SON DAKİKA
Hava Durumu

Ozan Durmaz ‘’Çanakkale şehir dışından çok yatırım alıyor’’

Konsept Planlama Sahibi Ozan Durmaz

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2018 08:39
https://www.kaleninsesi.com
Ozan Durmaz ‘’Çanakkale şehir dışından çok yatırım alıyor’’

1.Firmanı ve verdiği hizmetler nelerdir?

İsmim Ozan Durmaz şehir planlamacısıyım. Firmamız 2016 Ağustos ayından beri hizmet vermektedir. Yaklaşık 2,5 yıl oluyor.  Burada imar planı üzerine çalışıyoruz genellikle, yani imar planının gerektirdiği jeolojik etikler, imar uygulaması gibi işler yapıyoruz. Aynı zamanda kendi mesleğimiz çerçevesince yatırım danışmanlığı da yapmaktayız.

‘’ Burada imar planı üzerine çalışıyoruz’’

2.Çanakkale’ye yatırım yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

Kendim Çanakkaleliyim zaten, bu sebeple burada özel olarak çalışma şansım vardı.  Bu konuda piyasada da açık vardı. Uzun zamandır da var ve hala devam etmektedir. Bizimde doldurabileceğimiz bir şey değil şu aşamada, çünkü büyük yatırımlar var Çanakkale’ye işte elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. Bu açığı da doldurmaya çalışmak

önceliğimiz oldu tabi elimizden geldiğince bu açığı doldurma çalışıyoruz. Saydığım bu sebeplerden dolayı Çanakkale’yi seçtik buraya yatırım yaptığım için çok memnunum.

‘’Bu konuda piyasada da açık vardı’’

3.Çanakkale’de bir çevre planlama firması olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Çanakkale’de böyle bir iş yapmanın avantajı var. Öncelikle Çanakkale şu aşamada şehir dışından çok fazla yatırım alıyor. Gerek konut gerek arazi gayrimenkul, tüm taşınmazlar açısından çok yatırıma açık bir yerdedir. Birazda son zamanlarda köprü yapımı sebebi ile ünlü oldu. Bu hem turistik olarak sahip olduğumuz Bozcaada, Asos tarafları da çok yatırıma açık olan yerler. Bunun için avantajları yüksek bir şehir, İstanbul veya İzmir’in bundan 20-30 sene önceki hali gibi görüyorum şuanda bende Çanakkale’yi bununun için önü açık ve parlak bir şehir. Geçtiğimiz dönem de gündemde olan bir büyük şehir olabilir söylentisi vardı. Şuan bildiğim kadarıyla iptal oldu bu durum ama olsaydı durumlar biraz daha farklı ilerleyecekti. Çanakkale yine de her türlü gelişime açık bir yerdir.

‘’Çanakkale şehir dışından çok fazla yatırım alıyor’’

Dezavantaj olarak şunu söyleyebilirim; yaptığımız işler çok sınırlı, Çanakkale’de bir İstanbul, Ankara, İzmir’de olduğu gibi çok büyük projeler üretemiyoruz. Bunun birçok siyasal, kamusal nedeni var. Çanakkale’nin de zaten boyutu belli, nüfusu belli bunun için büyük projeler yapmamamız dezavantaj olabilir ama ileri ki dönemlerde bununda ortada kalkacağını düşünüyorum. 

 

 ‘’Yaptığımız işler çok sınırlı’’

4.Yaptığınız işin standartları nelerdir?

İmar planlarının kesin bir standardı yok. Tabi ki hepimiz kanuna ve yönetmeliğe uygun şekilde çalışıyoruz. Ama amacımız sağlıklı yaşanabilir çevreler oluşturmaktır. Bizim işimiz sadece bir insanın ve bir kurumun istediğini yapmaktan ziyade tüm toplumun yaşayabileceği, kamunun yararını gözetebileceğimiz projeler ortaya çıkarmaktır. Biz işlerimizi yaparken herkes için çalışıyoruz. Bir taraftan hem işvereni düşünmek hem de kamuyu ve halkı düşünmek zorundayız.

‘’Kamunun yararını gözetebileceğimiz projeler ortaya çıkarmaktır’’

 

Çanakkale’de çok uzun süredir hatta Türkiye’de de aldığımız işlerin çoğunu imar planı tadilatları oluşturuyor. Bunların haricinde Çanakkale’de son zamanlarda turizm yatırımları yükseldi. Özellikle Ayvacık ve adalar tarafında turizm yatırımları baya iyi gidiyor. Konut zaten Çanakkale’nin merkezinde biliyorsunuz çok hızlı bir şekilde ilerliyor ama bizim açımızdan baktığımızda ilçelerde özellikle turizminde bir potansiyeli olduğunu söyleyebilirim.  Turizm üzerine son zamanlar da epey çalışıyoruz.

‘’Çanakkale’de son zamanlarda turizm yatırımları yükseldi’’

Yapılan inşaat işleri Türkiye ekonomisini şu an için ayakta tutuyor. Bu inşaatlar bir süre sonra doygunluğa ulaşacak. Çünkü nereye kadar konut üretebiliriz. Bir yerden sonra doygunluğa ulaşacak ama şu anda alan memnun, satan memnun herkes memnun para bir şekilde dönüyor. Yani konut ve gayrimenkul sektörleri ile ekonomi ayakta duruyor. Bu duru bir bakımdan iyi bir bakımdan kötüdür.

‘’İnşaat işleri Türkiye ekonomisini şu an için ayakta tutuyor’’

 5.Önümüzde ki yıllar için projeleriniz nelerdir?

Ben gayrimenkul değerlendirme üzerine de bir çalışmayı düşünüyorum ama onun belgelerini biraz uğraştırıyor. İş yoğunluğundan dolayı çok fazla fırsat bulamıyoruz. Çanakkale’de gayrimenkul değerlendirme piyasasında da bir boşluk var. Biliyorsunuz bankalar kredi verirken bu değerlendirme uzmanları ile çalışmak zorunda Çanakkale’de bildiğim kadarı ile bu konu üzerine lisanslı olarak çalışan firma sayısı çok az.

‘’Çanakkale’de gayrimenkul değerlendirme piyasasında da bir boşluk var.’’

MERVE KARAOĞULLARI

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.