SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Özden; “Yanlış algı yapılıyor” (02.08.2021)

Yangın bölgelerinin yeniden ağaçlandırılması için kampanya başlatan TEMA Vakfı’nın, bağışları Tarım ve Orman Bakanlığı’na vereceği yönündeki asılsız iddialar büyük tepki çekti. Kaleninsesi Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan TEMA Vakfı Çanakkale İl Temsilcisi Ali Tolga Özden, “Yanlış algı yapılıyor. TEMA’yı aracı kurummuş gibi para toplamakla ve bunları bakanlığa vermekle itham ediyorlar. Böyle bir şey yok” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 02.08.2021 10:34
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Başta Adana, Antalya, Mersin ve Muğla olmak üzere ülke genelinde peş peşe çıkan orman yangınları yürek burkarken, TEMA Vakfı’ndan ses getiren bir kampanya geldi. Yangın bölgelerini yeniden ağaçlandırmak için harekete geçen TEMA Vakfı, “Hep birlikte yaşamı da umudu da yeniden yeşerteceğiz” sloganı ile 1 fidan için 10 liralık bir ücret belirleyerek İBAN bilgilerini paylaştı. Yoğun ilgi gören kampanya hakkında asılsız iddialar ise büyük tepki çekti. Sosyal medyada bazı kesimler tarafından, toplanan bu paraların direkt Tarım ve Orman Bakanlığı’na aktarılacağı iddia edilerek, kampanyaya sekte vuruldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TEMA Vakfı Çanakkale İl Temsilcisi Ali Tolga Özden, “‘TEMA parayı Orman Bakanlığı’na, Orman Müdürlüklerine verecek. Onlar adına para topluyor’ diye yazıyorlar. Böyle bir şey yok. Öncelikle bu yanlış algıyı mutlaka düzeltmek gerekiyor. Yıllardır TEMA belli kriterler çerçevesinde çalışır” diye konuştu.

“TEMA’nın çok büyük bir avantajı var”

Açıklamalarına TEMA’nın çalışma sistemi hakkında bilgiler vererek başlayan Özden, “Kampanya ulusal çapta biliyorsunuz. TEMA tüm il ve ilçelerde örgütlü bir yapıya sahip. Dolayısıyla bu ulusal çaptaki kampanyalar, genel merkezin yürütücülüğünde gerçekleşiyor. Genel merkezimiz, gerekli duyuruları sosyal medya ve diğer yayın organlarından yapıyor. TEMA, Orman Bakanlığı ile protokolü olan bir vakıf. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı ile de protokollerimiz var. Bu protokollerin yapılış sebebi özellikle bu konuda Orman Bakanlığı ile koordineli çalışmalar yürütmek. Çünkü ülkemizdeki ormanların yüzde 99’u Orman Bakanlığı’nın kontrolünde. Bu sebeple buralarda yapılabilecek her türlü faaliyet Orman Bakanlığı’nın yetki ve denetiminde. Oralarda en ufak bir ağaçlandırma, yeşillendirme, rehabilitasyon çalışması yapmak isteyenler Orman Bakanlığı ile koordineli çalışmak zorunda. Kamu kurumu da olsa STK da olsa bu konuda şart bu. Dolayısıyla TEMA’nın çok büyük bir avantajı var. Hayrettin Karaca’nın, ‘Toprak Dede’nin mirası. Onun girişimiyle ve yıllar boyu sürdürülen iyi ilişkilerle Orman Bakanlığı ile protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde TEMA, yangın bölgelerine fidan dikimi için yardım topluyor. Buranın yeniden yeşertilebilmesi için çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“Böyle bir şey yok”


Sosyal medyada kampanya aleyhine ortaya atılan iddialara da yanıt veren Özden, “Bu konuyla alakalı 2 gündür sosyal medyada olumsuz bir bilgi kirliliği var. Diyorlar ki; ‘TEMA parayı Orman Bakanlığı’na, Orman Müdürlüklerine verecek. Onlar adına para topluyor’ diye yazıyorlar. Böyle bir şey yok. Öncelikle bu yanlış algıyı mutlaka düzeltmek gerekiyor. Yıllardır TEMA belli kriterler çerçevesinde çalışır. Bu bağış paraları toplandıktan sonra, Orman Bölge Müdürlükleri ile ortak yeşillendirme çalışmaları yapılır. Bu yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışması bittikten sonra da 3 yıl kesintisiz olarak TEMA bu bölgelerde denetim yapar. En büyük avantajımız bu. Hiçbir STK’nın böyle bir yetkisi yok. Bizim protokolümüz mevcut, az önce de belirttiğim gibi. 3 yıl boyunca yılda 2 defa, bir bahar döneminde bir de kış döneminde TEMA’nın yetkili isimleri ve gönülleri bölgede inceleme yaparlar, fidanların durumunu kontrol ederler, gelişme durumlarını gözlemlerler, kaydederler. Koordineli bir şekilde yeşillendirilen bu alanların bilgileri, bağışçılarına iletilir. Kişisel olarak da bağış yapmış olabilirsiniz. Telefon edip sorabilirsiniz, ‘1 yıl önce Antalya’ya bağış yapmıştık, durum nedir?’ diyerek bilgi alma imkanınız da var. TEMA size bağış yaptığınız bölgedeki yeşillendirilen alan ile ilgili her türlü bilgiyi verir” dedi.

“Doğru yapılanların hep yanındayız”

TEMA Vakfı’nın yanan bölgeler ile ilgili ciddi hassasiyetleri olduğunu hatırlatan Özden, “Bu yanan bölgelerin orman sahası dışında kullanılmasına TEMA Vakfı karşıdır. Bu konuların da takipçisidir aynı zamanda. Mesela biz oralara fidanları diktik, 1-2 sene sonra birileri oraya inşaat yapmaya kalktı diyelim. TEMA bunun karşısındadır. Biz doğru yapılanların hep yanındayız, yanlışın da hep karşısında olmayı sürdüreceğiz. Sosyal medyadaki yanlış haberleri, yanlış iddiaları herkes okuyordur günlerdir. Yanlış algı yapılıyor. TEMA’yı aracı kurummuş gibi para toplamakla ve bunları bakanlığa vermekle itham ediyorlar. Böyle bir şey yok. TEMA yıllardır anlattığım şekilde çalışmaktadır” şeklinde konuştu.

“Müthiş bir ilgi vardı”

Önceki gün Kepez’de bir stant kurduklarını ve Çanakkalelilerden yoğun ilgili gördüklerini kaydeden Özden, “Önceki gün Kepez’de Halk Kafe yanında Bulutsuzluk Özlemi konseri yapıldı. Sağ olsun Kepez Belediyesi bizi davet etti. Tek davet edilen STK olduk yangınlar vesilesiyle. Orada standımızı açtık. Gece yarısına kadar gönüllülerimizle çalıştık. Standımıza müthiş bir ilgi oldu. Çok büyük bir sevgi vardı. O çok mutlu etti bizi. Vakfımıza birçok insan üye oldu, bağışlarda bulundular. Vakfımızın kampanyası duyurulur duyulmaz Çanakkale içinden çok sayıda arayan oldu. Gerek halkımızdan, firmalarımızdan, gerek STK’lardan gerek siyasi partilerden ‘Nasıl bağış yapacağız’ diye soranlar oldu. Dardanel aradı, 2 bin 316 personeli adına bağış yaptı. Her personeli için bir fidan verdi. Müthiş bir ilgi vardı. Herkese çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.  

Murathan Yıldırım

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar