SON DAKİKA
Hava Durumu

“MARKALAŞMA ÖNEMLİ”

Biga’nın efsane lezzeti "Biga Peynir Tatlısı", coğrafi işaret almaya hak kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2023 09:14
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2023 09:14
https://www.kaleninsesi.com
“MARKALAŞMA ÖNEMLİ”

Çanakkale’nin yeni coğrafi işaret tescilli ürünü Biga Peynir Tatlısı oldu. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, coğrafi işaret almaya hak kazanan "Biga Peynir Tatlısı"na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çanakkale’nin yeni coğrafi işaret tescilli ürününün ‘Biga Peynir Tatlısı’ olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Turan, “Biga’mızın gastronomi ve ekonomik değerlerinden olan Biga Peynir Tatlısı’nın markalaşması, korunması ve tanıtılması açısından önemli bir adım.” dedi.

Turan, Biga Ticaret ve Sanayi Odası (Biga TSO) tarafından, “Biga Peynir Tatlısı” Tescilli Coğrafi İşaret-Mahreç İşareti Coğrafi İşaret başvurusunun Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kabul edilerek, Coğrafi İşaretli Ürünler Web Sitesi’nden ilan edildiğini açıkladı.

“Coğrafi işaret tescili markalaşma için önemli”

‘Biga Peynir Tatlısı’ adı, üretim yeri ve üretim metodu koruma altına alınmış olmasının önemine değinen Turan; “Coğrafi işaretin önemi, ilimizin değerlerini korumak, tanıtmak ve markalaştırmaktır. Bu sayede ürünlerimiz, ülke içinde ve uluslararası daha kolay pazar imkanı bulur. ‘Coğrafi İşaret’ ibaresi taşıyan ürünleri üreten işletmeler, bu işareti ürünlerinin ambalajlarında kullandıklarında tüketici açısından da güven ve kaliteyi ifade etmiş olur. Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu’yla birlikte, Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanımız Şadan Doğan’a ve Yönetimine, Biga Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan’a, ÇOMÜ Gıda Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Necati Barış Tuncel’e ve çalışma arkadaşlarına, Türk Patent ve Marka Kurumu’na, ürünümüzün coğrafi işaret tescili almasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi. Ayrıca Turan, Biga Pirinci ve Biga Işıkeli Nohut Kahvesi gibi ürünlerin de kısa sürede coğrafi işaret alarak tescillenmesini beklediklerini ifade etti.

“Coğrafi işaretli ürün sayımız 11 oldu”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ise; “Çanakkale markası, tescilli ürünleriyle büyümeye devam ediyor. Biga Peynir Tatlısı Mahreç İşareti tescil edildi. Böylelikle coğrafi işaretli ürün sayımız 11 oldu. Başta Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’a, Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan’a ve Yönetimine, Biga Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan’a, ÇOMÜ Gıda Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Necati Barış Tuncel’e ve çalışma arkadaşlarına, Türk Patent ve Marka Kurumu’na ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Tescillenmeyi bekleyen ürünlerimizle Çanakkale markasını güçlendirmeye, üreticilerimizin emeğine değer katmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Havva Portakal

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.