SON DAKİKA
Hava Durumu

RÖLYEF RESTORE EDİLECEK

Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi tören alanında bulunan "Vatan ve Milli Mücadele Anıt Rölyefi" restore edilecek. Rölyefin aslına uygun olarak ve aynı şekilde yeniden yapılacağını belirten Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Rölyef, 18 Mart törenlerine hazır hale gelmiş olacak” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 11:04
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 11:04
https://www.kaleninsesi.com
RÖLYEF RESTORE EDİLECEK

Şehitler Abidesi’ndeki tören alanında bulunan ve 2004 yılında yapılan 45 metre uzunluğunda, 3.5 metre yüksekliğinde dünyanın en büyük rölyefleri arasında yer alan 'Vatan ve Milli Mücadele Anıt Rölyefi' restore edilecek. Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılında, Çanakkale 18 Mart törenlerine hazır hale getirilecek rölyefte yer alan Mustafa Kemal Atatürk heykeli bronz malzemeden yapılacak.  Duvar kısmında yer alan ve milli mücadeleyi anlatan rölyef ise daha dayanıklı bir malzeme ile aslı bozulmadan restore edilecek.

“Restorasyon sürecimize başlıyoruz”

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir yaptığı açıklamada, çok yakın zamanda yenileme ve restorasyon sürecinin başlayacağını belirterek; “Tarihi alan başkanlığı olarak bu önemli rölyefi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de heykelinin bulunduğu rölyefi yenileme kararını aldık. Çok yakın zamanda bu yenileme ve restorasyon sürecimize başlıyoruz. 18 Mart 2023 tarihinde, Cumhuriyetimizin 100. yılındaki 18 Mart törenlerine kadar restorasyon sürecini bitirmiş olmayı ümit ediyorum” dedi.

“18 Mart törenlerine yetiştirilecek”

Şehitler Abidesi’nin tören alanındaki rölyefin aslına uygun olarak yeniden yapılacağını belirten Başkan Kaşdemir; “Bu rölyef gerçekten dünyanın en büyük rölyeflerinden bir tanesi. 45 metre uzunluğunda ve 3,5 metre yüksekliğinde bir rölyef. Biz bu rölyefi daha uzun dayanabilecek, sağlam bir malzemeyle aynı şekilde, aslına sadık kalarak yenileyeceğiz, restore edeceğiz. Burada daha önemli bir konuda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de heykelini bronzdan yapacağız. Bir daha burada çok uzun yıllar yenilemeye ihtiyaç duyulmayacak. Şehitler Abidesi’ndeki tören alanındaki o rölyef aslına uygun olarak, aynı şekilde, sağlam olarak yeniden yapılacak ve 18 Mart 2023 tarihinde yetiştirilerek, 18 Mart törenlerine hazır hale gelmiş olacak” diye konuştu.

Başkan Kaşdemir sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Gerçekten Tarihi Alan’da Başkanlığımızca bütün önemli yapıları elden geçiriyoruz, aslına, dokusuna sadık kalarak, tekrar yeniliyoruz. İnşallah burada tarihi alandaki bütün bize emanet olan yapıları, anıtları tabyaları, kaleleri rehabilite ederek, aslına ve dokusuna dokunmadan, orijinalliğini bozmadan yenileyip, ziyarete uygun hale getireceğiz.”

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.