilke imza atan Atatürk vardır. Çanakkale şehitlerinin ve gazilerinin onuru bizim milli mirasımızdır. Türk silahlı kuvvetlerinin şerefi ve kurumsallığı bizlere Atatürk’ün emanetidir. Çanakkale zaferinin 103. Yılını kutluyor. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık yolunda yaşamını bizlere siper eden askerlerimizi, şehit ve gazilerimizi saygı ve minnet ile anıyorum.

Hasan Altunışık Anafartalar Spor Kulübü Başkanı

Çanakkale’yi geçilmez kılan yedi düvele geçit vermeyen 253 bin şehidimizi rahmetle, şükranla anıyorum.

Afrin’de ki askerlerimizin de aynı ruhu yaşatmasını temenni ediyorum.

Çanakkale Marina Yat Kaptanları Derneği Raşit Arıyel

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma gününde marina kaptanları olarak ve dedesini bu zafer de kaybetmiş biri olarak; Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm aziz şehitlerimizi saygıyla minnetle anıyoruz.

Çanakkale Malatyalılar Derneği Başkanı Nihat Yaşar

18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. Yıl dönümündeyiz. Buralara gelmemizi sağlayan başta Baş Komutanımız Mustafa Kemal Atatürk, Şehitlerimiz ve Gazilerimizin sayesinde bu şerefe nailiz, tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümünü kutluyorum.

Island Su Sporları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Müslüm Buğra Seymen

Vatan topraklarını korumak için şahlanan Türk Ulus’unun bir destanı olan Çanakkale Zaferi’ni  kutluyor. Mareşal Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı özlem ve minnet ile anıyoruz.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı Süleyman Canpolat

103 yıl önce dünyada benzerine rastlanmamış bir kahramanlık destanı yaratarak bu günleri bizlere bahşeden, mazlum milletlerin istiklallerini kazanması için özgürlük meşalesini bu topraklarda yakan kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

 Haber Merkezi

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.