SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Mecliste ‘kordon’ gerginliği (18.05.2021)

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında sahil kesimleri için aldığı kapatma kararını 1 Haziran’a kadar uzattı. Bu karar üzerine meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Kordonlar kapalı eyvallah ama AVM’yi ve çarşıyı gidin görün” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 18.05.2021 09:54
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Çanakkale’de sahil bantlarının kapatılması yönündeki kararın 1 Haziran’a kadar uzatılmasının ardından konuyu meclis toplantısına taşıyan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bazı açıklamalarda bulundu. Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar ile birlikte Çanakkale’de sahil bantları, park ve bahçeler kapatılmış ve 17 Mayıs’ta açılması beklenirken süre 1 Haziran tarihine kadar uzatılmıştı. Çanakkale Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısında bu karar gündeme geldi. Konuyla alakalı konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Bir kapanma yaşadık ne kadar faydalı oldu bilmiyorum umarım faydalı olmuştur. Kordonlar kapalı eyvallah ama meclis sonrasında AVM’yi bir görün, çarşıya bir gidin bankaları bir görün durumun nasıl olduğunu. Kordonların kapanmasının ne kadar işi çözdüğünü sizde takdir edersiniz. Sonuç itibariyle insanlar kümeleşiyorlar ona yapacak bir şey yok.” dedi.

Gezen; “Dava açacağız”

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun kordonların kapatılmasına ilişkin kararına karşı olduğunu belirten Çanakkale Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erdal Gezen, yürütmenin durdurulması için dava açacaklarını ifade etti. Gezen; “Çanakkale halkını neden sınırlıyorsunuz, kısıtlıyorsunuz bunu sormak istiyorum. Az önce Başkanımda söyledi yurttaşların AVM’ye gitmesine izin veriliyor. Çarşı ve caddeler dolu, 2 kişilik bir bankta 4 kişi oturuyor. Alışveriş yapmaya çalışıyor, kahve içmeye çalışıyor özgürlüğün tadını çıkarmaya çalışıyor ama sahili bu kadar geniş olan bir kentte sahiline gidemiyor. Neden pandemi yasakları, peki AVM’de pandemi olmayacak mı virüs bulaşmayacak mı? Kentimizin diğer caddelerinde bu olmayacak mı? Bu virüsün bu kadar bulaşmasının nedeni kahveciler mi? Kafecilerimizden, berbercilerimizden helallik istenmesi lazım. İnsanlar aç kiralarını ödeyemiyorlar, 500-700 liralık kira yardımlarıyla bu süreç bitmez. Haziran ayından sonra mevcut olan icra takiplerinin artışlarına dikkat çekiyorum. Bankalarda dahil buna herkes şu anda tahsilatlarının peşinde ama üretmeyen, üretemeyen bir kazanamayan bir toplumun yaşadığı ülkemizde maalesef sadaka kültürü ile yapılan yardımlarla olmaz bu iş. Dünyada en az destek veren ülkelerden biriyiz. Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun kordonların kapatılması kararı var, şiddetle karşıyım bu karara. Bir hukukçu olarak da yürütmenin durdurulması istemli olarak benim bürom tarafından dava açılacak. Haklı mıyız haksız mıyız bilmiyorum, ben bir belediye meclis üyesi olarak Çanakkale halkını sokaklar, caddeler gibi dar alanlar yerine Özgürlük Parkı, Halk Bahçesi, kordon gibi geniş alanlara yayılmasını istiyorum.” diye konuştu.

Yüksel; “Bu söylemleri anlamsız buluyorum”

Gezen’in açıklamasının ardından söz alan Çanakkale Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel ise; “Pandemi kararları il pandemi kurulunda alınıyor. Burada da Belediyemizi ve şehrimizi temsilen sayın Başkan var. Erdal Gezen’in fikirlerini onaylıyor sayın başkan kurulda da fikirlerini söylüyordur. İtiraz ettiğiniz bir karar var mı bilmiyorum genelde kararlar oy birliği ile alınıyor. Bu konular il pandemi kurulunda konuşulmalı. Bu söylemleri anlamsız buluyorum” şeklinde konuştu.

Gökhan; “İlk seferde karşı çıktım”

İl Pandemi Kurulu’nda da kordonun kapatılmasına karşı çıktığını kaydeden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Bu kapanma konusuna ilk seferde ben karşı çıktım. Daha sonra bir müdür buna karşı çıktı, illa kapanacak dedi. Neymiş oturuyorlarmış, kahve içiyorlarmış, yapmayalım dedim daha önce yaptık tam tersi oldu millet dar alanlarda üst üste oturdu. Bunu yapmayalım dedim, herkeste bunun uygulanmasını istedi, başta sayın vali de olmak üzere ve onaylandı. Ben söyledim orada bir muhalefetlik şerri uygulanmasına gerek yok, bir bütünlük içerisinde oluyor. Çoğunluk bunu ve sayın Vali’de bunu istedikten sonra yapacak çok bir şey yok” dedi.

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar