SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Makas; “Neresinden tutsan elinde kalıyor” (18.06.2021)

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, Kaleninsesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlker Ülker’in sunduğu ‘Karne’ programında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Makas, Kepez Belediyesi’ni sert sözlerle eleştirdiği programda; “Neresinden tutalım bilemiyoruz, elinde kalıyor. Böyle belediyecilik olmaz” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 18.06.2021 10:01
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, kaleninsesitv.com adresinde Kaleninsesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlker Ülker’in sunduğu ‘Karne’ programına konuk oldu. Başkan Makas, katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu. Kepez Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Superman’ın, Kepez Belediyesi önünden havalandığı, Kepez’in üzerinden uçtuğu ve videonun sonunda “12 Haziran Dünya Superman Günü kutlu olsun” şeklinde hazırladığı videoya da değinen Başkan Makas; “Böyle belediyecilik olmaz” dedi.  

“Belediyecilik hizmet etmekle olur”

Makas, Türkiye’nin en büyük beldesi olan Kepez’de belediyeye bu işlerin yakışmadığını belirterek; “Neresinden tutalım bilemiyoruz. Kepez Belediye Meclisindeki arkadaşlarımız gerekli reaksiyonları gösteriyorlar ama hakikaten öyle Süperman belediyeciliğiyle, yurt dışına işçi göndermeyi maharet bilen bir anlayışla belediyecilik olmaz. Belediyecilik hizmet etmekle olur. Türkiye’nin en büyük beldesine ivme katabilecek, Türkiye’nin en büyük beldesine katkı sağlayabilecek işler değil. Kaldı ki bu yurt dışına işçi göndermekle orada kafaları bulandıran bir durumda var yani. Orada hediye adı altında başka bir şekilde yorumlanabilecek bir durumda var ortada. Bu durumla da alakalı aslında belediye başkanının gereğini yapmış olması lazımdı. Kepez Belediyesi umarız yakın zamanda bununla alakalı gereğini yapsın. Bizim partimizin olsun olmasın şehrimize hizmet eden herhangi bir belediyenin hiç birisinin isminin bu şekilde anılmasını biz doğru bulmuyoruz, çok yanlış.” diye konuştu.

“Belediye ön açan, örnek olan demektir”

Çanakkale Belediyesi’nin Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası ve diğer projeleri hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Başkan Makas, Çanakkale Belediyesi’ni de sert sözlerle eleştirdi. Vatandaşlar inşaat yapmak istediklerinde 5 yıl süre veren belediyenin kendi projesini 7 yıldır bitiremediğine dikkat çeken Başkan Makas; “6-7 yıl önce başlamış bir belediye binası, bu binada hala daha bir hareketlilik yok. Şehrin merkezinde atıl durumda garabet şekilde duruyor. Sosyal konutlar projesi var hala tamamlanmadı. Cennet otoparkı var 2016 yılında başlandı hala tamamlanmadı. Bir taraftan inşaatın çevresindeki sokaklar hala kapalı. Akşamları çevresinde güvenlik problemi. Cennet Otoparkının arka tarafında adeta küçük bir gölet oluşturabilecek tarzda bir hafriyat çukuru, içerisine su doluyor. Bunlarla alakalı henüz bir şey yapılmış değil. Ben sadece ufak bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Şu an biz belediyeye gidip arsamıza inşaat yapmak istediğimizi söylesek inşaat yapabilmemiz için verecekleri ruhsat süresi 5 yıl. 2 yıl içerisinde temelinin imalatını yapmamız gerekiyor. 5 yıl içerisinde de binayı bitirmemiz gerekiyor. Bu ruhsatı veren Çanakkale Belediyesi. Biz inşaat yapmak istesek 5 yılda bitireceksen diye inşaat ruhsatını veren belediye, burada 6-7 yıldır bitiremediği binaları şehrimizde metruk bir şekilde durmasına sebep oluyor. Belediye ön açan demektir, örnek olan demektir. Belediye başladığı işi bitiren demektir. Ancak sen vatandaşa verdiğin ruhsatta 5 yılda bitiremezsen ben ruhsatı vermiyorum diyeceksin ama kendi inşaatlarında 7 yılda inşaatı bitiremeyeceksin. Belki bittiğinde bunlar 10 yıl olacak. Bu tezatlığı maalesef bize hizmet eden belediyemiz yaşatıyor. Hem gereğini yapmayacaksın, hem 5 yılda başkasına kota koyup yapmayacaksın. Hem de insanlara rantçı diyeceksin. Bunlar bu şehrin kardeşlik iklimine zarar veren söylemler.” ifadelerini kullandı.

“1915 Çanakkale Köprüsü herkesin köprüsü”

Yapımı hızla devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü’nü Çanakkale’de bulunan siyasi parti başkanları ve CHP’li Milletvekillerinin de görmesi gerektiğini belirten Başkan Makas; “Çanakkale Belediye Başkanının, Çanakkale tarihine sığacak bu köprüye ziyareti çok kıymetli. Bu köprü herkesin köprüsü. Bu köprüyü herkesin gezmesi lazım. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’ın davetlerini en sonunda kırmayarak köprüye gelen ziyaret ederek takdir eden belediye başkanına köprüye geldiği için bizde teşekkür ediyoruz. Ancak dediğimiz gibi bu köprü herkesin köprüsü ve burada CHP’nin 2 tane vekili var. Beklerdik ki onlarda gelsinler. CHP’li 2 milletvekili sadece CHP’nin vekili değil tüm Çanakkale’nin vekili. Çanakkale’nin sorunlarını anlatmak tanıtımını yapmak onlarında vazifesi. Beklerdik ki onlarda gelsinler, bu tarihi ana şahitlik ederek anlatsınlar. Çanakkale’nin reklamını yapsınlar tabiri caizse, tüm Türkiye’de anlatsınlar. Bu köprü Türkiye’ye çağ atlatacak bir köprü. Dolayısıyla bunu anlatmak burayı bilmek, tanımak aynı zamanda CHP’li vekillerinde görevi. Dolayısıyla kendileri inşallah köprü bitmeden gelirler. Çanakkale’deki siyasi partilerin diğer il başkanlarını da davet etmiştik. İsterlerse ben inşaat yüksek mühendisi olarak kendilerine brifing alınması, teknik gezi yapılması yönünde yardımcı olacağımı bir kez daha ifade etmiş olayım.” şeklinde konuştu.

“Çanakkale’nin her yeri bizim için kıymetli”

AK Parti teşkilatlarının ilçe ve beldelere yapmış olduğu ziyaretler hakkında da konuşan Başkan Makas; “Çanakkale’nin her tarafında biz sevdalıyız. Çanakkale’nin her yeri bizim için kıymetli Gökçeada’sından Küçükkuyu’suna her yer bizim için kıymetli. Küçükkuyu’da ilçe ve belde başkanlarımız ile beraber bir toplantı yaptık. Teşkilatımız ile bir araya gelerek esnaflarla konuştuk, kahveye giderek vatandaşlarla konuştuk. Esnaflarımızın ardından 9 köy muhtarımız ile bir araya gelerek onlarla konuştuk. Biz her ilçeye gittiğimizde böyle dokunuşlar yapmaya çalışıyoruz. Çünkü siyasi parti demek bir yerde sosyal sorumluluk demek. Bizler burada insanlara dokunarak parti politikalarını anlatıyoruz. Bizim Çanakkale’nin gönül iklimine, kardeşlik iklimine katkı sağlamaktan başka gayretimiz olamaz.Biz Gökçeada’ya gitmeden önce orada bir gündem oldu. Şehidimizin isminin verildiği bir yeşil alan var ve bu alana Belediye ihtiyaç görmüş ki sosyal konut yapalım demiş. Bir belediye düşünün eğer bir şeye ihtiyaç duymadan fütursuzca dalıyorsa burada bir problem var demektir. Buradaki sıkıntı şu şehit isminin geçtiği parka mı göz dikildi de böyle bir proje başlandı orada. İnsanlar şu anda bunu sorguluyorlar. Bir şehidin isminin verildiği yeşil alanın bir sosyal konutla, beton yığınıyla donatılması o şekilde o fonksiyonda kullanılması ciddi rahatsızlık yarattı. Bizde buna bir tepki göstermiştik. Böyle bir ihtiyaç vardır, yoktur ona kendileri karar verecekler. Yerel yönetim buna kendilerine seçim döneminde oyunu veren vatandaşların verdiği sorumluluk ile karar verecek. Bunun sorumluluğunu kendisi alacak. Ancak ihtiyaç var diyorsa belediye başkanı ihtiyacı burada mı karşılayacağız. Başka alan yönetmekte belediye başkanının görevi. Aldığınız sorumluluğu nasıl kullandığınız önemli yani burada şehidin geçtiği bir parkta bu sorumluluğu kullanıyor olmanız vatandaşta ciddi rahatsızlık yaratmış durumda. Tabelasının olmayışı, etrafında bir temizlik yapılmayışı, parkın içerisine bir giriş olmayışı gibi sebepler sürecin yanlış başladığını ve yanlış bittiğini bize gösteriyor. Bunu halka mal ettirmek, ben buna karar vermiyorum siz karar verin demek, ben bunu yapmak istiyorum ama bu işin sorumlusu siz olun demekte, oradaki halka yapılan bir zulümdür bana kalırsa.” dedi.

“Erdoğan güçlü ve güven veren bir lider”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü bir lider olduğunu kaydeden Başkan Makas; “Tayyip Erdoğan sadece AK Parti’nin lideri değil. Türkiye’nin lideri, dünya lideri oldu. Yani alternatifsiz tartışmasız bir lider haline geldi. AK Parti 2001 yılında erdemler hareketi ile kuruldu ve yola çıkıldığı günden bugüne kadar 20 yıl geçti. 20 yıldır tartışmasız alternatifsiz bir lider oldu Recep Tayyip Erdoğan. Bunun kıymetini bana kalırsa bütün Türkiye biliyor. Bu manzaranın da şahididir tüm Türkiye. Tayyip Erdoğan yarattığı gönül iklimiyle, kardeşlik iklimiyle, babacanlığıyla, samimiyetiyle birçok konuda verdiği reaksiyon vatandaş nezdinde samimi karşılanıyor. Tayyip Erdoğan’ı samimiyetiyle sevdi bu millet. Tayyip Erdoğan’ında güven sayısı şu anda dünyada en yüksek olan lider bana kalırsa. Geçtiğimiz gün gerçekleşen zirvede Biden, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanının ayağına kadar gidip selam veriyor ama verdiği selamı bile çeşitli muhalif bile diyemeyeceğim kanallarda bana kalırsa ahlaksız bir şekilde göstererek bir yerme çabaları, küçük düşürme çabaları içerisinde bir siyasi anlayışta var ülkemizde ama bunların hepsi Erdoğan’a bir şekilde siyaset arenasından uzaklaştıramadıkları için. Erdoğan güçlü bir lider, güven veren bir lider. Göreceksiniz 2023’te de Cumhur ittifakı güçlü bir şekilde gelecek. Psikolojik üstünlük ile birlikte gelecek yüzde 54’lerle arayı açarak gelecek” ifadelerini kullandı.

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar