SON DAKİKA
Hava Durumu

Minik Merve desteklerinizi bekliyor

Tuğba Tekin ve Ferdi Tekin’in, SMA Tip 1 Ölümcül Kas Hastası olan çocukları Merve’nin son şansı; 1.5 kilo almaması, acılı aile evlatlarını geceleri aç yatırıyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2022 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 14:25
https://www.kaleninsesi.com
Minik Merve desteklerinizi bekliyor

 Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde 2016 yılından 2019 yılına kadar yaşamını müteahhitlik yaparak sürdüren Ferdi ve Tuğba Tekin ailesinin kötü kaderleri boncuk gözlü kızları Merve’nin SMA Tip 1 ölümcül kas hastalığına yakalanmasıyla başladı.Tekin ailesinin 3 çocuğundan en küçüğü olan Merve Tekin’in (4) tahlisiz serüveni daha doğduktan 2 ay sonra başladı. Merve 2 aylık olana kadar ters giden bir şeylerin olduğunun farkına varan Tekin ailesinin dünyaları Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden sonuçları öğrendiklerinde adeta başlarına yıkıldı. Boncuk gözlü kızları Merve Tekin  ne yazık ki tedavi edilmediği taktirde ölümcül bir hastalık olan SMA Tip 1  kas hastalığına yakalanmıştı. Baba o dönemlerde müteahhitlik yaptığından iyi olan durumlarıyla o hastaneden, o hastaneye koşuştururken, hastalığın hızını yavaşlatan Türkiye’deki Spinraza adlı ve fiyatı 125 bin dolar olan ilaç kullanılmaya başlandı. Gözlerinin önünde yavaş, yavaş solan kızları için tüm malını satıp, bu ilacı tedarik etmek için uğraşan baba, tedavinin daha kolay yürümesi için 2019 yılında İstanbul’a taşınmak zorunda kaldı. İşinden, evinden ve tüm varlığından sıfıra giden Tekin ailesinin oysa bakmak zorunda oldukları 2 çocukları daha vardı. Baba ve anne bir yandan küçük kızlarını yaşatmak için özel izin alıp, kampanya düzenleyip, çalmadıkları kapıda bırakmamalarına rağmen istedikleri sonucu  Merve Tekin’in bu yaş kriteri olan 4 yaşı dolana kadar elde edememeleri üzerine yeniden Gelibolu’ya döndüler.

 Merve’ye umut olmak için Gelibolu’da dernekler harekete geçti.

Tekin ailesinin yeniden Gelibolu’ya dönmesiyle birlikte durumlarından haberdar olan ilçedeki Sivil Toplum Kuruluş ve dernek başkanları bir araya gelerek, boncuk gözlü Merve’ye umut, onun yaşamasına yardımcı olmak  için çeşitli kampanyalar, geceler, kahvaltılar, tiyatrolar ve eğlenceler düzenleyip, kapı kapı gezerek, tüm gelirleri Merve Tekin’in hesabına kalacak olan girişimlere başladılar. Cumartesi günü ilçenin sahilindeki Çınar altında gün boyu Merve için çeşitli etkinlikler yapılacak. Merve’nin fotoğrafının olduğu 500 adet özel  kumbaralar yapıldı ve tüm yakın il ve ilçelere dağıtılacak. Gelibolu’daki bu hareketliliği gören baba Ferdi Tekin, Merve’nin yaşaması için başlatılan bu girimlerin kendileri için yeniden bir umut olduğunu ve kızlarının “yaşamak istiyorum” deyişleriyle kahrolduklarını belirtti.

Merve’nin yaşaması için 1 milyon 825 bin dolar gerekiyor

“Merve Tekin,  SMA Tip 1 hastası Merve Tekin’in babası Ferdi Tekin. Merve’miz SMA Tip 1 tanısı konulduğunda 2 aylıktı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi hastanesinde tanısı konuldu. Merve’miz şuan 4 yaşına 2 ay var. Kampanyamız valilik onaylı. Merve’mizin yaş kriteri maalesef  geçti. Son şansı kilo kriteri. Son  bir  buçuk kilosu kaldı Merve’mizin. Bu bir buçuk kiloyu aldırmamak için Merve’yi geceleri aç yatırmak zorunda kalıyoruz. Kampanyamız bugün itibariyle % 15’de. Desteklerinizi bekliyoruz. Sesimizi duyurmak için sizlerden, işadamları, STKK, siyasi, bürokratlardan, kampanyayı tamamlayıp, Merve’mizi ilacına kavuşturmak için desteğinizi bekliyoruz” dedi.

Anne Tuğba Tekin, “Merve’nin bir çaresi var, ve çaresi de sizlersiniz” dedi

Gözü yaşlı ve gülerken bile aslında ağlayan, çaresiz bir annenin feryadının duyulmasını istediğini belirten Tuğba Tekin (37) şunları söyledi “Herkese merhaba, ben Merve’nin annesi Tuğba Tekin. Merve  SMA kas A 1 Tip ölümcül hastalığı ile mücadele ediyor. Merve’mizin bir tedavisi var. Bir çaresi var, çaresi de sizlersiniz. Sizler destek olursanız Merve hayatta kalacak. Allah hiç kimseyi evladıyla sınamasın. Lütfen sizlerde desteklerinizi esirgemeyin,Merve’miz bizimle hayatta kalsın” dedi.

Ziraat Bankası

Alıcı: Ferdi Tekin

Valilik Onaylı İban: TR360001002507526944555007

Açıklama: Merve

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.