SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Meclis karıştı (10.07.2021)

Çanakkale İl Genel Meclisi Temmuz ayı 5. birleşimi 1. oturumuna yaşanan olaylar damga vurdu. Önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek' e ait merkez Ulupınar mevkiindeki arazi için eko turizm amaçlı imar plan değişikliği maddesi birçok kez oylanmasına rağmen Cumhur İttifakı oyları ile reddedildi. Ardından ise Meclis Başkanı Nejat Önder tarafından meclis gündemine ilave edilen gündem maddelerindeki raporların yetersizliğini eleştiren CHP grubu durumu protesto ederek, salonu terk etti.
Haber Giriş Tarihi: 10.07.2021 15:55
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Önceki gün İl Özel İdaresi’nde gerçekleştirilen Çanakkale İl Genel Meclisi ilginç anlara sahne oldu. Nejat Önder başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi’nin 5. birleşim 1. oturumunda CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek' e ait merkez Ulupınar mevkiindeki arazi için eko turizm imar plan değişikliği maddesi görüşüldü. Mevcut madde geçtiğimiz aylarda meclis tarafından kabul edilmiş, ancak sonraki süreçte itiraz başvuruları olmuştu. Önceki gün gerçekleştirilen toplantıda ‘itirazların reddedilmesi’ yönündeki önerge Cumhur İttifakı’nın oyları ile reddedildi. Böylelikle itirazlar haklı bulunmuş oldu. Öte yandan bazı CHP’li üyelerin, parti grubunun aksine oy verdikleri de göze çarptı. Birçok kez tekrarlanan oylamaya rağmen sonuç değişmeyince gündem maddesi reddedilmiş oldu. Yaşanan bu durum sonrası bir konuşma yapan CHP Grup Başkanvekili Avukat Güneş Pehlivan, gündem maddelerinin hazırlanışını eleştirerek, raporları hazırlanmamış başlıkları oylamayacaklarını dile getirdi. Pehlivan yaptığı açıklamada, “Meclis Başkanı tarafından gündeme ilave edilen maddeler konusunda henüz raporlar hazırlanmamıştır. Hazır olmayan, raporları çıkmayan ve görüşülmesi için diretilen gündem maddelerini oylamayacağız. CHP grubu bu nedenle meclis toplantısını terk edecek" dedi. Ardından CHP grubu toplu şekilde salonu terk etti.

Önder; “Burası siyasi şov yapılacak yer değil”

Yaşanan bu durum sonrası bir açıklama yapan Meclis Başkanı Nejat Önder, “Konuşup gitmek çok kolay. Biz halkın iradesiyle seçildik. Burası bir kamu binası. Hepimizin de cebinde, Özel İdare’den aldığımız kamu personeli yazan bir kimlik kartımız var. Dolayısıyla bu kamu binasında vatandaşın önünü tıkayan değil, vatandaşa hizmeti bir an önce ayağına götüren kurum olmalıyız. Bu arkadaşlar şuan siyaseten bir şey yaptıklarını zannediyorlar ama kamuoyunun da bunlardan haberdar olmasını istiyorum. Burası bir sivil toplum kuruluşunun yeri falan değil. 5302 sayılı Özel İdare kanunun 16. maddesinden size bahsetmek istiyorum. İmar ve Bayındırlık Komisyonu dışındaki komisyonların çalışma süreleri, meclisin toplantı süresiyle sınırlıdır diyor. Bu yasa. Meclis Başkanı olarak benim koyduğum veya AK Parti grubunun koyduğu bir şey değil. Arkasından, meclis toplantısını müteakip, İmar ve Bayındırlık Komisyonu en fazla 10 iş günü, diğer komisyonlar 5 iş günü olarak toplanarak, kendisine havale edilen işleri sonuçlandırır. Bu bizim başkanlık olarak talebimiz falan değil. Kanun maddesi bu. Rapor, bu sürenin sonunda meclise sunulmadığı takdirde, meclis başkanı tarafından doğrudan gündeme alınır hükmü var. Şimdi bu arkadaşlar istediklerini alamadılar da böyle bir siyasi şova mı girdiler? Burası siyasi şov yapılacak yer değil. Benim bugün gündeme aldığım çok eski maddeler dahil olmak üzere hizmet üretmeye çalışan bir kurumun önünü açmak, yatırımcının da müracaatıyla bir an evvel onun önünü açmak gayretindeyiz.  Bizler yaptığımız işin doğruluğuna inanıyoruz. Böyle bir siyasi şovun da değerlendirmesini kamuoyuna bırakıyorum” dedi.

Toplantı ertelendi

Yaşanan bu olay sonrası Başkan Nejat Önder toplantıya 15 dakika ara verdi. Ara sonrası tekrar yoklama alındı ve toplantının Cumartesi günü saat 10.00’da kaldığı yerden devam edeceği duyuldu. Cumartesi günü gerçekleştirilen meclis toplantısına CHP’li üyeler katılmadı. Sadece Cumhur İttifakı üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yapılan konuşmalarda CHP grubunun tutumu eleştirildi. Gündem maddelerinin geri kalan kısmı CHP grubu olmadan oylandı ve meclisin Temmuz ayı birleşimleri tamamlanmış oldu.

 Enishan Keskin

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar