SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Orman Okulu Nedir? (03.08.2021)

Ormanlık bir ortamda uygulamalı öğrenme yoluyla bireylere, düzenli olarak güven kazanma ve geliştirme fırsatları sunan ilham verici bir süreç olan Orman Okulu, çocuklarda güven ve benlik saygısını geliştirir.
Haber Giriş Tarihi: 03.08.2021 10:32
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Orman Okulu, Türkiye’de henüz emeklemek aşamasında olsa da her geçen gün bu eğitim modeli yaygınlaşmaya devam ediyor. Orman Okulları Derneği’ne göre; “Orman Okulu, düzenli oturumlarla bütünsel büyüme fırsatları sunan, çocuk merkezli, ilham verici bir öğrenme sürecidir. Oynamayı, keşfetmeyi ve risk almayı destekleyen uzun vadeli bir programdır. Doğal bir ortamda öğrenenlerden ilham alan, uygulamalı deneyimler yoluyla güven ve benlik saygısı geliştirir”

YENİ VE YARATICI

“Orman Okulu, yeni ve yaratıcı öğrenicileri desteklemek için öğrenme stillerini ve becerilerini sürekli geliştiren, dünya çapında binlerce eğitimli uygulayıcı tarafından paylaşılan bir gelişimsel gelişime sahiptir. Süreç bilgi toplamanın ötesinde yardımcı olur ve kolaylaştırır, öğrenenlerin sosyal, duygusal, ruhsal, fiziksel ve entelektüel olarak gelişmesine yardımcı olur. Öğrencilerin bir şeyler denemeleri ve risk almaları için güvenli, yargılayıcı olmayan bir besleyici ortam yaratır” sözlerinin ifade edildiği Orman Okulları açıklamasında, “Orman Okulu, dünya ile derin ve anlamlı bir bağlantıya ve bir öğrencinin dünyaya nasıl uyduğuna dair bir anlayışa ilham verir. Riske yaklaşımımız, öğrencilerin gerçek dünyadaki sorunları çözerek, özgüven ve direnç geliştirerek yeteneklerini sürekli olarak geliştirmeleri anlamına gelir. Riskin fiziksel zarar verme potansiyelinden daha fazlası olduğuna inanıyoruz, ancak daha bütünsel bir şey, yaptığımız her şeyde riskler var ve bunların üstesinden gelerek büyüyoruz. Bu nedenle Orman Okulu, katılımcıların sağlıklı, dirençli, yaratıcı ve bağımsız öğrenenler olmalarına yardımcı olur” ifadelerine yer veriliyor.

Damla YELTEKİN

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar