SON DAKİKA
Hava Durumu

Öğrencilere yönelik ücretsiz kurslar

Çanakkale’de "Kış Okulları" kapsamında ücretsiz kurslar başladı.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2023 12:19
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2023 12:19
https://www.kaleninsesi.com
Öğrencilere yönelik ücretsiz kurslar

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinde "bilim", "sanat", "matematik" ve "İngilizce" olmak üzere 4 alanda eğlenceli ve yenilikçi öğrenme yaklaşımlarını içeren ücretsiz "Kış Okulları" hayata geçirildi. 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem sonunda Çanakkale’de 8.400'ü okul öncesi, 24.700'ü ilkokul, 23.376'ü ortaokul ve 27.213'ü ortaöğretim kademesi olmak üzere toplam 83.689 öğrenci karne alarak yarıyıl tatiline girdi. 2 haftalık yarıyıl tatilinde de yaz okulu kapsamı genişletilerek tüm kurslar "Kış Okulları" kapsamında yoğun bir ilgiyle Çanakkale’de başladı. Çanakkale Merkez, Ayvacık, Biga, Çan, Gelibolu ve Yenice ilçelerinde Kış Okulları kapsamında 43 ücretsiz kurs faaliyete geçti.

Öğrenciler, iki haftada toplam 40 saat kurs alabilecek

Matematik ve İngilizce derslerinde açılan kurslarda 4. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için belirlenen 5 grupta etkinlik yapılırken, bir öğrenci bu kursların her ikisine de başvurabildi. Öğrenciler bir dersten günde 2, haftada 10, toplamda 20 saatlik programa katılacak; iki kursa katılan öğrenci, iki haftada toplam 40 saat ders almış olacak.

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) destekleme ve yetiştirme kurslarında ise robotik, yapay zekâ, yazılım geliştirme, havacılık ve uzay, yenilenebilir enerji, bilimsel araştırma teknikleri, akıl oyunları gibi alanlarda her bir atölye programı; günlük en fazla 4 saat olmak üzere toplam 16 saat olarak planlandı. Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan bir öğrenci; en fazla iki farklı atölye veya ders grubundan haftalık 16, toplam 32 saat atölyelere katılabilecek.

Yarıyıl tatiline özel dijital materyaller erişime açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde açılacak "Kış Okulları" İngilizce ve Matematik Kursları için dijital etkinlik materyalleri hazırlandı. Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademeleri için yarıyıl tatiline özel 5 ayrı dijital materyal de ilk kez öğrencilerin kullanıma sunuldu. Bilgi ve becerilerin aktif kullanımını içeren etkinliklere yer verilen; öğrencilerin bir sonraki döneme dinlenerek, eğlenerek ve öğrendiklerini tekrar ederek hazırlanmaları hedeflenen programda okul öncesi, ilkokul ve ortaokul olmak üzere 3 ayrı kademedeki öğrencilere yönelik materyallere erişim sağlanmış ayrıca üç ayrı bilim sanat dergisi de dijital ortamda yerini aldı.

Liselerde şifre bilim ve veri analizi etkinlikleri

Milli Eğitim Bakanlığı, yarıyıl tatilinde lise kademesine yönelik düzenlenecek kurslarda yenilikçi yaklaşımlar içeren yeni matematik programını da ilk kez hazırlayarak programda öğrencilerin şifre bilimden veri analizine, geometri dünyasının keşfinden, küresel problemler karşısında çözüm yolları üretebilecekleri etkinliklere kadar çeşitli alanlara yer verdi.

Canan Öbekci

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.