SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Özen; “Kabul edilebilir görmüyoruz” (13.08.2021)

Hükümetin memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 2 senelik zam teklifini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı. 2 sene için toplam yüzde 23’e tekabül eden zam teklifini Kaleninsesi Gazetesi’ne değerlendiren Çanakkale Memur Sen İl Başkanı Suat Özen, “Bakan Bey’in açıklamış olduğu teklif, kamu çalışanlarına yeni bir teklif açıklamayı zorunlu kılıyor. Memur Sen camiası olarak bu teklifi kabul edilebilir görmüyoruz” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 13.08.2021 11:21
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

4 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisinin günlerdir beklediği zam teklifini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin duyurdu. Bakan Bilgin, 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci 6 ay için de yüzde 6+enflasyon farkı önerisini sunduklarını belirterek, “2023 için ise yüzde 6+enflasyon farkı, ikinci yarısı için de yüzde 6+enflasyon farkı teklifinde bulunuyoruz" ifadelerini kullandı. Hükümet tarafından önerilen teklif Memur-Sen camiası tarafından yeterli bulunmadı. Teklifteki mevcut rakamları kabul edilebilir bulmadıklarını vurgulayan Çanakkale Memur Sen İl Başkanı Suat Özen, “Bu teklif yeni bir teklifi zorunlu kılıyor. Kamu çalışanları yeni bir teklif bekliyor” diye konuştu. Başkan Özen, aynı zamanda 3600 meselesi başta olmak üzere diğer taleplere ilişkin de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Talep ettiğimiz rakam yüzde 38”

Bakan Bilgin’in açıkladığı zam teklifini değerlendiren Başkan Özen, “Hükümetin 2022 yılı için 5+6+enflasyon farkı, 2023 yılı için 6+6+enflasyon farkı olmak üzere toplamda yüzde 23’e tekabül eden bir zam teklifi var. Bizim Memur-Sen olarak talep ettiğimiz rakam yüzde 38 olarak belirlenmişti. Bunun yanında 3600 konusu, sözleşmelilere kadro verilmesi, seyyanen zam, dini bayramlarda kamu çalışanlarına ikramiye verilmesi gibi taleplerimiz de vardı. Bunlar sosyal haklar olarak mutlaka görüşülecektir. Bakan Bey, 3600 ile ilgili olumlu cümleler kurdu. Beklentimize bir cevap geldi diyebiliriz. Ama içerik olarak herhangi bir şey belirtilmedi. Refah payı ile ilgili istediğimiz artı yüzde 3 ile ilgili olumlu bir cümle kuruldu. Ama onun da aynı şekilde içeriği doldurulmadı.  Kısacası, Bakan Bey’in açıklamış olduğu teklif, kamu çalışanlarına yeni bir teklif açıklamayı zorunlu kılıyor. Memur-Sen camiası olarak bu teklifi kabul edilebilir görmüyoruz. Genel Merkezi’mizin de takdiri bu yönde” dedi.

“Kamu çalışanları yeni bir teklif bekliyor”

Önceki gün gerçekleştirilen basın toplantısında istenilen teklifi alamamaları halinde toplu bir eylem gerçekleştirilebileceğini duyuran Başkan Özen, mevcut teklif sonrası böyle bir adım atılıp atılmayacağı ile ilgili soruya da yanıt vererek, “Bununla ilgili şuanda Ankara Genel Merkez’de Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı yapılacak. Muhtemelen bizler de online olarak katılacağız. Orada yapılacak olan istişarelere göre bundan sonraki süreçte atacağımız adımlar belirlenecek. Ama şunu tekrar üstüne basa basa belirtmek istiyoruz ki, bu teklif yeni bir teklifi zorunlu kılıyor. Kamu çalışanları yeni bir teklif bekliyor” ifadelerini kullandı.

Murathan Yıldırım

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar