SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Pandemide çocuk psikolojisine dikkat (25.06.2021)

Psikolog Remzi Keskin, Kaleninsesi Gazetesi’ne verdiği özel röportajda pandemi sürecinde çocuk psikolojisine yaklaşım ile ilgili görüşlerini paylaşarak, ebeveynlere çeşitli uyarılarda bulundu.
Haber Giriş Tarihi: 25.06.2021 09:32
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan COVID-19 virüsü sebebiyle, günlük hayatta çok büyük değişiklikler olduğunu ve birçok insanın bunlara adapte olmakta zorlandığını belirten Keskin, bu konuda en çok etkilenen kesimlerin başında çocukların geldiğini dile getirdi. Çocukların gözünden pandemi sürecini anlayabilmenin zorluğuna değinen Keskin, “Kaygı seviyemizde yükselmeler gerçekleşirken, tahammülümüz azalıyor, öfke kontrolümüzü  zaman zaman sağlayamıyoruz. Tabii biz bunlarla mücadele ederken zaman bir su misali ömrümüzden akıp geçiyor. Kimimiz bir kargaşa içerisinde kayboluyoruz, kimimiz bu kargaşayla uğraşırken psikolojik sıkıntılar içerisinde hayatımıza devam ediyoruz. Biz yetişkinler bununla mücadele etmek zorundayız peki ya çocuklarımız? Bu kargaşada onları ihmal mi ediyoruz yoksa? Gerçekleri ve bulunduğumuz durumun ne kadarını onlara aktarabiliyoruz? Çocukların gözünden bakıldığında bu pandemi sürecini anlamak elbette çok zor. Çocuklarımızın da, bizim gibi bütün düzeni bozuluyor. Daha oyun yaşında olan çocuklar, dışarı çıkmak, arkadaşlarıyla oyun oynamak, ailesiyle aktiviteler gerçekleştirmek yerine evde kapalı kalıyor. Bu zorunluluk çocuklarda korku, kaygı, öfke gibi duyguların dengelerini değiştiriyor” dedi.

“Çocuklar genellikle ebeveyni rol model alır”


Pandemi süreci ile beraber çocuklarda büyük travmalar görülebildiğini belirten Keskin, “ Çocuklarımız sürekli gelişime ve öğrenmeye açık olduklarından, bu sürecin belirsizliğini takip etmekte zorlanabilir. Merak içinde olan çocuklara bu süreç hakkında yeterli bilgi verilemeyebilir. Bazen ebeveyn olarak çocukların etkilenmemesi için, içinde bulunduğumuz durumu anlatmaktan kaçınıyoruz. TV kanalları ve internet platformlarından öğrendikleri bilgilerle ya da dayatılan senaryolarla baş başa kalıyorlar. Bu sebeple çocuklarımızda ortaya çıkabilecek psikolojik problemlere hazırlıklı olmalı, süreci bilinçli ve anlayabilecekleri şekilde anlatmalıyız.  Öncelikle çocuklara bu sürecin geçiciliğini ve çözüm yollarının olduğunu anlatmak iyi olacaktır. Hijyen konusunda gerekli eğitimi aşırıya kaçmadan vermek, ileriye dönük OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk), kaygı bozukluğu, asosyal kişilik bozukluğu  ve buna benzer psikolojik problemleri azaltabilir. Çocuklar genellikle ebeveyni rol-model olarak alır. Bu sebeple verdiğimiz tepkiler çocukların kaygı kontrolünü etkiler. Uyaranlara karşı verdiğimiz her abartı tepki, olayları felaketleştirmek veya bir olayı fazlaca küçümsemek onların küçük dünyalarında büyük travmalar yaşamalarına sebep olabilir. Kendi hayatımızın da etkilendiği, ekonomik bunalımlarla  ve kısıtlamalarla mücadele ettiğimiz bu ortamda onları korumayı, bilinçlendirmeyi ve sosyalleşmelerini sağlamayı bir görev olarak edinmeliyiz” ifadelerini kullandı.  

“Evde oynanabilecek oyunları keşfedin ve öğretin”

“Pandemi sürecinde çocuğumun sağlığını nasıl korumalıyım?” diye merak eden ebeveynlere tavsiyelerde bulunan Keskin, “Ev içerisinde hareket edecek ortamlar oluşturun. Kısıtlamalar dışındaki saatlerde açık havalarda vakit geçirmelerine olanak sağlayın. Medyadaki haberlere uzun süre maruz kalmalarına engel olun. İnternet kullanımının ve ekran sürelerinin kontrolünü sağlayın. Haftalık sorumluluk listesi oluşturun ve puan sistemiyle ödüllendirme yapın. Hijyene dikkat ederken alkol bazlı temizlik ürünlerinde aşırıya kaçmayın. Ebeveynler olarak kendi kaygılarınızı sürekli çocuğunuza yansıtmaktan kaçının. Pandemi sürecine yönelik soruları açık, net ve dürüst bir şekilde cevaplayın. Uyku düzenine dikkat edin. En az 9 saat uyumalarına özen gösterin. Evde oynanabilecek oyunları keşfedin ve öğretin. İnsan sosyal bir varlıktır. Sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Moralimizi ve psikolojik dayanıklılığımızı artırmak için sosyalleşmeyi ihmal etmeyelim. Unutmayalım ki bu süreç geçici ve bu süreci sağlıklı bir biçimde atlatmak bizim elimizde, çocuklarımızın geleceği de bizim elimizdedir” şeklinde konuştu.  


Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar