SON DAKİKA
Hava Durumu

Operasyonla mesane taşından kurtuldu

Uzun süredir idrar yollarında şikayeti olan 77 yaşındaki erkek hasta, Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Nihat Gülhan tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Haber Giriş Tarihi: 13.01.2023 16:28
Haber Güncellenme Tarihi: 13.01.2023 16:28
https://www.kaleninsesi.com
Operasyonla mesane taşından kurtuldu

Karın ağrısı ve idrar yolları şikayeti ile hastaneye başvuran 77 yaşındaki hastanın yapılan tetkiklerinde mesanesinde büyük çaplı taşlar olduğu ve prostat hipertrosfisi tespit edildi. Yapılan ameliyat hazırlıklarının ardından opere edilen hastanın mesanesinden 5x6 cm, 3x2 cm, 2x1 cm, 1x1 cm büyüklüğünde toplamda 4 adet taş ve 180 gr. ağırlığında prostat çıkarıldı. Operasyonu gerçekleştiren  Üroloji Uzmanı Op. Dr. Nihat Gülhan yaptığı açıklamada, “Hastamız bize idrar şikayetleri ve karın ağrısı şikayeti ile başvurdu. Yaptığımız tetkiklerde hastamızın mesanesinde taş ve prostat hipertrofisi tepsi ettik. Bir süredir tedavisi devam eden hastamıza operasyon yapılmasına karar verdik.  Prostat ameliyatı ile mesane taşı ameliyatını birlikte başarıyla gerçekleştirdiğimiz hastamız kısa bir sürede sosyal hayatına dönebilecek" dedi.

Mesane taşlarının farklı nedenlerle meydana gelebileceğine dikkat çeken Üroloji Uzmanı Op. Dr. Nihat Gülhan, “Mesane taşları, idrar yaptıktan sonra mesanede kalan konsantre idrarın içeriğindeki minerallerin birleşerek kristalize olmasıyla ortaya çıkar. idrarın mesanenin tamamen boşaltılamaması sonucunda oluşur denilebilir. İdrarın tamamen boşaltılamaması sebepleri arasında prostat büyümesi, mesane boşaltım problemleri, mesanede divertikül ve idrar yolu enfeksiyonları sayılabilir. İdrarınızın konsantrasyonunu azaltmak için günlük sıvı alımınızı arttırmanız, mesanenizi düzenli olarak boşaltmanız mesane taşı oluşumunu engellemenizi sağlayacaktır.” diye konuştu.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.